نمایی از شهر جده

برگزاری نخستین جشنواره سینمایی عربستان در جده

نخستین جشنواره فیلم عربستان سعودی از هفته گذشته آغاز به کار کرد و به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جشنواره نمایش بصری جده روز چهارشنبه 12 ژوئیه با نمایش حدود دو ساعت فیلم کوتاه ساخته فیلمسازان بومی گشایش یافت. تماشاگران می‌توانند فیلم‌های حاضر را سه بار در هفته به مدت یک ماه تماشا کنند.
خبرگزاری رویترز در این زمینه به ممنوعیت نمایش عمومی فیلم از دیدگاه برخی افراد در عربستان اشاره کرده و از قول دبیر جشنواره جده نوشته است: وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که این را سینما ننامیم و به آن «نمایش بصری» بگوییم».
مشاعل العنازی در ادامه در کنفرانس خبری جشنواره گفت: امیدواریم نمایش این فیلم‌های کوتاه باعث پذیرش بیشتر سینما در کشور شود.
با وجود مخالفت‌ها، فیلم‌های کوتاهی در شرکت «روتانا» که به شاهزاده الولید بن طلال تعلق دارد ساخته شده و حتی قرار است این شرکت فیلم‌های بلند تولید کند.
یک مقام رسمی درباره جشنواره جده گفت: فیلم‌های حاضر در این جشنواره با مردم و سنت‌های سعودی سر جنگ ندارند و به موضوع‌هایی مانند تروریسم و زندگی روزانه در عربستان می‌پردازند.
جالب است که تلویزیون عربستان قبلا فیلم‌هایی با موضوع‌های مشابه پخش کرده است، اما این آثار در کویت و با حضور بازیگران کویتی ساخته شده بودند.
با این که برگزاری اولین جشنواره سینمایی در عربستان یک نقطه عطف برای علاقه‌مندان فیلم و منتقدان محسوب می‌شود، اما تغییر رویکرد محافظه‌کارانه نسبت به نمایش فیلم در این کشور چندان آسان به نظر نمی‌رسد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.