کامیار فاروقی: «سینما حقیقت» تنها جشنواره مهم سینمای مستند ایران

کامیار فاروقی مستند‌ساز و مدیرفیلمبرداری گفت: جشنواره «سینما حقیقت» تنها جشنواره مهم سینمای مستند ایران است.
کامیار فاروقی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره گفت: جشنواره «سینما حقیقت» در ذات خودش جشنواره خوبی است و در حال حاضر تنها جشنواره جامع سینمای مستند ایران است ولی مثل هر جشنواره‌ای ضعف‌هایی دارد که می‌توان با نقد مثبت آنرا بهبود بخشید. 
به غیر از این فقط جشن مستقل سینمای مستند ایران است که خانه سینما برگزار می‌کند و من هم در هیات رئیسه‌اش بوده‌ام؛ اما این جشن هم بیشتر یک اتفاق صنفی است.
کارگردان مستند آیینه خیال ادامه داد: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی خودش یکی از متولیان اصلی سینمای مستند است و از طرفی متولی این جشنواره بزرگ نیز هست. این جشنواره بخش‌های خیلی خوبی دارد، مثل بخش بین‌الملل آن که فیلم‌های مستند کشورهای دیگر را به نمایش می‌گذارند. از طرفی فیلم‌هایی که در طول سال توسط مستندسازان مستقل ساخته شده‌اند را هم به نمایش درمی‌آوردند. اما جشنواره «سینما حقیقت» هم مثل هر جشنواره‌ای نقاط ضعفی هم دارد که می‌شود آنها را نقد کرد. به عقیده من هیچ جشنواره‌ای در دنیا وجود ندارد که به کام و به طبع همه باشد و بتواند همه را راضی کند.
فاروقی درباره رقابتی بودن جشنواره‌ها بیان کرد: هر چیزی که در جوهره آن هنر وجود دارد به ذوق، زیبایی شناسی، شاخصه‌های فردی و خیلی مسائل دیگر برمی‌گردد و از این رو قضاوت آن را به این صورت بیشتر شخصی و سلیقه‌ای می‌کند. سینما به عقیده من مسابقه دو میدانی یا مسابقه شنا نیست. بر همین اساس من خودم با اینکه جوایزی را هم برنده شدم؛ اما هیچ‌وقت فیلم‌هایم را به جشنواره‌ها نفرستادم و تهیه‌کننده‌هایم این کار را کردند.
این مدیر فیلمبرداری با اشاره به ضعف‌ها و مشکلاتی که در سینمای مستند وجود دارد افزود: ضعف‌ها و مشکلاتی که من در حال حاضر در سینمای مستندمان می‌بینم همان مشکلاتی است که 15 سال پیش هم می‌دیدم و با دوستان راجع به آنها صحبت می‌کردیم. سطحی‌گرایی، ضعف تحقیق و پژوهش، ضعف از سطح به عمق رفتن و ضعف‌های فنی به دلیل انقلاب دیجیتالی که اتفاق افتاد و باعث شد همه خودشان دوربین به دست بگیرند و فیلمبرداری کنند از جمله مشکلاتی است که دراین عرصه وجود دارد. من پیشرفت را تعداد جوایزی که در سال می‌گیریم نمی دانم، اینکه ما الان از بیست سال پیش تعداد بیشتری جایزه می‌گیریم ملاک مهمی نیست چراکه اساسا بیست سال پیش این تعداد جشنواره در دنیا برگزار نمی‌شد.
الان بیشتر به موضوعات جشنواره پسند، تابو‌شکن و شبه روشن‌فکری پرداخته می‌شود و در همین موضوعات هم به خاطر کمبود دانش فنی و دانش نظری از سطح نمی‌توانند به عمق بروند.
فاروقی درباره فعالیت‌هایش در عرصه مستند گفت: آخرین مستندی که ساختم آیینه خیال برای مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بود که یک نقد تاریخی راجع به احیای نگارگری در اواخر عصر قاجار و اوائل دوره پهلوی به حساب می‌آمد. اما در یک سال گذشته تمرکزم روی کتابی در زمینه نقاشی در دوره قاجار بوده که به تازگی آنرا به پایان رسانده‌ام. 
دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» طی روزهای 18 تا 25 آذرماه 1397به دبیری سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد در شهر تهران برگزار خواهد شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان دوازدهمین جشنواره «سینماحقیقت»

  برگزیدگان دوازدهمین جشنواره «سینماحقیقت»

  برگزیدگان دوازدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» در تالار اندیشه حوزه هنری با حضور جمعی از مستندسازان و مسئولان سینمایی معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جایزه بزرگ جشنواره، نشان فیروزه و ۲۰۰ میلیون ریال را به مهدی شامحمدی برای تهیه کنندگی فیلم «خانه‌ای برای تو» اهدا شد.
 • مریم حق‌پناه: استقبال مخاطبان از جشنواره «سینما حقیقت» فوق‌العاده بود

  مریم حق‌پناه: استقبال مخاطبان از جشنواره «سینما حقیقت» فوق‌العاده بود

  مریم حق‌پناه مستندساز سینمای ایران گفت: استقبال مخاطبان از جشنواره «سینما حقیقت» فوق‌العاده بوده و حتی افرادی به تماشای فیلم‌ها می‌آیند که اساسا حرفه‌شان سینما و مستند نیست و این نشان از محبوبیت این عرصه بین مخاطبان عام است. مریم حق‌پناه کارگردان مستند آنام در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» گفت: بدون شک جشنواره «سینما حقیقت» مهمترین جشنواره مستند ایران در حال حاضر است که خیلی معتبر است و 12 سال است به کارش ادامه می‌دهد.
 • «پرسپولیس- شیکاگو» رتبه اول آرای تماشاگران سینماحقیقت

  «پرسپولیس- شیکاگو» رتبه اول آرای تماشاگران سینماحقیقت

  مستند پرسپولیس- شیکاگو به کارگردانی ارد عطارپور رتبه اول آرای تماشاگران تا دو روز پایانی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت را به دست آورد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» 5 فیلم برتر از نگاه تماشاگران جشنواره سینماحقیقت تا پایان روز پنجشنبه 22 آذرماه 97، توسط نمایندگان خانه سینما اعلام شد.
 • مهدی مطهر: نتایج «سینما حقیقت» برای مستندسازها مهمتر از فجر است

  مهدی مطهر: نتایج «سینما حقیقت» برای مستندسازها مهمتر از فجر است

  مهدی مطهر تهیه‌کننده جوان سینمای مستند گفت: مهمترین اتفاقی که باید در جشنوراه «سینما حقیقت» رقم بخورد این است که فیلم‌های فیلمسازهای قدرتری به بخش رقابتی و مسابقه بیاید و این مسئله حس رقابت بین فیلمسازهای ایرانی و خارجی را محسوس‌تر می‌کند. مهدی مطهر از تهیه‌کنندگان خانه مستند انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» گفت: نتایج «سینما حقیقت» برای مستندسازها مهمتر از فجر است
 • «جوکر» فیلم برتر تماشاگران در روز سوم جشنواره «سینماحقیقت»

  «جوکر» فیلم برتر تماشاگران در روز سوم جشنواره «سینماحقیقت»

  مستند «جوکر» به کارگردانی سجاد ایمانی، به عنوان فیلم برتر از نگاه تماشاگران در پایان سومین روز جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت معرفی شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جایزه تماشاگران جشنواره سینماحقیقت از سوی انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند ایران و با نظارت نماینده خانه سینما به بهترین فیلم از نگاه تماشاگران اعطا می‌شود.
آخرین خبرها