نشست خبری جشنواره فیلم کودک برگزار شد

سید احمد میرعلایی گفت: جشنواره فیلم کودک به دلیل موضوع انسانی خود، مورد توجه هنرمندان جهان است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» نشست خبری بیست‌ و ششمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان صبح امروز یکشنبه نوزدهم شهریور با حضور سیداحمد میرعلایی دبیر جشنواره، جعفر گودرزی مدیر اجرایی و روابط عمومی جشنواره، محمد منیر صفی‌الدین نماینده یونیسف در ایران و همچنین حضور فرزندان شهدای ترور هسته‌ای در سالن اجتماعات بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.
در ابتدای مراسم جعفر گودرزی مدیر اجرایی جشنواره با اشاره به برگزاری چند رویداد خوب در نشست خبری جشنواره گفت : این اولین نشست خبری جشنواره فیلم کودک است و امیدواریم با همکاری اهالی رسانه جشنواره ای پربار و تاثیرگذار را برگزار کنیم.
مدیر اجرایی جشنواره فیلم کودک خاطر نشان کرد: در جشنواره گذشته ما از نظر کمی و کیفی رکوردهای منحصر به فردی داشتیم و برای اینکه جشنواره ای بهتر برگزار کنیم نیاز به فعالیت شبانه روزی داریم امیدوارم جشنواره ای بیست و ششم در همه ابعاد رویدادی جهانی و تاثیرگذار باشد.
وی تصریح کرد: علاوه بر نشست خبری جشنواره،‌ رونمایی پوستر جشنواره توسط فرزندان شهدای ترور هسته‌ای و امضای تفاهمنامه همکاری بین فارابی و یونیسف از جلمه برنامه های امروز است.
در ادامه نشست سیداحمد میرعلایی مدیرعامل فارابی و دبیر جشنواره فیلم کودک با اشاره به اینکه امسال جشنواره به یاد کودکان جانباخته زلزله آذربایجان برگزار خواهد شد، اظهار داشت: جشنواره کودک به جهاتی مهمترین و معتبرترین رخداد بین‌المللی سینمای ایران است که به دلیل موضوعیت برگزاری در سطح بین‌الملل رصد می‌شود و همه به این جشنواره توجه دارند که امیدوارم ما هم پاسخگوی این توجهات باشیم.
وی همچنین با اشاره به رویکرد فرهنگی جشنواره کودک ادامه داد: سال گذشته جشنواره بیست ‌و پنجم را توانستیم با یک کار گروه در تهران و اصفهان برگزار کنیم و اهداف فرهنگی را دنبال می‌کردیم که تا حدودی نیز انتظارات انجام شد و امسال نیز قصد داریم باتوجه به امکانات خود نقاط قوت جشنواره استفاده را تقویت و نقاط ضعف را برطرف کنیم تا بتوانیم جشنواره‌ای را برگزار کنیم که مثل همیشه از جایگاه سینمای ملی خودمان دفاع کنیم.
دبیر جشنواره فیلم کودک با تشریح انتخاب نام جشنواره امسال گفت: جشنواره سال گذشته به نام امیرالمومنین(ع) برگزار شد و امسال نیز با توجه به برکات نام ائمه اطهار به این نتیجه رسیدیم تا جشنواره را به نام حضرت فاطمه (س) زهرا  برگزار کنیم که به همین دلیل در شروع نشست سوره کوثر قرائت شد و امیدواریم نام حضرت زهرا(س) به جشنواره برکت بدهد.
میرعلایی خاطرنشان کرد: به مخاطبانی که سال گذشته از مراسم افتتاحیه و آوردن پرچم حضرت علی(ع) مشعوف شدند اعلام می کنم امسال نیز قصد داریم مراسم فرهنگی خوبی را برگزار کنیم.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با تاکید بر اینکه باید از نگاه کودک و نوجوان به سینما نگریست، گفت: یکی از وظایفی که به عهده من است ایجاد زمینه ای برای توجه به نگاه کودکان و نوجوان و جلوگیری از مسائل حاشیه ای است.
دبیر جشنواره فیلم کودک با اشاره به شعار جشنواره امسال گفت: «کودک با نشاط، نوجوان آگاه و خانواده پایدار» به عنوان شعار جشنواره بیست و ششم انتخاب شده است.
میرعلایی همچنین در خصوص بخش‌هایی مختلف جشنواره امسال اظهار داشت : امسال 16 فیلم سینمایی متقاضی حضور در بخش مسابقه سینمای ایران هستند که تا این لحظه حضور 12 فیلم قطعی شده و در بخش  آثار ویدئویی 150فیلم و در بخش پویانمایی 50 اثر متقاضی شده‌اند.
