زینب تبریزی: رواج قصه‌گویی در مستند مخاطب را افزایش داده است

زینب تبریزی مستندساز سینمای ایران گفت: ورود قصه‌گویی به حوزه مستند باعث شده تا خیلی از مخاطبان عام یا حتی کسانی که چندان علاقه‌مند و پیگیر این عرصه نبودند به شکل تخصصی فیلم مستند تماشا کنند.
زینب تبریزی کارگردان مستند تمام چیزهایی که جایشان خالی است در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» درباره جزئیات مستندش گفت: مستند تمام چیزهایی که جایشان خالی است یک مستند 74 دقیقه‌ای است که سر و شکلی تجربه‌گرایانه با موضوع سرطان پستان دارد و امید، رویارویی مرگ و زندگی و مبارزه از مضامینش هستند.
او ادامه داد: این مستند روایتگر زندگی دو زن به نام‌های مهناز و جمیله است که هر دو با سرطان پستان جنگیدند، یکی از کاراکترها از دنیا رفته و کاراکتر دیگر بهبود یافته است. اساس این مستند روایت زندگی زنی است که با سرطان پستان دست و پنجه نرم کرده، در واقع مهناز، کاراکتری که از دنیا رفته راوی قصه ماست و روح او در بستر قصه با زن دیگری که با سرطان مبارزه می‌کند روبه‌رو می‌شود.
کارگردان مستند والسی برای تهران با بیان اینکه این مستند سر و شکل پزشکی و علمی ندارد بیان کرد: این فیلم کاملا قصه‌گوست و مستندی علمی نیست. آن سبک مستندها به نظرم به اندازه کفایت ساخته شدند و کسی حوصله نمی‌کند بخواهد اطلاعات و آمار را در قالب یک مستند ببیند. به همین دلیل من دو سال پیش به پیشنهاد آقای علیرضا قاسم‌خان سراغ این فیلم رفتم، ایشان به من پیشنهاد دادند درباره سرطان پستان تحقیق کنم، البته من ابتدا علاقه‌ای به ساخت اثری در این حوزه نداشتم اما بعد که در مرحله تحقیق بیشتر با این موضوع آشنا شدم تصمیم گرفتم قصه فیلم را یک مقدار بازیگوشانه‌تر و با سرو شکل جدیدی تعریف کنم تا مخاطبان فیلمی را ببینند که موضوعش بسیار تلخ است ولی از دل این تلخی یا شاید در انتهایش بغض، یک پیام بزرگ، آگاهی و تلنگر نسبت به سرطان که در کنار ماست به دست مخاطب برسد.
این مستندساز در ادامه درباره جشنواره «سینما حقیقت» و ویژگی‌های این رویداد مهم سینمایی گفت: این جشنواره محبوب‌ترین جشنواره‌ای است که در طول سال برای من برگزار می‌شود. از بین سه جشنواره‌ای که به صورت دولتی و رسمی برگزار می‌شود، جشنواره فیلم کوتاه، سینما حقیقت و فجر، سینما حقیقت به این دلیل این که هم مخاطبانش و هم فیلم‌هایی که در آن نمایش داده می‌شوند جدی‌تر هستند و به طور کلی سر و شکل خود جشنواره از نظر من حرفه‌ای است برایم جذاب‌ترین و محبوب‌ترین جشنواره است.
کارگردان مستند هشت دقیقه بیشتر در ادامه اضافه کرد: این جشنواره برای من همیشه جذابیت خودش را داشته چون سینمای مستند محبوب من است و همیشه در ماه آذر منتظرم تا برنامه نمایش فیلم‌‌ها منتشر شود تا بتوانم آنها را به خصوص مستندهای خارجی را تماشا کنم. من به دوستان مستندساز خودمان می‌گویم فرصت برای تماشای آثار ایرانی بالاخره به وجود می‌آید اما تماشای فیلم‌های مستند خارجی فرصتی یک باره است که در جشنواره «سینما حقیقت» فراهم می‌شود.
تبریزی همچنین اظهار داشت: جشنواره «سینما حقیقت» از نظر نمایش فیلم‌های خارجی موفق عمل کرده، ممکن است این بخش یک سال بسیار غنی باشد و سال دیگر کمی متوسط‌ تر اما به نظر من سال گذشته و دو سال قبل از آن فیلم‌ها و مهمان‌هایی که دعوت می‌کردند مهم بودند. اما همیشه نقدهایی هم نسبت به شکل برگزاری جشنواره وجود دارد که تنها شامل جشنواره «سینما حقیقت» نمی‌شود، اینکه مکان برگزاری جشنواره کوچک است ارتباطی به جشنواره «سینما حقیقت» و برگزارکنندگانش ندارد و به این دلیل است که ما اساسا کاخی نداریم که بخواهیم چنین جشنواره‌هایی با این حجم از مخاطب را در آن برگزار کنیم.
کارگردان سلاطین خیابان‌ها با بیان اینکه پیشرفت‌ها در زمینه‌های مختلف سینمای مستند غیر قابل انکار است گفت: به نظرم در سال‌های اخیر به دلیل اینکه ما مستندسازها بیشتر این امکان را پیدا کردیم که مستندهای همه جای دنیا را ببینیم باعث شده به کیفیتی که در همه جای دنیا هست نزدیک شویم. در این سال‌ها سینمای مستند ما به لحاظ فنی هم پیشرفت زیادی داشته است. البته کاری به این موضوع ندارم که جشنواره‌های خارجی همیشه چه فیلمهایی را برای نمایش در جشنواره‌های خودشان انتخاب می‌کنند.
او اضافه کرد: من خودم شخصا علاقه‌مندم تا فضای داستانی و قصه‌گویی سینما را در مستند بیاورم، خیلی از مستندسازهایمان هم دیگر به آن شکل مستند محض کار نمی‌کنند و این قصه‌گویی رواج پیدا کرده است. البته این سلیقه شخصی من است و شاید خیلی‌ها دوست نداشته باشند درام وارد مستندشان شود. اما همین قضیه باعث شده تا خیلی از مخاطبان عام یا حتی کسانی که چندان علاقه‌مند و پیگیر مستند نبودند؛ به این دلیل که بیشتر مستندها شکل گزارش یا مستند محض بوده و اساسا این مقوله برایشان دافعه ایجاد کرده حالا بروند و به شکل تخصصی فیلم مستند تماشا کنند.
دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» طی روزهای 18 تا 25 آذرماه 1397به دبیری سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد در سینما چارسو برگزار خواهد شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان دوازدهمین جشنواره «سینماحقیقت»

