برنامه روز دوم جشنواره منطقه‎ای «دنا» اعلام شد

محمد علی کشاورز: جشنواره منطقه ای باعث رشد فیلمسازان جوان می شود
محمدعلی کشاورز بازیگر با سابقه تئاتر ، سینما و تلویزیون در باره تاثیرات برگزاری این جشنواره گفت : هر جشنواره ای با هر موضوعی که برگزار شود به رشد و اعتلای سینما کمک می کند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره  هم چون مخاطبانش جوانها هستند و به کار پایه ای و آموزشی توجه دارد می تواند تاثیر گذاریش را دو چندان کند.
بازیگر هزار دستان با تاکید بر رقابت سازنده جوانها در این جشنواره متذکر شد : رقابت باعث رشد و اعتلای کار فیلم سازی جوانها است و این جشنواره به نحو مطلوبی این فرصت را در اختیار جوانها قرار می دهد تا به شکل درستی توانایی های خودشان را به منصه بروز و ظهور در بیاورند.
بازیگر پدر سالار با تاکید بر تقویت بنیه علمی جوانها افزود: موقعی که در جشنواره ای در کنار نشان دادن فیلمها کلاس های آموزشی برگزار می شود جوانها با اندوخته پر باری جشنواره را ترک می کنند و در آینده فیلم های بهتری می سازنند.

اولین شماره نشریه روزانه جشنواره دنا منتشر شد
اولین شماره از نشریه خبری این جشنواره همزمان با روز اول جشنواره منتشر شد.
این نشریه که به شکل چهاررنگ و در 12 صفحه تهیه شده است، دارای مطالب خوانی است که شامل: گزیده پیام ریاست محترم سازمان امور سینمایی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و استاندار، خلاصه نشست خبری جشنواره در تهران، معرفی هیات داوران جشنواره، گفت وگو با مسئولین استانی و هنرمندان استان با عنوان قاب 48، گفت و گو با سه داور از جشنواره دنا در سه بخش فیلم کوتاه، فیلمنامه و عکس، یادداشتی از سعید رجبی فروتن در باره فیلمهای جشنواره، درج کامل برنامه نمایش و کارگاه های آموزشی جشنواره و بالاخره گزارش مراسم افتتاحیه به همراه عکس است.
این نشریه به مدیرمسئولی امین کمالوندی، زیر نظر روابط عمومی منتشر شده است.