وی افزود: سال گذشته برای اولین بار در جشنواره جایزه بهنام محمودی اهدا شد و امسال برای دومین بار این جایزه در بخش مسابقه سینمای ایران اهدا می‌شود.
دبیر جشنواره همچنین با اعلام اینکه در بخش‌های مختلف بین‌الملل تاکنون 320 فیلم  از 63 کشور متقاضی حضور در جشنواره هستند گفت: از میان این فیلم‌ها مجموعا 82 فیلم در بخش‌های مختلف بین‌الملل پذیرفته شده‌اند که شامل 12 فیلم در مسابقه بین‌الملل،12 فیلم کوتاه و بلند،25 فیلم پویانمایی،12 فیلم در بخش سینمای آسیا،12 فیلم در بخش مرور آثار سرزمین‌های اسلامی و 8 فیلم در بخش اقتباس‌های ادبی حضور خواهند داشت.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارایی با اشاره به اینکه امسال برای اولین بار در کشورمان تمام فیلم‌های جشنواره به شیوه دیجیتال نمایش داده می شوند، افزود: امسال 10 سالن سینما در اصفهان میزبان جشنواره فیلم کودک هستند و برای اولین بار با حمایت معاونت سینمایی و موسسه سینما شهر فیلم‌های بخش مسابقه ایران و بین‌الملل به صورت دیجیتال به نمایش در خواهند آمد و یک سالن هم به مطبوعات و اهالی رسانه اختصاص خواهد داشت.
میرعلایی خاطرنشان کرد: جشنواره علاوه بر اصفهان در 12 استان نیز به صورت همزمان برگزار خواهد شد. در مجموع نزدیک به 50 شهر نمایش فیلم دارند و در هر استان نیز مراسم اختتامیه برگزار و بهترین فیلم تماشاگران معرفی خواهد شد.
دبیر جشنواره فیلم کودک همچنین با اعلام بزرگداشت‌ها و نکوداشت‌های جشنواره بیان داشت: در جشنواره امسال مراسم بزرگداشت مسعود کرامتی، سیروس حسن‌پور و گرگین گریگوریان ( از کارشناسان فنی استودیو بدیع) در کنار نکوداشت کلیه فرزندان شهدای ترور کشورمان برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به حضور یونیسف در جشنواره امسال گفت : امسال قرار است کاروان‌های فرهنگی جشنواره به مناطق مرزی و زلزله زده اعزام و 50 هزار بسته فرهنگی به کودکان اهدا کنند. یونیسف در این کار با ما مشارکت دارد و قرار است علاوه بر نمایش برخی از آثار جشنواره در مناطق مرزی، فیلم سینمایی «کلاه قرمزی و بچه ننه» در مناطق زلزله زده به نمایش در آید.
میرعلایی با تاکید بر اینکه امسال 75 میهمان از 51 کشور جهان در جشنواره حضور خواهند داشت، اظهار داشت: قرار است یک فرش با موضوع خلیج فارس توسط دانش آموزان بافته شود و به عنوان هدیه جشنواره فیلم کودک به نماینده دبیرکل سازمان ملل تحویل دهیم.
امضای تفاهم نامه همکاری جشنواره فیلم کودک با سازمان جهانی یونیسف:
در بخش پایانی این نشست محمد المنیر صفی‌الدین نماینده یونیسف در ایران و حامی جشنواره فیلم کودک با ابراز خوشحالی از همکاری با فارابی برای برگزاری جشنواوه و همچنین ارسال کاروان‌های فرهنگی به مناطق مرزی گفت: یونیسف همواره معتقد است که صنعت سینما و فیلم یکی از تاثیرگذارترین هنرها بوده است که به تمامی خانه‌ها می‌تواند وارد شود و این جشنواره از این جهت مهم است که کودکان با دیدن فیلم‌های مختلف می‌توانند از بهبود وضعیت کودکان تاثیر بگیرند.
وی در خاتمه بیان داشت : تشکر می‌کنم از فارابی به جهت اینکه مشارکت ما را پذیرفت و جای خانم کرامتی نیز به عنوان سفیر حسن نیست یونیسف در این مراسم واقعا خالی است.
در بخش پایانی این نشست پوستر بیست‌ و ششمین جشنواره فیلم کودک(طراحی صادق جمالی) توسط آرمیتا رضایی‌نژاد و علیرضا احمدی‌روشن کودکان شهدای ترور رونمایی شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
آخرین خبرها