  برگزیدگان دوازدهمین جشنواره «سینماحقیقت»

  برگزیدگان دوازدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» در تالار اندیشه حوزه هنری با حضور جمعی از مستندسازان و مسئولان سینمایی معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جایزه بزرگ جشنواره، نشان فیروزه و ۲۰۰ میلیون ریال را به مهدی شامحمدی برای تهیه کنندگی فیلم «خانه‌ای برای تو» اهدا شد.
 • مریم حق‌پناه: استقبال مخاطبان از جشنواره «سینما حقیقت» فوق‌العاده بود

  مریم حق‌پناه: استقبال مخاطبان از جشنواره «سینما حقیقت» فوق‌العاده بود

  مریم حق‌پناه مستندساز سینمای ایران گفت: استقبال مخاطبان از جشنواره «سینما حقیقت» فوق‌العاده بوده و حتی افرادی به تماشای فیلم‌ها می‌آیند که اساسا حرفه‌شان سینما و مستند نیست و این نشان از محبوبیت این عرصه بین مخاطبان عام است. مریم حق‌پناه کارگردان مستند آنام در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» گفت: بدون شک جشنواره «سینما حقیقت» مهمترین جشنواره مستند ایران در حال حاضر است که خیلی معتبر است و 12 سال است به کارش ادامه می‌دهد.
 • «پرسپولیس- شیکاگو» رتبه اول آرای تماشاگران سینماحقیقت

  «پرسپولیس- شیکاگو» رتبه اول آرای تماشاگران سینماحقیقت

  مستند پرسپولیس- شیکاگو به کارگردانی ارد عطارپور رتبه اول آرای تماشاگران تا دو روز پایانی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت را به دست آورد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» 5 فیلم برتر از نگاه تماشاگران جشنواره سینماحقیقت تا پایان روز پنجشنبه 22 آذرماه 97، توسط نمایندگان خانه سینما اعلام شد.
 • مهدی مطهر: نتایج «سینما حقیقت» برای مستندسازها مهمتر از فجر است

  مهدی مطهر: نتایج «سینما حقیقت» برای مستندسازها مهمتر از فجر است

  مهدی مطهر تهیه‌کننده جوان سینمای مستند گفت: مهمترین اتفاقی که باید در جشنوراه «سینما حقیقت» رقم بخورد این است که فیلم‌های فیلمسازهای قدرتری به بخش رقابتی و مسابقه بیاید و این مسئله حس رقابت بین فیلمسازهای ایرانی و خارجی را محسوس‌تر می‌کند. مهدی مطهر از تهیه‌کنندگان خانه مستند انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» گفت: نتایج «سینما حقیقت» برای مستندسازها مهمتر از فجر است
 • «جوکر» فیلم برتر تماشاگران در روز سوم جشنواره «سینماحقیقت»

  «جوکر» فیلم برتر تماشاگران در روز سوم جشنواره «سینماحقیقت»

  مستند «جوکر» به کارگردانی سجاد ایمانی، به عنوان فیلم برتر از نگاه تماشاگران در پایان سومین روز جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت معرفی شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جایزه تماشاگران جشنواره سینماحقیقت از سوی انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند ایران و با نظارت نماینده خانه سینما به بهترین فیلم از نگاه تماشاگران اعطا می‌شود.