الهام معروفی: خوشحالم امسال خانم‌های مستندساز حضور پررنگی در جشنواره «سینما حقیقت» دارند

الهام معروفی فیلمساز مستند سینمای ایران گفت: در این چند سال از خانم‌های مستندساز هیچ حمایتی نشده است و برخی نهادها رسما می‌گویند به ما اعلام شده با آقایان قرارداد ببندیم.
الهام معروفی کارگردان مستند 330 سی‌سی خاطره در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» درباره موضوعی مستندش گفت: این مستند بیشتر فضایی نوستالژیک دارد و به یکسری خاطرات می‌پردازد که متعلق به ایرانی‌هاست. این فیلم با روایت تاریخ نوشابه در ایران که بین ما ایرانی‌ها نوستالژیک است به یکسری اتفاقات تاریخی سیاسی و اجتماعی می‌پردازد که آنها نیز بین ما خاطره‌انگیز است. مسائلی که شاید در حال حاضر هیچ کدام وجود ندارند. این فیلم پیوند عشق، نوشابه و پیکان در شهر آبادان است و به تداخل اینها با جنگ می‌پردازد، مواردی که از نگاه من هر کدامشان نوستالژی هستند.
این مستندساز با بیان اینکه بخش زیادی از این مستند آرشیوی است گفت: آرشیو عکس و فیلم جایگاه عمده‌ای در این مستند دارد و پیدا کردن این آرشیو خیلی زمان‌بر بود. تصویربرداری کار سال 95 شروع شد ولی قبل از آن پیدا کردن آرشیو و تحقیق و پژوهش‌ام را شروع کرده بودم. حتی قبل از نوشتن فیلمنامه بخشی از آرشیوها را پیدا کرده بودم و طرح کلی‌ام را بر اساس همان آرشیوها نوشته بودم. ولی زمانی که به یکسری جاها مراجعه کردم متوجه شدم آرشیوهای دیگری هم وجود دارد اما آنها را در اختیار من قرار نمی‌دادند. بخشی از آن را می‌گفتند اسناد ملی است که واقعا نمی‌توانستم این مسئله را درک کنم. 6 ماه تمام که می‌گفتند اساسا چنین عکس‌هایی وجود ندارد، بعد که پیگیری من را دیدند اعتماد کردند 7 عکسی را که در فیلم هم می‌بینید در اختیار من قرار دادند.
او ادامه داد: تقریبا می‌توانم بگویم مرحله تحقیق و پژوهش برای این مستند دو سال طول کشید و تا روزهای آخر تدوین هم من به دنبال این بودم که اگر متریالی هست آن را پیدا و در فیلم استفاده کنم.
این مستندساز با بیان اینکه جشنواره «سینما حقیقت» از یک دوره‌ای رویکردش متفاوت شده است گفت: من تقریبا از سال 88 تا الان با اینکه فیلم نداشتم اما مدام در جشنواره حضور داشتم و فیلم‌ها را می‌دیدم. یک زمانی جشنواره فیلم‌های مستند تقسیم‌بندی داشت و بخش سیاسی، فیلم‌های اجتماعی، تاریخی و مردم‌شناسی و ... از هم جدا بودند و این به نظرم اتفاق خوب و مثبتی بود.
او اضافه کرد: به نظرم مثلا فیلمی که علمی و مقاله محور است نمی‌تواند در کنار یک فیلمی که اجتماعی است و به یک موضوع ملتهب می‌پردازد قرار بگیرد و داوری شود. بعد از چند سال بخش‌های جشنواره به سه بخش کوتاه، بلند و نیمه بلند تجمیع شدند و جایزه‌ها نیز به همین سه بخش محدود شدند. این مسئله به نظرمن اتفاق خیلی خوبی نبود و باعث شد خیلی از فیلم‌ها حذف شوند و برخی آثار دیگر نتوانند به جشنواره راه پیدا کنند. این در حالی است که ما فقط یک جشنواره فیلم‌ مستند حرفه‌ای در ایران داریم، در مقابل تولیدات زیادی هم در زمینه مستند داریم که برای ارائه این مستندها واقعا جای دیگری وجود ندارد. خوب بود که اگر این تفکیک بخش‌ها را از بخش جایزه برداشته در بخش جنبی همچنان آن را باقی نگه می‌داشتند چون هر فیلمسازی به هر حال دوست دارد فیلمش را به مخاطب و تماشاگر ارائه دهد.
این کارگردان درباره نقاط قوت جشنواره «سینما حقیقت» یز بیان کرد: در این چند سال ورک‌شاپ‌هایی برگزار شد که خود من به شخصه استفاده‌های زیادی از آنها کردم و برگزاری این ورک‌شاپ‌ها از نقاط قوت این جشنواره به حساب می‌آیند.
معروفی با اشاره به اینکه سینمای مستند در سال‌های اخیر حرفه‌ای تر شده است اظهار داشت: اینکه از ابتدای دهه نود تا الان سینمای مستند مخاطب و تماشاگر بیشتری پیدا کرد پیشرفت بزرگی به حساب می‌آید. از طرفی کیفیت آثار مستند بالاتر رفته و این نکته را داوران جشنواره‌های محلی و جشن مستند که در آن شرکت داشتم هم یادآور شدند. مخاطب سینمای مستند هم در این سال‌ها حرفه‌ای تر تولیدات این عرصه را دنبال می‌کند و سینمای مستند را به خوبی شناخته است.
او همچنین افزود: اما از یک طرف دیگر بودجه‌های فرهنگی برای فیلم‌های مستند کم شدند و این مسئله روی تولید مستند اثر می‌گذارد. کشور ما وقتی دچار مسائل اقتصادی می‌شود اولین جایی که بودجه آن کم می‌شود متاسفانه مقوله فرهنگ است و به تبع آن نیز تولیدات مستند کم شده است. اما با وجود همه مشکلات دوستان مستندساز تمام تلاششان را کردند که فیلم‌های واقعا قابل قبول از نظر کیفی ارائه دهند و این مسئله به شخصه برای من خیلی خوشحال کننده است و جای امیدواری است که کسانی که دغدغه این عرصه را دارند به هیچ عنوان کوتاه نمی‌آیند.
کارگردان 330 سسی سی خاطره در پایان نیز یادآور شد: در این چند سال از خانم‌های مستندساز هیچ حمایتی نشده است، سازمان خاصی را نام نمی‌برم اما خیلی جاها شخصا مراجعه کردم و به من گفتند به ما اعلام کردند رسما با آقایان قرارداد ببندیم چون او خانواده دارد و نان آور خانه است. اما خوشحالم که با وجود این مسائل امسال خانم‌های مستندساز حضور پررنگی در جشنواره دارند و در نهایت امیدوارم این نوع نگاه تغییر پیدا کند تا شرایط برای بانوان نیز در عرصه مستند فراهم‌تر شود.
دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» ۱۸ آذرماه در پردیس چارسو افتتاح شد و تا ۲۵ آذرماه برپا خواهد بود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان دوازدهمین جشنواره «سینماحقیقت»

