مصطفی شبان: نمایش مستند همچنان در غربت است

مصطفی شبان مستندساز سینمای ایران گفت: ما هنوز به اقتصاد مستند نپرداختیم و این خیلی بد است، همین باعث می‌شود مستندساز نتواند جان بگیرد و فیلم بعدی‌اش را بسازد.
مصطفی شبان کارگردان مستند هجده درصد در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» با اشاره به موضوع مستندش که درباره یک جانباز است، گفت: در چهاردهم فروردین سال 1367 یک فروند هواپیمای ایرانی حامل 5 مجروح شیمیایی ایرانی وارد فرودگاه ژاپن شد تا آن‌ها در این کشور تحت درمان قرار گیرند. در جمع این جانبازان علی جلالی حال جسمانی وخیم‌تری نسبت به سایرین داشت. او صد روز تحت درمان پزشکی قرار گرفت، اما سرانجام دکتر ژاپنی با ناامیدی او را به ایران بازگرداند تا آخرین روزهای زندگی‌اش را در کنار خانواده خود بگذراند. اما پس از گذشت 17 سال، یک تماس تلفنی دکتر ژاپنی را به حیرت وامی‌دارد، این خلاصه داستانی‌ است که در مستند هجده درصد روایت می‌شود.
کارگردان مستند دشت آدم‌خوار در ادامه درباره جشنواره «سینما حقیقت» و اهمیت آن بیان کرد: جشنواره «سینما حقیقت» مهمترین نقطه امید مستندسازان کشورمان هست، من فکر نمی‌کنم جشنواره‌ای به این اهمیت در حوزه مستند در کل خاورمیانه وجود داشته باشد. من در این باره تحقیق کردم و به این نتیجه رسیدم جشنواره‌ای با این اهمیت وجود ندارد.
او ادامه داد: حتی در سینمای ژاپن هم چنین جشنواره‌ای در این حد و اندازه وجود ندارد، بنابراین می‌توان نتیجه ‌گرفت این جشنواره بسیار مهم است که در آسیا نیز کمتر کشوری است جشنواره‌ای برای فیلم‌های مستند را با این اهمیت برگزار کند.
شبان با اشاره به نقاط قوت جشنواره «سینما حقیقت» بیان کرد: یکی از اتفاقات خیلی خوبی که در این جشنواره افتاده است بحث آموزش یا همان ورک‌شاپ‌هاست است که باید آن را مثبت ارزیابی کرد. مسئله دیگری که به نظرم از بقیه موارد مهمتر است مرتبط‌ کردن مستندسازان با یکدیگر است. در واقع این جشنواره باعث آشنایی مستندسازان ایرانی و فیلمسازان سایر کشورهای دنیاست. نکته بسیار مثبتی است که این جشنواره دارد همین نقطه اتصال و چهارراهی است که برای همه مستندسازان از کشور خودمان و کشورهای دیگر به وجود می‌آید.
کارگردان مستند برای سوگند همچنین گفت: در طول این‌ سال‌ها عملکرد جشنواره خوب بوده و جای کمتر سوالی و ابهامی باقی مانده است.
کارگردان آشنای غریب در ادامه با تاکید بر پیشرفت‌های سینمای مستند از ابتدای دهه نود تا کنون  اظهار داشت: قبل از سال 90 ما تا این اندازه گرایش به سمت سینمای مستند نداشتیم، به نظرم مکان‌های پخش فیلم‌های مستند خیلی بیشتر از قبل شده و این اتفاق خوبی است که در حوزه مستند افتاده است. در واقع پیش از دهه نود جایی برای مستند دیدن وجود نداشت، اما در حال حاضر در شهرستان‌ها هم فیلم مستند به نمایش‌ در می‌آید و حالا دیگر مخاطبانش فکر نمی‌کنند مستند فقط همان آثار حیات وحشی است که از تلویزیون پخش می‌شود. حالا خیلی‌ها با فضای مستند آشنا هستند.
این کارگردان اضافه کرد: اما ایرادی که در این فضا وجود دارد این است که مستند همچنان در غربت به سر می‌برد و هیچ‌گاه به مستند به شکل یک هنر-صنعت نگاه نمی‌شود. مستند هجده درصد حدود سه تا چهارسال طول کشید تا ساخته شود، تنها نقطه امید من سرمایه‌گذاری است که فضای کار را برای من ایجاد کرده و می‌توانم پولم را از آنجا تامین کنم. اما فیلم‌های مستند در بیشتر موارد به بازدهی نمی‌رسد چون هنوز جای نمایش خوبی برایشان فراهم نشده است، گرچه سینمای هنر و تجربه توانسته بخشی از این خلا را جبران کند، اما جای خالی این مسئله همچنان حس می‌شود. امیدوارم روزی برسد که ما بتوانیم فضایی برای تماشای فیلم‌های مستند به شکل اختصاصی روی پرده داشته باشیم. ما هنوز به اقتصاد مستند نپرداختیم و این خیلی بد است، همین باعث می‌شود مستندساز نتواند جان بگیرد و فیلم بعدی‌اش را بسازد و این مشکل بزرگ در سینمای کشور است.
دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» طی روزهای 18 تا 25 آذرماه 1397به دبیری سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد در سینما چارسو برگزار خواهد شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان دوازدهمین جشنواره «سینماحقیقت»

