محمدعلی فارسی: مستندساز نمی‌تواند فیلمش را در پستو نگه دارد

محمدعلی فارسی، مستندساز و تهیه‌کننده گفت: باید امکان نمایش فیلم‌های مستندسازان فراهم شود، چراکه یک فیلمساز نمی‌تواند اثرش را در پستو نگه دارد.
محمدعلی فارسی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» درباره برگزاری جشنواره «سینما حقیقت» گفت: تنها جشنواره‌ای که توانسته مستند را در کشور زنده نگه دارد؛ همین جشنواره است. ما دو جشنواره مهم در کشور داریم که به عرصه مستند کمک می‌کنند، یکی از آنها جشنواره فیلم کوتاه تهران است و یکی دیگر نیز جشنواره «سینما حقیقت».
کارگردان مستند گلستان آتش افزود: هر کدام از این جشنواره‌ها کارکرد خودشان را دارند و در عرصه مستند حرفه‌ای تنها جایی که تلاش کرده برنامه‌ریزی‌ و محتوایش کمک کند تا بخش مستند در کشور زنده بماند و بچه‌های این عرصه امیدوار باشند و بتوانند کار کنند همین جشنواره است. مرکز گسترش سینمای مستد و تجربی به عنوان تنها نهادی که از مستندسازان حمایت می‌کند و به عنوان بانی جشنواره «سینما حقیقت» فعالیت‌های خوبی را داشته و دارد.
فارسی درباره نقش کمرنگ تلویزیون در نمایش و حمایت از مستند نیز بیان کرد: در سراسر دنیا تلویزیون خاستگاه مستند است که در ایران عملا مرده است. درست است که ما شبکه مستند داریم و مستندهایی را هم پخش می‌کنیم، اما این شبکه می‌گردد ببیند کدام نهاد، ارگان یا سازمان فیلم می‌سازد که آنها پخش کنند. در واقع بخش زیادی از خوراک شبکه مستند هم از بیرون و به صورت مجانی تامین می‌شود. شبکه‌های دیگر هم که به ندرت دو سه فیلم سفارشی پخش کنند. مدیران فرهنگی هم دراین زمینه معمولا کاری به ذهنشان نمی‌رسد که انجام دهند. تنها جایی که واقعا نقطه امید همه بچه‌های مستندساز است؛ مرکز گسترش است. نقطه عطف این مرکز نیز جشنواره «سینما حقیقت» است.
این مستندساز ادامه داد: وقتی در کشوری با این همه استعداد فقط یک مرجع برای نمایش جدی مستند وجود دارد، «سینما حقیقت» نمی‌تواند خودش را خیلی گرفتار بخش‌بندی‌ها کند و مثلا تصمیم بگیرد فقط فیلم‌هایی که در یک حوزه مشخص ساخته شده‌اند را به نمایش بگذارد. اگر تلویزیون یا مراکز دیگر جایگاه خودشان را داشتند، می‌شد تقسیم‌بندی کرد.
کارگردان مستند شلمچه افزود: شاید جشنواره‌های جنبی دیگر هم در این زمینه برگزار شوند؛ اما چون هیچ کدام از آنها کارکردی ندارند و نمی‌توانند حق مطلب را ادا کنند به همین جهت فقط «سینما حقیقت» است که می‌تواند فضایی برای همه مستندسازان فراهم کند. این جشنواره عملا چون تک است نمی‌تواند خودش را محدود کند. چون اگر هم این اتفاق بیفتد گله‌گذاری شروع می‌شود که چرا جشنواره محدود شده است. برای مثال اگر جشنواره مقاومت مثل «سینما حقیقت» تاثیرگذار بود و از عرصه‌های بین‌المللی در آن حضور داشتند لزومی نداشت «سینما حقیقت» با شاخه شهید آوینی وارد این حوزه شود. اما وقتی این اتفاق نمی‌افتد برگزار‌کنندگان این جشنواره نیز مجبور به انتخاب‌های متنوع‌تر از همه بخش‌ها هستند تا بتواند از همه حمایت کند و خودش را هم گرفتار دسته‌بندی نکند.
وی در ادامه وضعیت سینمای مستند کشور را در حال حاضر اسفبار ارزیابی کرد و گفت: بچه‌های مستند که به این حوزه واقعا علاقه‌مندند به هیچ وجه شرایط مناسبی ندارند. این شرایط شامل بودجه، امکانات و شکل و نوع ممیزی‌ها نیز هست. مستندسازان ما با دست خالی کار می‌کنند و اغلب هم به عناصر خودسانسور تبدیل شدند. در حوزه‌های اجتماعی جای کار زیادی هست ولی بچه‌ها خیلی نمی‌توانند وارد این حوزه‌ها شوند چون نه جایی هست که از آنها حمایت کند و نه مکانی وجود دارد که بتوانند این فیلم‌ها را نمایش دهند. آن‌وقت ممکن است یکی از همین فیلمسازان فیلمش را برای نمایش به خارج از کشور ببرد و یک شبکه خارجی آن را نمایش بدهد. بعد او مجبور است تا سال‌ها جواب پس بدهد که چرا این اتفاق افتاده است. اما باید این نکته را هم درنظر گرفت که هر فیلمسازی دوست دارد فیلمش دیده شود و نمی‌تواند آن را در پستو نگه دارد.
عضو شورای طرح و برنامه مرکز گسترش سینما مستند و تجربی افزود: اغلب طرح‌ها و ایده‌هایی که به مرکز می‌آید نشان می دهند که بچه‌ها شهامت لازم را برای طرح خیلی از مسائل ندارند و این هم به این دلیل است که فقط می‌خواهند یک بودجه‌ای بگیرند تا بیکار نمانند. اما عملا اعتماد به نفس‌شان را از دست داده‌اند. در عرصه سینمای کشور هیچ حمایتی از سینمای مستند نمی‌شود، در همین تهران چندین و چند کلاس آموزش بازیگری، فیلمنامه‌نویسی، کارگردانی و ... وجود دارد؛ اما دریغ از یک مرکز آموزش مستند. درحالیکه در کشورهای پیشرفته دانشکده یا دانشگاه آموزش مستند وجود دارد که مبانی‌شان هم بسیار سخت‌تر از مبانی سینمای داستانی است.
کارگردان مستند سرزمین نخبگان درباره جایگاه سینمای مستند ایران در جهان نیز گفت: سینمای مستند ما در دنیا حتما حرفی برای گفتن دارد، اگر دقت کنید چه در عرصه ادبیات و چه در عرصه فیلم، بهترین آثار در شوروی سابق خلق شدند، نه در شرایط فعلی. شرایط سخت بچه‌ها و علاقه‌مندان را از آرمانی که در ذهن‌شان دارند دور نمی‌کند. یک مستند می تواند بار بزرگی از مسائل اجتماعی بردارد، اما آنطور که باید و شاید این بعد آن مورد توجه قرار نمی‌گیرد و به آن بها داده نمی‌شود.
فارسی در پایان درباره فعالیت‌های خودش در عرصه مستند نیز گفت: تقریبا مدتی است که فعالیتی در عرصه مستند انجام ندادم و تنها یکی دو کار برای تلویزیون به عنوان تهیه‌کننده داشتم که آن هم برای گذران زندگی بوده است.
دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» طی روزهای ۱۸ تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷ به دبیری «سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد» در شهر تهران برگزار خواهد شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان دوازدهمین جشنواره «سینماحقیقت»