سینمای جوان موفق‏ترین نهاد در تربیت فیلمسازان جوان بوده است
دنا با شروع این جشنواره در یاسوج هنرمندان این استان در خصوص برگزاری جشنواره در این استان و دست آوردهای آن مطالبی را بیان نموده اند:
سینمای جوان موفقترین نهاد در تربیت فیلمسازان جوان بوده است
یک مستند ساز گفت: هیچ نهادی در کشور به اندازه انجمن سینمای جوانان ایران به تربیت فیلمساز در کشور کمک نکرده است.
شریف اسلامی افزود: سیستم صحیح آموزش به همراه در اختیار نهادن تجهیزات فیلمسازی به سینماگران جوان و برگزاری جشنواره های مختلف برای شکوفایی استعدادهای فیلمسازان همه باعث شده در این بستر مناسب آینده سازان خوبی برای سینمای کشور تربیت شوند.
وی همچنین با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم و عکس دنا در یاسوج اظهار داشت: این جشنواره به طور قطع تاثیرات بسیار زیادی بر رشد و توسعه هنر فیلمسازی در استان کهگیلویه و بویراحمد خواهد گذاشت.
وی که با فیلم مستند آخر شاهنامه از تولیدات فاخر صداوسیمای کهکیلویه و بویراحمد در جشنواره حضور دارد، گفت: معرفی استعدادهای کم نظیر جوانان فیلمساز این استان از مهمترین دست آوردهای برگزاری جشنواره دناست.
اسلامی همچنین در خصوص مستند آخر شاهنامه گفت: این مستند به دغدغه هویت گریزی جامعه در کنار فراموشی آیین شاهنامه خوانی در عشایر کهگیلویه و بویراحمد می پردازد.
وی افزود: شاهنامه خوانان زیادی در این استان وجود داشتند که پاسدار هویت ایرانی و اسلامی و زبان پارسی بودند که اکنون یکی پس از دیگری از دنیا می روند و این آیین نیز رو به زوال می رود.
جشنواره های فیلم کوتاه حرکتی نو در راستای معرفی این مقوله در شهرستانها
علی فتح لایق زاده فیلمساز استان کهگیلویه و بویراحمد در مورد سوابق کاری خود در زمینه فیلم سازی چنین گفت: ساخت چندین فیلم کوتاه مستند , شرکت در چندین جشنواره فیلم آخرین شرکت در جشنواره سینما حقیقت ( جشن مستند ایران) دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی بهترین کارگردانی جشن مستند ایران برای کارگردانی فیلم مستند گاودانه روایت قطع انگشتان کودکان روستای گاودانه به وسیله دستگاه گرگر و هم اکنون نیز در حال ساخت اولین فیلم بلند خود (دست یافته های مادریم ) برای شرکت در جشنواره فیلم فجر است.
وی در مورد اهمیت چنین جشنواره هایی در استان افزود:با توجه به اینکه در شهرهای کوچک مقوله فیلم و فیلم سازی به دلیل عدم فرهنگ سازی ناشناخته مانده مسلما حرکتی نو در راستای به حرکت در آوردن این مقوله جدی خواهد بود.
لایق زاده ادامه داد: بنابراین در شهرهای کوچک به سختی می توان فیلم ساخت زیرا سینما کلا در تهران تعریف شده و برگزاری چنین جشنواره هایی ارتباط مردم و شناخت آنها را با تصویر عمیق تر خواهد کرد .این فیلم ساز جوان ابراز داشت :متاسفانه سوژه ها و داستانهای سینمای کوتاه رو به تکرار رفته و گاها در سینمای کوتاه فیلم عمیق و تاثیر گذار دیده نمی شود که به دلیل نبود بازده مالی و نبود تهیه کننده در این نوع از سینماست و یا به دلیل نبود مقوله ای به نام سوژه یابی است چون رکن اصلی فیلم سوژه است. 
تاثیر ابزار فرهنگی غیرقابل انکار است. رضا دانش پژوه فیلمساز استان کهگیلویه و بویراحمد در مورد سابقه کاری خود گفت: بنده در سال 58 در شهر یاسوج به دنیا آمدم واز سال 76کار فیلم سازی را در انجمن سینمای جوانان یاسوج شروع کردم  که تا کنون بیش از 20جشنواره شرکت کرده ام و در چند جشنواره صاحب مقام های کشوری شده ام.
وی رشته تحصیلی خود را  مدیریت بازرگانی از هندوستان اعلام کرد و ابراز داشت : در این جشنواره نیز با فیلمنامه عالم بها شرکت دارم.
دانش پژوه در مورد اهمیت برگزاری چنین جشنواره ها در استان گفت:بی شک امروزه جشنواره های فیلم کوتاه تنها محل ارزیابی این آثار می باشند . با توجه به عدم وجود سالن سینما در استان، نمایش حداقلی آثار کوتاه فیلمسازان استان هم تنها در این جشنواره امکان پذیر است.
وی ادامه داد: جشنواره فیلم برای مسئولین ما به ندرت با اهمیت روبرو بوده است. چهل و هشتمین جشنواره منطقه ای بعد از 17 سال در این استان برگزار می شود و پاسخ این سوال را چه کسی خواهد داد که این وقفه 17 ساله به چه علتی بوده است ؟
مطمئنا مسئولین استان ما تاثیر ابزار فرهنگی را یا بدرستی نمی شناختند یا می دانستند و به آن اهمیت نمی  دادند اما به هرحال تمام کشورهای جهان با همین ابزارهای فرهنگی اهدافشان را به خورد مخاطب می دهند. اما باز جای شکر دارد که با مدیریت جدید این نقص در حال مرتفع شدن است.

دیدن فیلم و عکس باعث رشد و ارتقاء فرهنگ جامعه است
مجتبی مولایی – عکاس راه یافته به چهل هشتمین جشنواره منطقه ای  سینمای جوان از یاسوج  گفت: برگزاری این جشنواره در استان باعث می شود هنرمندان استان با سایر نقاط کشور آشنایی و تعامل خوبی پیدا کنند.
وی ادامه داد: بی شک دیدن فیلم و عکس باعث رشد و ارتقاء فرهنگ جامعه است. در دنیای معاصر هنر سینما به خاطر فراگیر بودن بیشترین مخاطب را به خود اختصاص داده و همین امر باعث گردید تا تاثیرات بسزایی بر روند رشد جامعه و تعالی بشر که محصول سینمایی سالم و اندیشه  محور است، باشد.
از سوابق مولایی می توان به کسب 15 رتبه در بیش از 40 جشنواره ملی و منطقه ای اشاره کرد.

جشنواره دنا بهترین فرصت برای معرفی کهگیلویه و بویراحمد
یک عکاس مردم نگار گفت: برگزاری جشنواره فیلم و عکس دنا ، کهگیلویه و بویراحمد را به خوبی به کشور معرفی می کند.
اسحاق آقایی از عکاسان نام آور یاسوج با اشاره به حضور 200هنرمند عکاس و فیلمساز در استان افزود: اولین ثمره حضور عکاسان 12 استان کشور در این جشنواره معرفی تصویری فرهنگ، طبیعت و پتانسیل های بی نظیر این استان است که آنگونه که باید معرفی نشده است.
وی بیان کرد: برگزاری این جشنواره پس از 17 سال از جشنواره منطقه ای و 7 سال از جشنواره فیلم و عکس دانشجویان جنوب کشور در یاسوج، می تواند کلاس آموزشی خوبی برای هنرمندان این استان باشد.
آقایی با اشاره به تاثیر شگرف فیلم و عکس بر مخاطب در دنیای کنونی گفت: باید تلاش کرد اینگونه جشنواره ها به صورت مستمر در این استان برگزار شود.