  برگزیدگان دوازدهمین جشنواره «سینماحقیقت»

  برگزیدگان دوازدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» در تالار اندیشه حوزه هنری با حضور جمعی از مستندسازان و مسئولان سینمایی معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جایزه بزرگ جشنواره، نشان فیروزه و ۲۰۰ میلیون ریال را به مهدی شامحمدی برای تهیه کنندگی فیلم «خانه‌ای برای تو» اهدا شد.
 • مریم حق‌پناه: استقبال مخاطبان از جشنواره «سینما حقیقت» فوق‌العاده بود

  مریم حق‌پناه: استقبال مخاطبان از جشنواره «سینما حقیقت» فوق‌العاده بود

  مریم حق‌پناه مستندساز سینمای ایران گفت: استقبال مخاطبان از جشنواره «سینما حقیقت» فوق‌العاده بوده و حتی افرادی به تماشای فیلم‌ها می‌آیند که اساسا حرفه‌شان سینما و مستند نیست و این نشان از محبوبیت این عرصه بین مخاطبان عام است. مریم حق‌پناه کارگردان مستند آنام در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» گفت: بدون شک جشنواره «سینما حقیقت» مهمترین جشنواره مستند ایران در حال حاضر است که خیلی معتبر است و 12 سال است به کارش ادامه می‌دهد.
 • «پرسپولیس- شیکاگو» رتبه اول آرای تماشاگران سینماحقیقت

  «پرسپولیس- شیکاگو» رتبه اول آرای تماشاگران سینماحقیقت

  مستند پرسپولیس- شیکاگو به کارگردانی ارد عطارپور رتبه اول آرای تماشاگران تا دو روز پایانی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت را به دست آورد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» 5 فیلم برتر از نگاه تماشاگران جشنواره سینماحقیقت تا پایان روز پنجشنبه 22 آذرماه 97، توسط نمایندگان خانه سینما اعلام شد.
 • مهدی مطهر: نتایج «سینما حقیقت» برای مستندسازها مهمتر از فجر است

  مهدی مطهر: نتایج «سینما حقیقت» برای مستندسازها مهمتر از فجر است

  مهدی مطهر تهیه‌کننده جوان سینمای مستند گفت: مهمترین اتفاقی که باید در جشنوراه «سینما حقیقت» رقم بخورد این است که فیلم‌های فیلمسازهای قدرتری به بخش رقابتی و مسابقه بیاید و این مسئله حس رقابت بین فیلمسازهای ایرانی و خارجی را محسوس‌تر می‌کند. مهدی مطهر از تهیه‌کنندگان خانه مستند انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» گفت: نتایج «سینما حقیقت» برای مستندسازها مهمتر از فجر است
 • «جوکر» فیلم برتر تماشاگران در روز سوم جشنواره «سینماحقیقت»

  «جوکر» فیلم برتر تماشاگران در روز سوم جشنواره «سینماحقیقت»

  مستند «جوکر» به کارگردانی سجاد ایمانی، به عنوان فیلم برتر از نگاه تماشاگران در پایان سومین روز جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت معرفی شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جایزه تماشاگران جشنواره سینماحقیقت از سوی انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند ایران و با نظارت نماینده خانه سینما به بهترین فیلم از نگاه تماشاگران اعطا می‌شود.
آخرین خبرها