  برگزیدگان دوازدهمین جشنواره «سینماحقیقت»

  برگزیدگان دوازدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» در تالار اندیشه حوزه هنری با حضور جمعی از مستندسازان و مسئولان سینمایی معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جایزه بزرگ جشنواره، نشان فیروزه و ۲۰۰ میلیون ریال را به مهدی شامحمدی برای تهیه کنندگی فیلم «خانه‌ای برای تو» اهدا شد.
 • مریم حق‌پناه: استقبال مخاطبان از جشنواره «سینما حقیقت» فوق‌العاده بود

  مریم حق‌پناه: استقبال مخاطبان از جشنواره «سینما حقیقت» فوق‌العاده بود

  مریم حق‌پناه مستندساز سینمای ایران گفت: استقبال مخاطبان از جشنواره «سینما حقیقت» فوق‌العاده بوده و حتی افرادی به تماشای فیلم‌ها می‌آیند که اساسا حرفه‌شان سینما و مستند نیست و این نشان از محبوبیت این عرصه بین مخاطبان عام است. مریم حق‌پناه کارگردان مستند آنام در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» گفت: بدون شک جشنواره «سینما حقیقت» مهمترین جشنواره مستند ایران در حال حاضر است که خیلی معتبر است و 12 سال است به کارش ادامه می‌دهد.
 • «پرسپولیس- شیکاگو» رتبه اول آرای تماشاگران سینماحقیقت

  «پرسپولیس- شیکاگو» رتبه اول آرای تماشاگران سینماحقیقت

  مستند پرسپولیس- شیکاگو به کارگردانی ارد عطارپور رتبه اول آرای تماشاگران تا دو روز پایانی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت را به دست آورد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» 5 فیلم برتر از نگاه تماشاگران جشنواره سینماحقیقت تا پایان روز پنجشنبه 22 آذرماه 97، توسط نمایندگان خانه سینما اعلام شد.
 • مهدی مطهر: نتایج «سینما حقیقت» برای مستندسازها مهمتر از فجر است

  مهدی مطهر: نتایج «سینما حقیقت» برای مستندسازها مهمتر از فجر است

  مهدی مطهر تهیه‌کننده جوان سینمای مستند گفت: مهمترین اتفاقی که باید در جشنوراه «سینما حقیقت» رقم بخورد این است که فیلم‌های فیلمسازهای قدرتری به بخش رقابتی و مسابقه بیاید و این مسئله حس رقابت بین فیلمسازهای ایرانی و خارجی را محسوس‌تر می‌کند. مهدی مطهر از تهیه‌کنندگان خانه مستند انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» گفت: نتایج «سینما حقیقت» برای مستندسازها مهمتر از فجر است
 • «جوکر» فیلم برتر تماشاگران در روز سوم جشنواره «سینماحقیقت»

  «جوکر» فیلم برتر تماشاگران در روز سوم جشنواره «سینماحقیقت»

  مستند «جوکر» به کارگردانی سجاد ایمانی، به عنوان فیلم برتر از نگاه تماشاگران در پایان سومین روز جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت معرفی شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جایزه تماشاگران جشنواره سینماحقیقت از سوی انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند ایران و با نظارت نماینده خانه سینما به بهترین فیلم از نگاه تماشاگران اعطا می‌شود.
آخرین خبرها