نشست خبری جشنواره «سینما حقیقت» برگزار شد

مدیر ششمین جشنواره بین المللی «سینما حقیقت» از تمهیدات ویژه برای برگزاری هرچه باشکوه تر جشنواره «سینما حقیقت» خبر داد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» نخستین نشست مطبوعاتی ششمین جشنواره بین المللی «سینما حقیقت» صبح امروز (۱۱ مهر ماه ۹۱) ساعت ۱۰:۳۰ با حضور شفیع آقامحمدیان مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و مدیر ششمین جشنواره «سینما حقیقت»، حسین خورشیدی معاون فرهنگی مرکز ،شهنام صفاجو، مدیر روابط عمومی مرکز و همچنین بسیاری از اهالی رسانه های گروهی در سالن «سینما حقیقت» برگزار شد.
در ابتدای مراسم شهنام صفاجو ضمن معرفی بخش های مختلف جشنواره و آمار فیلم های ارسالی، اطلاعات کاملی در خصوص جشنواره در اختیار خبرنگاران قرار داد.
در ادامه نشست ، شفیع آقا محمدیان به بیان سخنانی پرداخت و گفت: خوشبختانه تعداد قابل توجهی فیلم به دست ما رسیده که تعداد ۹۵۰فیلم مورد بازبینی قرار گرفته تا در بخش های اصلی به نمایش درآید وعلاوه بر آنها در بخش های ویژه، برترین های جشنواره و ... هم آثاری داریم که این تعداد هم به آمار ۹۵۰ فیلم اضافه می گردد.
او افزود: ما امسال در بخش بین الملل جشنواره «سینما حقیقت» بزرگداشت فیلمساز فقید و برجسته فرانسوی، کریس مارکر را خواهیم داشت و بدنبال انتخاب تعدادی فیلم هستیم تا به نام این کارگردان به نمایش درآیند. همچنین چشم انداز مستند جمهوری چک را خواهیم داشت و امیدواریم امسال در بخش بین الملل مشکلات سال گذشته را نداشته باشیم.
مدیر جشنواره «سینما حقیقت» ادامه داد: البته با حضور فیلم «ثانیه های سربی» در جشنواره ایدفا امیدواری بیشتری داریم چراکه همانطور که مستحضر هستید سال گذشته جرقه تحریم جشنواره توسط ایدفا زده شد و امسال با حضور یک فیلم از ما در بخش مسابقه احتمال می رود که جشنواره به سمت تحریم نخواهد رفت. به علاوه ما در هر قسمت از بخش بین الملل دو داور خارجی و یک داور ایرانی داریم. بخش جنبی بین الملل هم به فیلم های امریکای لاتین اختصاص داده شده است. به طور کل ما حدود ۱۵۰ فیلم از کشورهای مختلف در این بخش داریم. به علاوه تلاشمان بر این است که در غرفه جشنواره ایدفا هم حضور پیدا کرده و فیلم هایمان را عرضه کنیم.
او در ادامه به حضور مرکز در جشنواره کارتاژ اشاره کرد و گفت: قرار است با چندین فیلم سینمایی و کوتاه در جشنواره کارتاژ که یکی از مهمترین جشنواره های افریقا است، حضور پیدا کنیم و همچنین چندین فیلمساز و یک خبرنگار را نیز به آنجا بفرستیم.
آقا محمدیان در ادامه درباره فعالیت های بخش پژوهش مرکز در جشنواره «سینما حقیقت» گفت: در جشنواره امسال از سه کتاب سینمایی رونمایی می شود و در کنار مراسم رونمایی از نویسندگان آثار نیز تجلیل می شود. همچنین علاه بر کارگاه جشنواره یک ورک شاپ هم به مدت ۱۰ جلسه با یک استاد خارجی پیرامون نوشتن در فیلم مستند، برگزار خواهیم کرد که فراخوان آن نیز به زودی اعلام می شود.
دبیر جشنواره ادامه داد: همچنین سانس های نمایش فیلم در جشنواره افزایش خواهد داشت و علاوه بر سه سالن سینما فلسطین سالن های سینما عصر جدید را نیز در اختیار خواهیم گرفت. یک نشریه ویژه نیز که حاوی مطالب علمی و تخصصی است در پایان جشنواره تقدیم حضور شما می شود. همچنین پس از جشنواره فیلم های برگزیده در سالن «سینما حقیقت» نمایش داده شده و مورد بررسی قرار می گیرند و همزمان با این رخداد آثار مستند در دانشکده های هنری نیز نمایش می یابند. از طرفی با شبکه مستند توافق کرده ایم که روزانه اخبار و برنامه های جشنواره را طی گزارشی به عموم مخاطبان برساند.
او همچنین درباره پرداختن به برخی موضوعات خاص گفت: تلاش ما بر این است که در برخی از حوزه ها که کمتر مورد توجه واقع شده جریان سازی کنیم. سال گذشته توجه ما معطوف به مستندهای سیاسی بود که خوشبختانه آثاری در این حیطه ساخته شد و این مستندها جای خود را پیدا کرد. ما در زمینه میانمار هم سه گروه مستندساز به منطقه اعزام کرده ایم.
مدیر عامل مرکز گسترش همچنین درباره نقد و بررسی فیلم های مستند در جشنواره گفت: سال گذشته زمان نقد و بررسی بسیار دیر بود که امسال به ساعت ۱۷ تا ۲۰ انتقال پیدا کرد و امیدواریم دوستان و علاقه مندان بتوانند از این جلسات بهره لازم را ببرند.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • لوح سپاس «سینماحقیقت» به شفیع آقامحمدیان اهدا شد