برنامه روز دوم جشنواره دنا اعلام شد
برنامه روز دوم این جشنواره اعلام شد. روز 20 تیرماه نیز هنرمندان شاهد نمایش  39 فیلم کوتاه در 5 سانس 90 دقیقه ای خواهند بود و همانند روز گذشته این آثار از ساعت 9 صبح تا 20 شب در سینمای مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد به نمایش در خواهد آمد.
سپس دومین جلسه نقد و بررسی آثار برگزار می شود. این جلسه نیز به مدت 75 دقیقه با حضور علی علایی و در سالن سینما تک برگزار می شود.
در ادامه این روز شاهد برگزاری بخش دوم کارگاه  فیلم نامه نویسی از ساعت 10 الی 13 و همچنین نوبت بعد از ظهر از ساعت 17 الی 20 هستیم. در جلسه بعدازظهر فیلمنمه های راه یافته به بخش مسابقه با حضور صاحبان اثر مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.
ستاد خبری جشنوار همچنین اعلام کرد با حضور اسماعیل عباسی در استان کارگاههای عکاسی نیز کار خود را آغاز می نماید.
امروز سه شنبه از ساعت 18 الی 20 این استاد دانشگاه با مبحث نقد عکس برای حاضران در این زمینه سخنرانی خواهد کرد و آنها را با تکنیک نقد عکس آشنا می کند.در پایان ستاد خبری جشنواره اسامی 37 فیلم کوتاهی که در این روز به نمایش در می آید به شرح ذیل اعلام کرد:

روز سخنرانی / گربه سیاه گربه سفید /  تلخ و شیرین / سوربرایز /  خواب عجیبی که خودمان برای خودمان دیده ایم /  هنوز انسان چیزی به آب می گوید / توقف / خروج اضطراری/ شمعی در آب  / ضریح عشق /  سکوتی برای عشق  / عکس آخر / مختاری کلاس اول ب  / شانس / چند شب  / نقطه سرخط / برکت / عبور / نگاه / کمربندها را ببندیم؟! / آخرین سیب باغبان / گرد مثل گردو /  شناور / از خرید شما متشکریم / مسافران بین دو دنیا /  انعکاس / زیبایی / فصل کوچ /  به تماشا سوگند / حس یک لحظه  / آن که گفت نه  / چکمه آبی / نارنگ  / وقتی او تنها ماند / پله به پله نقطه به نقطه  / هیاهوی بسیار برای هیچ! /  فینگرتاچ  / فراتر از هرمنوتیک / فرار48مین  جشنواره منطقه ای سینمای جوان با نام دنا از 19 تا 22 تیر ماه 1391 با حضور استانهای البرز، تهران، قم، سمنان،مازندران،قزوین، فارس، کهگیلویه وبویراحمد، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهکیلویه وبویراحمد  و انجمن سینمای جوانان ایران در یاسوج در حال  برگزاری است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • شمقدری: هنرمند وقتی همراه مردم باشد می‎تواند جاودانه شود

  شمقدری: هنرمند وقتی همراه مردم باشد می‎تواند جاودانه شود

  در آیین پایانی چهل و هشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان که شب گذشته - 22 تیر -در یاسوج برگزار شد، ریاست سازمان امورسینمایی و سمعی وبصری حضور یافت.
 • جشنواره منطقه‎ای «دنا» به کار خود پایان داد

  جشنواره منطقه‎ای «دنا» به کار خود پایان داد

  شب گذشته چهل وهشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان - دنا در یاسوج به کار خود پایان داد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره پس از چهار روز برگزاری در استان کهکیلویه و بویراحمد 22 تیرماه در سالن سینمای اداره ارشاد استان به کار خود پایان داد.
 • چند خبر از جشنواره منطقه‎ای «دنا»

  چند خبر از جشنواره منطقه‎ای «دنا»

  هنرمندان جشنواره منطقه ای سینمای جوان از داوود رشیدی در یاسوج استقبال کردند.
 • جشنواره منطقه‏ای «دنا» افتتاح شد

  جشنواره منطقه‏ای «دنا» افتتاح شد

  مراسم افتتاحیه چهل و هشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان «دنا» برگزار شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» شب گذشته جشنواره «دنا» در محل سالن روباز امام رضا(ع) مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد اسلامی شهرستان یاسوج رسما کار خود را آغاز کرد.
 • پیام هاشم میرزاخانی به جشنواره منطقه‏ای «دنا»

  پیام هاشم میرزاخانی به جشنواره منطقه‏ای «دنا»

  هاشم میرزاخانی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران که مسئولیت ریاست شورای سیاست گذاری جشنواره های این انجمن را نیز بر عهده دارد طی پیامی به چهل و هشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان در آستانه برگزاری این چشنواره با ابراز این نکته که انجمن از سه دهه گذشته با یک حرکت آرام و عمیق آموزش هنرمندان را برعهده داشته است گفت: هویت مستقل فیلم کوتاه را با برگزاری جشنواره های استانی، منطقه ای، ملی و در غایت بین المللی به رخ کشیده ایم.
آخرین خبرها