نمایش پر سروصدای یک مستند درباره مسجدی در پاریس

نمایش گسترده فیلم مستند مسجد پاریس؛ مقاومت فراموش شده بار دیگر وقایع و حوادث تاریخی چند دهه قبل را بر سر زبان‌ها انداخته است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این مستند که توسط فیلمسازی به نام دری برکانی کارگردانی شده، برشی از ماجراهای یک زن الجزایری تبار اهل فرانسه را روایت می‌کند که برای یافتن اطلاعاتی درباره پدربزرگش وارد مسجدی در شهر پاریس می‌شود. او درمی‌یابد که پدربزرگش یک عضو نیروی مقاومت بوده که در سال 19۴۴ کشته شده است.
این زن الجزایری با ورود به مسجد، اطلاعات تازه‌ای به دست می‌آورد و پی می‌برد که مسلمانان اهل پاریس با قراردادن این مکان مذهبی به عنوان محلی برای محافظت پناهندگان از اردوگاه مرگ نازی‌ها، یهودیان بسیاری را در جریان جنگ جهانی دوم مورد حمایت و مراقبت خود قرار داده‌اند.
دری برکانی، کارگردان و تهیه‌کننده این مستند بیست و شش دقیقه‌ای، یک الجزایری تبار اهل فرانسه است. او چند دهه قبل، درست وقتی که مادرش از یک اردوگاه پناهندگان به بیرون رانده شد پدرش را در سو قصد یک جاسوس فرانسوی از دست داد.
برکانی که بعد از مرگ پدرش، تجربه پنهان شدن همراه با کودکان یهودی را در مسجد شهر پاریس تجربه کرده می‌گوید: « من که خودم بر اثر یک حادثه تاریخی ماجرای پنهان شدن کودکان یهودی را تجربه کرده بودم خیلی دلم می‌خواست به وسیله این فیلم بتوانم بین این دو گروه پیوند ایجاد کنم. امیدوارم توانسته باشم این کار را انجام بدهم.»
خالد سعید رییس انجمن صدای مسلمانان آمریکا که در راستای ایجاد ارتباط میان اقلیت‌ها و افراد مذاهب مختلف فعالیت می‌کند نیز می‌گوید: « این فیلم نشان می‌دهد تا چند دهه قبل مسلمانان هیچ خصومتی با یهودیان نداشته‌اند و در ضمن برای کمک به زنده ماندن آن‌ها از هیچ کاری فروگذار نبوده‌اند. در حالی که در دوران ناآرام و آشوب زده‌ای که امروز ما در آن به سر می‌بریم اطلاعات غلط ، روش‌های نادرست ارتباط و بی‌اعتمادی فراوانی که در میان اقلیت‌ها و افراد ادیان مختلف دیده می‌شود دردسرهای فراوانی به وجود آورده است.»
وی‌ معتقد است که این فیلم را باید یک اقدام صلح آمیز در تلاش برای نزدیک شدن افراد این دو مذهب با تکیه بر حقایق تاریخی دانست: « ما به طور مشخص برای ترمیم رابطه میان مسلمانان و یهودیان نیاز به حقایقی منصفانه و رفتاری شرافتمندانه داریم و این کاری است که فیلم مورد بحث انجام داده است.»
خالد سعید تصریح می‌کند که به طور کلی این فیلم می‌تواند به مردم سراسر جهان کمک کند تا حقیقت را دریابند: « این روزها چیزهای منفی زیادی درباره اسلام، مسلمانان و واکنش آن‌ها نسبت به سایر مردم و مذاهب گفته یا نوشته می‌شود، اما این فیلم مستند با ارائه مستندات تاریخی انسانیت مردمانی را به نمایش می‌گذارد که در برابر ظلم و ستم حتی از جان خود نیز
می‌گذرند.»
پخش و توزیع مستند جنجالی مسجد پاریس؛ مقاومت فراموش شده همچنان در آمریکا ادامه دارد. این در حالی است که ماه گذشته نمایش این فیلم در مدارس، دانشکده‌ها و حتی کلیساهای این کشور همواره واکنش‌های متفاوتی را برانگیخته است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.