فیلم کوتاه ژانر نیست، چون می‌تواند در ژانرهای مختلف تولید اثر کند

فیلم کوتاه ژانر نیست، چون می‌تواند در ژانرهای مختلف تولید اثر کند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری بیست و نهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، طی گفت و گوهایی که این ستاد با دست اندرکاران و فعالان حوزه سینما به ویژه حوزه فیلم کوتاه داشته ، آنان معتقدند فیلم کوتاه یک سینمای مستقل است که تنها مکان برای ارائه موضوعاتی است که سینمای بلند قادر به ورود در آن نیست.

داوودی: فیلم کوتاه سکوی خوبی برای فیلمسازان مستعد است
ابوالحسن داوودی گفت: ورود به عرصه سینما از دریچه و قاب فیلم کوتاه به شکوفاسازی فیلمساز خواهد انجامید.
ابوالحسن داوودی در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، درباره جشنواره فیلم کوتاه و ارتباط آن با جایگاه سینمایی کشور بیان کرد: فیلم کوتاه به هر حال همیشه سکوی خوبی برای فیلمسازان مستعدی است که قصد دارند به گونه ای خودشان را وارد دنیای حرفه ای کنند و هم به عنوان کاری مستقل که ارزش مستقلی از دیگر بخش های سینمایی چون بلند و داستانی دارد، مطرح شوند.
وی ادامه داد: وجه مهم تری که فیلم کوتاه برای فیلمساز دارد، این است که می تواند آیینه و تندیس خوبی برای استعداد فیلمسازی که قصد دارد در همین حوزه یا حوزه فیلم های بلند فعالیتش را آغاز کند، باشد.

فیلم کوتاه سابقه درخشانی در فعالیت های فرهنگی کشور دارد
جهانگیر الماسی گفت: دنیای امروز، دنیای ایجاز و خلاصه‌گویی و کمترین فرصت‌ها برای تبیین اندیشه‌هاست اما متاسفانه هنوز جایگاه شاخص فیلم کوتاه در سالن‌های سینمایی ما تعریف نشده است.
جهانگیر الماسی بازیگر سینما و تلویزیون، در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، درباره جایگاه فیلم کوتاه در سینمای ایران گفت: بخش کوچکی از سینمای ایران اختصاص به فیلم دارد و در این حوزه، فیلم کوتاه قابل بحث است. زمانی که صحبت از فیلم می‌شود، سینما به صورت مستقل مدنظر قرار می‌گیرد که عبارت است از فیلم به اضافه سالن نمایش، محیط تجاری کنار سالن، برنامه‌ریزی برای اجتماع مردم و متعلقات آن.
وی در ادامه توضیح داد: واقعیت این است که تا فیلم نباشد، سالن سینما فعال نخواهد بود؛ اگر منظورمان از فیلم کوتاه، تلاش برای یادگیری و تولید فیلم سینمایی بدانیم که من خودم با این نظریه مشکل دارم، ارتباطش با سینما، کارآموزی برای تولید فیلم بلند می‌شود، اما اگر برای فیلم کوتاه، شخصیت و هویت مستقلی قائل شویم، زبان و ابزار رسانه‌ای برای تبیین آراء و نظریات فیلم‌ساز به شمار می‌آید.
در حالی که دنیای امروز، دنیای ایجاز و خلاصه‌گویی و کمترین فرصت‌ها برای تبیین اندیشه‌هاست که هنوز جایگاه شاخص فیلم کوتاه در سالن‌های سینمایی ما تعریف نشده است.

فیلم کوتاه نوعی امکان از فیلم‌سازی است که وجودش ضروری است
فیلمساز سینمای کشورمان گفت: فیلم کوتاه در کوتاه‌ترین زمان می‌تواند مهم‌ترین مفاهیم را انتقال دهد، چراکه اصولا بعضی از مفاهیم را در فرصتی کوتاه و در قاب محدود می‌توان بیان کرد، به این معنی که شاید اصلا به غیر از فیلم کوتاه نتوان آن را ارائه کرد و انتقال داد.
عبدالحسن برزیده در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره فیلم کوتاه درباره جایگاه فیلم کوتاه در سینمای کشور گفت: با تاسف باید بگویم که فیلم کوتاه، جایگاه ویژه‌ای در سینمای کشور ندارد و فیلم‌سازی در این عرصه بیشتر محفلی و محدود به جشنواره‌های خاصی است. فیلم کوتاه در کوتاه‌ترین زمان می‌تواند مهم‌ترین مفاهیم را انتقال دهد، چراکه اصولاً بعضی از مفاهیم را در فرصتی کوتاه و در قاب محدود می‌توان بیان کرد، به این معنی که شاید اصلا به غیر از فیلم کوتاه نتوان آن را ارائه کرد و انتقال داد.
وی فیلم کوتاه را گونه ای جدا از سینما ندانست و در این باره بیان کرد: فیلم کوتاه ژانر نیست، چون می‌تواند در ژانرهای مختلف تولید اثر کند.معتقدم فیلم کوتاه نوعی امکان از فیلم‌سازی است که وجودش ضروری است، نه فقط این‌که هزینه‌های کمتری در بر می‌گیرد و سینمای آماتوری است و ما با آن در ایران سروکار داریم که من با این نوع تقسیم‌بندی در کشور ما رواج دارد، موافق نیستم.
بیست و نهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران توسط "انجمن سینمای جوانان ایران" از 10 الی 16 مهرماه در تهران برگزار خواهد شد.
علاقه مندان تا 10 تیر ماه فرصت دارند تا از طریق سایت انجمن به نشانی www.iycs.ir و یا www.cinemajavanan.irنسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط