ایران و اتریش در «تخت جمشید» سینما می‌سازند

مجموعه تاریخی تخت جمشید با همکاری یک شرکت ایرانی و اتریشی به استاندارد یک مجموعه تاریخی جهانی مجهز می‌شود و ساخت سالن نمایش فیلم، از جمله برنامه‌ها برای مجهز سازی بزرگترین بنای تاریخی ایران است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سینمای ایران، گرون برگرو هلموت رگ وارت روسای شرکت‌های صدا و نور در کار تجهیز موزه‌ها و مجموعه‌های آثار باستانی و امور معماری با محمد کیارشی سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان در وین، دیدار و پیرامون طرح تخت جمشید گفت وگو کردند.
رگ وارت در این‌باره، اظهار داشت: تخت جمشید یکی از مهم ترین بناهای تاریخی ایران و جهان است.
وی افزود: در ابتدا قرار بود از طرف سازمان میراث فرهنگی صرفا طرحی برای صدا و نورپردازی مجموعه تخت جمشید اجرا شود و ما پس از بازدید از آنجا طرح جامع‌تری را برای به روز کردن استاندارد این مجموعه ارائه دادیم که مورد استقبال سازمان مذکور قرار گرفت.
وارت، گفت: از 28 سال پیش تاکنون هیچ تغییر و تحولی در نگهداری و استفاده اصولی از مجموعه تخت جمشید صورت نگرفته است و ما می خواهیم که استاندارد این مجموعه را به استاندارد یک مجموعه تاریخی اروپایی برسانیم.
بدین منظور پیشنهادهای خود را مطرح می‌کنیم و طرح جامع آن را که در اختیار سازمان میراث فرهنگی است، اعلام می‌کنیم.
وی در ادامه تصریح کرد: ما با ارائه نکات مهم و یک طرح جامع، نقشه گرافیکی آن را تهیه و نمونه آن را در اختیار سازمان مذکور گذاشته‌ایم و خواستار اجرای طرح هستیم.
رئیس شرکت صدا و نور درباره مجهز و به روز کردن امکانات تخت جمشید، گفت: حفاظت این مجموعه از لحاظ امنیتی در طول شبانه روز در سطح بسیار پایین بوده که احتمال آسیب و تخریب را در پی دارد. ما یک سیستم امنیتی مدرن را برای آن ایجاد خواهیم کرد. هدف ما از این طرح، ایجاد و ساخت فروشگاه و رستوران سنتی با استاندارد روز دنیا، ساخت محل VIP برای بازدید شخصیت ها، ساخت سالن کنفرانس و سالن نمایش فیلم، ساخت کلاس برای دانش آموزان بازدیدکننده، ساخت موزه برای اشیای قیمتی مجموعه، نصب سیستم اطلاع رسانی صوتی و تصویری و نوشتاری برای بازدیدکنندگان، نصب تجهیزات صدا و نورپردازی برای شب، آموزش کارکنان مجموعه با استاندارد روز دنیا و بنا کردن محلی سرپوشیده برای پارکینگ اتوبوس ها و دیگر وسایل نقلیه است.
وی در ادامه گفت: موضوع مهم دیگری که از آن غفلت شده حضور گردشگران بسیار در دبی در نزدیکی سواحل جنوبی ایران است.
دبی منطقه ای ثروتمند است و گردشگران زیادی از آن کشور دیدار می‌کنند در حالی که دبی به جز مراکز خرید و تفریحی چیزی ندارد و ایران می تواند به جهت فاصله کم بین شیراز و دبی، با ایجاد تورهای یک روزه جهت بازدید آثار باستانی تخت جمشید و شیراز تعداد زیادی از گردشگران دبی را جذب کند.
رگ وارت درباره هزینه طرح اظهار داشت: هزینه طرح در حدود30 میلیون یورو است که فکر می‌کنم در حدود ۴ تا ۵ سال این مبلغ از منبع کسب درآمدهای حاصل از فروش بلیت و تسهیلات جنبی جبران شود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها