از پس برقع (مهرداد اسکویی)

محقق و کارگردان: مهرداد اسکویی.
تصویربرداران:ابراهیم سعیدی، مهرداد اسکویی.
تدوین: ابراهیم سعیدی.
صدابرداران: حسین قورچیان، شهروز توکل.
موسیقی: علی صمدپور.
طراحی و میکس صدا: حسین مهدوی.
دستیاران کارگردان: شهروز توکل، رضا حسین پور.
تهیه کننده: مهرداد اسکویی.

دی وی کم. 52 دقیقه.
تعداد زیادی از زنان ساحل نشین جزیره قشم دچار افسردگی و ناراحتی های روحی و عصبی هستند. مشکلات معیشتی، شرایط جغرافیایی، فشارهای زیاد زندگی روزمره و محدودیت های ویژه جامعه سنتی آنان را دچار درد می کند؛ دردی روحی که به زعم برخی از آن ها دوایی غیر از دکتر و دارو می طلبد.
حاضر در هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم های مستند آمستردام(بخش مسابقه گرگ نقره ای)، بیست و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر(بخش مسابقه چشم واقعیت)، ششمین جشنواره بین المللی سینمای مستند کیش، جشن ماهنامه دنیای تصویر(کاندیدای بهترین سینماگر جوان سال).
گالری عکس


کارگردان
مهرداد اسکویی؛ متولد 1348. دانش آموخته رشته کارگردانی سینما از دانشکده سینما-تئاتر دانشگاه هنر. فعالیت هنری را از سال 1360 با بازیگری تئاتر آغاز کرد. در سال 66 به عنوان یکی از اعضای هیات موسس کانون فیلم بندرانزلی به فیلمسازی روی آورد و در سال 67 فیلم کوتاه 8 میلی متری تولدی دیگر را کارگردانی کرد. در سال 71 پس از ساخت فیلم در تاریخ او و موفقیت های این فیلم در جشنواره های داخلی و خارجی به عنوان اولین فیلمساز زیر 25 سال ایران - پس از انقلاب - به جشنواره یونیکا در سوییس اعزام شد. از همان سال با کنار گذاشتن فعالیت در تئاتر به شکل جدی عکاسی را آغاز کرد و تا سال 74 فیلم نساخت و سفر به نقاط مختلف ایران و تحقیق را پی گرفت که نتیجه این سفرها به صورت عکس در نشریه ها و کتاب های داخلی و خارجی به چاپ رسید. از سال 75 پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه علاوه بر ساخت فیلم های کوتاه داستانی، مستندسازی را آغاز کرد. در سال 78 با ساخت مستند خانه مادری ام مرداب و شرکت آن در جشنواره آمستردام(معتبرترین جشنواره سینمای مستند دنیا) و سپس حضور در بیش از 50 جشنواره داخلی و خارجی و کسب بیش از 20 جایزه تنها بر ساخت فیلم های مستند متمرکز شد و مستندهای متعددی را در مناطق مختلف ایران ساخت.
اسکویی در بهمن 82 به عنوان یکی از نمایندگان سینمای ایران در کمپ استعدادهای جوان جشنواره برلین پذیرفته شد و در یک دوره آموزشی با حضور استادانی مانند ویم وندرس، آنتونی مینگلا، والتر مرچ و آلن پارکر شرکت کرد. در اردیبهشت 83 هم به عنوان مستندساز توسط آکادمی هنرهای برلین انتخاب شد و علاوه بر نمایش فیلم هایش در این آکادمی به تجربه آموزی پرداخت. در آذر 83 با پذیرفته شدن در آکادمی جشنواره آمستردام دوره کوتاه مدت مستندسازی را نزد اساتیدی مانند آلبرت مایلز، فردریک وایزمن و نیک برومفیلد به پایان رساند.
اسکویی عضو انجمن مستندسازان سینمای ایران است و در هیات موسس انجمن فیلم کوتاه ایران هم عضویت داشت. مستندهای او طی سال های اخیر در جشنواره ها و مراکز متعدد فرهنگی و دانشگاهی به نمایش گذاشته شده و مورد توجه واقع شده است.

فیلم شناسی

فیلم های مستند: سائوچی(کارگردانی مشترک با رضا یزدانی،1375)، ایل بایرامی(1376)، خانه مادری ام مرداب(1378)، روژگیران(کارگردانی مشترک با ابراهیم سعیدی،1379)، به من نگاه کن!، نوازشگر نور(1380)، رو به جایی دور، بیوه مرد(1381)، مریم جزیره هنگام، آسیاب های بادی، از پس برقع(1383)، دماغ به سبک ایرانی(۱۳۸۴).
فیلم های کوتاه داستانی: تولدی دیگر(1367)، در تاریخ او(1369)، اطلاعات، اطلاعات(1374)، مرز(1375)، از بهشتی که می آییم(1376)، دبستان حاجی باشی(1377)، دوستم می داری اگر...(1378).

[email protected]
www.azpaseborghe.com

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها