سودابه بیضایی: پیگیر سینمای مستند هستم

سودابه بیضایی بازیگر و مستندساز گفت: جشنواره «سینما حقیقت» مهمترین جشنواره در حوزه فیلم‌های مستند است که می‌تواند عرصه‌ای باشد تا فیلم‌ها دیده شوند.
سودابه بیضایی بازیگر سینما که اولین مستندش را با نام مثل اسمم پگاه کارگردانی کرده در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» درباره این اثر و انگیزه‌ ساخت آن گفت: من خواهری دارم که متولد سال 74 است، به واسطه خواهرم در جمع دوستان هم سن و سالش زیاد رفت‌ و آمد داشتم. اساسا بچه‌های دهه هفتاد برایم شخصیت‌های جالبی داشتند و از آن طرف خیلی هم درباره‌شان سوال داشتم. از طرف دیگر به این نتیجه رسیدم بهترین قالب برای موضوعی که من می‌خواهم روایت کنم مستند است و اتفاق‌ها در این ژانر بکرتر و واقعی‌ترند، به همین دلیل سراغ ساخت این مستند رفتم.
بیضایی ادامه داد: سوال‌‌های من همیشه این بود که چرا این نسل با نسل‌های دیگر اینقدر فرق دارند؟ چرا اینقدر شکاف بین آنها و نسل‌های قبل‌تر وجود دارد؟ چرا سازگاری‌شان اینقدر کم است و همه با خانواده‌هایشان مشکل دارند؟ چرا مصرف مواد مخدر در بین‌شان زیاد است؟ همه اینها ابهاماتی بود که من داشتم و به همین دلیل تصمیم به ساخت مستند گرفتم، در ادامه به گروهی از بچه‌های این نسل نزدیک شدم تا بتوانم جواب سوال‌هایم را بگیرم، همین دغدغه‌ها سوژه مستند مثل اسمم پگاه نیز شد.
این بازیگر با اشاره به اینکه از نزدیک با دهه هفتادی‌ها در ارتباط بوده بیان کرد: بعد از اینکه با فضای این بچه‌ها از نزدیک آشنا شدم تصمیم گرفتم فیلمی مستند درباره دو شخصیت بسازم که یکی از آنها پگاه نام دارد.
بیضایی تحقیق و پژوهش درباره موضوع مستندش را هم یکی از مراحل کار دانست و گفت: من قبل از اینکه فیلمبرداری را شروع کنم ارتباطم با بچه‌های این نسل را آغار کردم تا دنیای آنها را بهتر بشناسم و بدانم چه چیزهایی در ذهن‌شان می‌گذرد. البته تا اعتماد بین‌مان به وجود بیاید کمی زمان برد اما در نهایت به هم نزدیک شدیم و بعد پروسه فیلمبرداری را شروع کردیم.
بیضایی که با مستند مثل اسمم پگاه در دوازدهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت حضور دارد درباره این جشنواره گفت: امسال اولین سالی است که من در جشنواره «سینما حقیقت» شرکت می‌کنم و به دلیل اینکه قبل از ساخت این مستند که اولین تجربه فیلمسازی‌ام است، حرفه‌ام بازیگری بوده قطعا حیطه اتفاقات اطرافم با چیزی که در حال حاضر هست فرق می‌کرده، از همین رو شاید تسلط چندانی روی مسائل و جزئیات حوزه مستند ندارم. اما به طور کلی می‌توانم بگویم این جشنواره بهترین و مهمترین جشنواره‌ای است که در رابطه با فیلم‌های مستند برگزار می‌شود و قطعا می‌تواند عرصه‌ای باشد تا فیلم‌ها دیده شوند.
این مستندساز همچنین با بیان اینکه در حال حاضر علاقه زیادی به عرصه مستند پیدا کرده، اظهار داشت: واقعیت این است که تعداد فیلم‌هایی مستندی که من پیش از اینکه خودم وارد این عرصه شوم تماشا کرده بودم چندان زیاد نیست، به همین دلیل می‌گویم من در مستند مثل اسمم پگاه با ندانسته‌هایم فیلم ساختم نه با دانسته‌هایم. اما بعد از ساخت این مستند خیلی به این حوزه علاقه‌مند شدم و پیگیر سینمای مستند هستم. ضمن اینکه در حال تحقیق و پژوهش فیلم دومم را هم شروع کردم و تصمیم دارم این راه را همچنان ادامه دهم.
دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» طی روزهای 18 تا 25 آذرماه 1397به دبیری سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد در پردیس چارسو برگزار خواهد شد.

 

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان دوازدهمین جشنواره «سینماحقیقت»

  برگزیدگان دوازدهمین جشنواره «سینماحقیقت»

  برگزیدگان دوازدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» در تالار اندیشه حوزه هنری با حضور جمعی از مستندسازان و مسئولان سینمایی معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جایزه بزرگ جشنواره، نشان فیروزه و ۲۰۰ میلیون ریال را به مهدی شامحمدی برای تهیه کنندگی فیلم «خانه‌ای برای تو» اهدا شد.
 • مریم حق‌پناه: استقبال مخاطبان از جشنواره «سینما حقیقت» فوق‌العاده بود

  مریم حق‌پناه: استقبال مخاطبان از جشنواره «سینما حقیقت» فوق‌العاده بود

  مریم حق‌پناه مستندساز سینمای ایران گفت: استقبال مخاطبان از جشنواره «سینما حقیقت» فوق‌العاده بوده و حتی افرادی به تماشای فیلم‌ها می‌آیند که اساسا حرفه‌شان سینما و مستند نیست و این نشان از محبوبیت این عرصه بین مخاطبان عام است. مریم حق‌پناه کارگردان مستند آنام در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» گفت: بدون شک جشنواره «سینما حقیقت» مهمترین جشنواره مستند ایران در حال حاضر است که خیلی معتبر است و 12 سال است به کارش ادامه می‌دهد.
 • «پرسپولیس- شیکاگو» رتبه اول آرای تماشاگران سینماحقیقت

  «پرسپولیس- شیکاگو» رتبه اول آرای تماشاگران سینماحقیقت

  مستند پرسپولیس- شیکاگو به کارگردانی ارد عطارپور رتبه اول آرای تماشاگران تا دو روز پایانی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت را به دست آورد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» 5 فیلم برتر از نگاه تماشاگران جشنواره سینماحقیقت تا پایان روز پنجشنبه 22 آذرماه 97، توسط نمایندگان خانه سینما اعلام شد.
 • مهدی مطهر: نتایج «سینما حقیقت» برای مستندسازها مهمتر از فجر است

  مهدی مطهر: نتایج «سینما حقیقت» برای مستندسازها مهمتر از فجر است

  مهدی مطهر تهیه‌کننده جوان سینمای مستند گفت: مهمترین اتفاقی که باید در جشنوراه «سینما حقیقت» رقم بخورد این است که فیلم‌های فیلمسازهای قدرتری به بخش رقابتی و مسابقه بیاید و این مسئله حس رقابت بین فیلمسازهای ایرانی و خارجی را محسوس‌تر می‌کند. مهدی مطهر از تهیه‌کنندگان خانه مستند انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» گفت: نتایج «سینما حقیقت» برای مستندسازها مهمتر از فجر است
 • «جوکر» فیلم برتر تماشاگران در روز سوم جشنواره «سینماحقیقت»

  «جوکر» فیلم برتر تماشاگران در روز سوم جشنواره «سینماحقیقت»

  مستند «جوکر» به کارگردانی سجاد ایمانی، به عنوان فیلم برتر از نگاه تماشاگران در پایان سومین روز جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت معرفی شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جایزه تماشاگران جشنواره سینماحقیقت از سوی انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند ایران و با نظارت نماینده خانه سینما به بهترین فیلم از نگاه تماشاگران اعطا می‌شود.