  لوح سپاس «سینماحقیقت» به شفیع آقامحمدیان اهدا شد

  بدنبال برگزاری موفقیت آمیز جشنواره سینماحقیقت که با استقبال اهالی هنر، مستندسازان و ... همراه شد، جواد شمقدری ریاست محترم سازمان سینمایی کشور لوح سپاسی را تقدیم شفیع آقامحمدیان دبیر جشنواره سینماحقیقت کرد.
 • خورشیدی: استقبال 80 هزار نفری از جشنواره سینماحقیقت

  خورشیدی: استقبال 80 هزار نفری از جشنواره سینماحقیقت

  قائم مقام اجرایی جشنواره سینماحقیقت، مجموع مخاطبین این دوره را بالای 80 هزار نفر اعلام کرد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مجموع مخاطبین جشنواره طی 8 روز برنامه در 6 سالن سینما فلسطین، عصرجدید و حقیقت، حدود 30 هزار نفر بود.
 • حاشیه‏های مراسم اختتامیه ششمین جشنواره «سینما حقیقت»

  حاشیه‏های مراسم اختتامیه ششمین جشنواره «سینما حقیقت»

  مهم‌ترین جشن سینمای مستند ایران به کار خود پایان داد و هر یک از برگزیدگان یک کاشی به پازل گوشه سن اضافه کردند تا در نهایت عبارت آغاز هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» بر صفحه نقش ببندد تا به همه یادآوری کند سینمایی که خود حقیقت است؛ هرگز از پای نخواهد نشست.
 • برگزیدگان ششمین جشنواره «سینماحقیقت» معرفی شدند

  برگزیدگان ششمین جشنواره «سینماحقیقت» معرفی شدند

  مراسم اختتامیه جشنواره «سینما حقیقت» با حضور سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی، جلیل عرفان‎منش معاون سازمان سینمایی و شفیع آقامحمدیان دبیر جشنواره در تالار وحدت برگزار شد.
 • ورهرام: دماوند از 150 سال پیش مورد توجه اروپائیان بوده است

  ورهرام: دماوند از 150 سال پیش مورد توجه اروپائیان بوده است

  جلسه نقد و بررسی فیلم مستند بلند «از آلپ تا دماوند» با حضور فرهاد ورهرام کارگردان این فیلم مستند، علی علایی مجری- کارشناس و علی اصغر کشانی منتقد سینما در حاشیه جشنواره بین المللی سینماحقیقت برگزار شد.
آخرین خبرها