  برگزیدگان دوازدهمین جشنواره «سینماحقیقت»

  برگزیدگان دوازدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» در تالار اندیشه حوزه هنری با حضور جمعی از مستندسازان و مسئولان سینمایی معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جایزه بزرگ جشنواره، نشان فیروزه و ۲۰۰ میلیون ریال را به مهدی شامحمدی برای تهیه کنندگی فیلم «خانه‌ای برای تو» اهدا شد.
 • مریم حق‌پناه: استقبال مخاطبان از جشنواره «سینما حقیقت» فوق‌العاده بود

  مریم حق‌پناه: استقبال مخاطبان از جشنواره «سینما حقیقت» فوق‌العاده بود

  مریم حق‌پناه مستندساز سینمای ایران گفت: استقبال مخاطبان از جشنواره «سینما حقیقت» فوق‌العاده بوده و حتی افرادی به تماشای فیلم‌ها می‌آیند که اساسا حرفه‌شان سینما و مستند نیست و این نشان از محبوبیت این عرصه بین مخاطبان عام است. مریم حق‌پناه کارگردان مستند آنام در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» گفت: بدون شک جشنواره «سینما حقیقت» مهمترین جشنواره مستند ایران در حال حاضر است که خیلی معتبر است و 12 سال است به کارش ادامه می‌دهد.
 • «پرسپولیس- شیکاگو» رتبه اول آرای تماشاگران سینماحقیقت

  «پرسپولیس- شیکاگو» رتبه اول آرای تماشاگران سینماحقیقت

  مستند پرسپولیس- شیکاگو به کارگردانی ارد عطارپور رتبه اول آرای تماشاگران تا دو روز پایانی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت را به دست آورد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» 5 فیلم برتر از نگاه تماشاگران جشنواره سینماحقیقت تا پایان روز پنجشنبه 22 آذرماه 97، توسط نمایندگان خانه سینما اعلام شد.
 • مهدی مطهر: نتایج «سینما حقیقت» برای مستندسازها مهمتر از فجر است

  مهدی مطهر: نتایج «سینما حقیقت» برای مستندسازها مهمتر از فجر است

  مهدی مطهر تهیه‌کننده جوان سینمای مستند گفت: مهمترین اتفاقی که باید در جشنوراه «سینما حقیقت» رقم بخورد این است که فیلم‌های فیلمسازهای قدرتری به بخش رقابتی و مسابقه بیاید و این مسئله حس رقابت بین فیلمسازهای ایرانی و خارجی را محسوس‌تر می‌کند. مهدی مطهر از تهیه‌کنندگان خانه مستند انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» گفت: نتایج «سینما حقیقت» برای مستندسازها مهمتر از فجر است
 • «جوکر» فیلم برتر تماشاگران در روز سوم جشنواره «سینماحقیقت»

  «جوکر» فیلم برتر تماشاگران در روز سوم جشنواره «سینماحقیقت»

  مستند «جوکر» به کارگردانی سجاد ایمانی، به عنوان فیلم برتر از نگاه تماشاگران در پایان سومین روز جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت معرفی شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جایزه تماشاگران جشنواره سینماحقیقت از سوی انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند ایران و با نظارت نماینده خانه سینما به بهترین فیلم از نگاه تماشاگران اعطا می‌شود.