سالم صلواتی: احترام به فیلمساز مهم‌ترین دغدغه جشنواره «ژیار»

سالم صلواتی دبیر دهمین جشنواره فیلم و عکس منطقه‌ای «ژیار» کردستان، احترام به فیلمساز و اثرش را مهم‌ترین دغدغه‌اش به عنوان یک دبیر-فیلمساز عنوان کرد.
وی در گفت‌وگو با «پایگاه خبری فیلم کوتاه» ضمن بیان مطلب فوق گفت: هر فیلمساز وقتی می‌خواهد در جشنواره‌ای شرکت کند، مهم‌ترین مسئله‌اش کیفیت و اجرا است.
وقتی قرار شد به عنوان یک فیلمساز دبیر جشنواره نیز باشم، دوست داشتم برای احترام به مخاطب و فیلمساز در اولین قدم فیلم‌ها را در بهترین کیفیت ممکن پخش کنیم. به همین دلیل فیلم‌ها را با کیفیت DCP به نمایش می‌گذاریم و برایم جای خوشحالی دارد که فیلمسازها نگران کیفیت نمایش فیلم‌هایشان نیستند.
علاوه بر این برای احترام به فیلمسازان، در هیات‌های انتخاب و داوری جشنواره از چهره‌های ملی فیلم کوتاه دعوت کردیم.
صلواتی در خصوص انتخاب 7 استان حاضر در جشنواره توضیح داد: دلیل اصلی انتخاب استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان، آذربایجان‌غربی، چهارمحال و بختیاری، کردستان و همدان در کنار هم؛ اشتراکات فرهنگی میان این استان‌ها بود. چون در واقع اهالی این استان‌ها زاگرس نشینان هستند که به لحاظ فرهنگ بومی بسیار به هم نزدیکند.
وی در خصوص بخش‌های جنبی جشنواره گفت: در بخش عکس سعی کردیم در بهترین کیفیت ممکن عکس‌ها را چاپ کنیم. ورک‌شاپ عکاسی ما به معنای واقعی ورک‌شاپ است. یعنی عکاسان یک روز عکس‌هایشان را نمایش می‌دهند، روز بعد تور عکاسی دارند و روز سوم عکس‌هایی که در تور گرفتند را با اساتید بررسی می‌کنند.
وی در خصوص مشکلات برگزاری جشنواره توضیح داد: آخرین بار جشنواره «ژیار» سال 94 برگزار شد و به دلیل مشکلات مالی برگزاری آن در دو سال گذشته متوقف شده بود.
امسال پس از پی‌گیری‌های زیاد و حمایت مدیر ارشاد استان کردستان و همین‌طور مدیرعامل انجمن سینمای جوانان و ستاد مرکزی، توانستیم جشنواره را مجددا برگزار کنیم.
در همه جای دنیا یکسری سازمان‌ها مانند شهرداری‌ از برگزاری جشنواره‌ها حمایت می‌کنند.
استان کردستان صنعتی نیست و به همین دلیل جذب اسپانسر در این استان تقریبا ناممکن است. به همین دلیل ما مجبوریم وابسته به بخش دولتی باشیم و پای بخش دولتی که به میان می‌آید، محدویت‌های مالی و نگرشی خودش را دارد.
کارگردان فیلم کوتاه آینه‌های پریده رنگ حضور مخاطبان گسترده در سالن سینما را بهترین اتفاق جشنواره توصیف کرد و افزود: بهترین اتفاق ممکن برای جشنواره این است که توانسته بین مردم و سینما همدلی به وجود بیاورد و علاوه بر مخاطب خاص، مخاطب عام را نیز به سالن سینما بکشاند.
وی ادامه داد: خوشبختانه مردم استان کردستان بسیار سینما دوست هستند. همان‌طور که در گذشته برای خانواده‌ها مهم بود که بچه‌هایشان موسیقی و زبان بیاموزند؛ حالا عکاسی و سینما هم به یک دغدغه تبدیل شده و دوست دارند که بچه‌هایشان را به کلاس عکاسی و فیلمسازی بفرستند.
صلواتی در خصوص میزان استقبال مردم کردستان از کلاس‌های فیلمسازی گفت: میزان استقبال عمومی از کلاس‌های فیلمسازی به حدی است که ما برای کلاس‌ها آزمون ورودی گذاشتیم و آن‌قدر متقاضی زیاد است که ما در کلاس‌ها ظرفیت لازم را نداریم و نمی‌دانیم چطور به علاقه‌مندان بگوییم که ظرفیت پذیرش آنها را نداریم که دلسرد نشوند.
سالم صلواتی در خصوص سینماگران استان کردستان اظهار داشت: خوشبختانه فیلمسازان استان دغدغه سینما دارند. با کمترین حمایت مالی فیلم‌های باکیفیتی تولید می‌کنند. در گذشته سینماگران کردستان، بیشتر به مضمون و قصه توجه می‌کردند. اما به نظرم حالا در مرحله گذار هستند و بیشتر توجه‌شان به پروداکشن و فرم است. امیدوارم در آینده نزدیک شاهد ترکیب گذشته و حال باشیم و فیلمسازان کردستان موفق‌تر از قبل عمل کنند.
سالم صلواتی در پایان گفت: از تمام فیلمسازان فیلم کوتاه که در ذهن‌شان به این فکر می‌کنند که روزی دبیر یک جشنواره فیلم شوند؛ درخواست می‌کنم که این فکر را از ذهن‌شان به کلی پاک کنند.
مسلما دبیری این جشنواره برای من تجربه خوبی بود؛ اما بهتر است در سینما پیر شویم تا اینکه در کار اجرایی از بین برویم!
دهمین جشنواره منطقه‌ای فرهنگ بومی فیلم و عکس «ژیار» به دبیری سالم صلواتی تا ۲۰ اردیبهشت با شرکت استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان، آذربایجان‌غربی، چهارمحال و بختیاری، کردستان و همدان در شهر سنندج در حال برگزاری است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان جشنواره منطقه‌ای «ژیار»

  برگزیدگان جشنواره منطقه‌ای «ژیار»

  برگزیدگان دهمین جشنواره فیلم و عکس منطقه‌ای «ژیار» کردستان ساعتی پیش طی مراسمی در مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جایزه بزرگ جشنواره به مصطفی گندمکار برای آلان رسید.
 • جشنواره منطقه‌ای «ژیار» افتتاح شد

  جشنواره منطقه‌ای «ژیار» افتتاح شد

  با افتتاح نمایشگاه عکس‌ و نمایش فیلم‌ها دهمین جشنواره فیلم و عکس منطقه‌ای «ژیار» صبح امروز هجدهم اردیبهشت افتتاح شد. به گزارش »پایگاه خبری فیلم کوتاه» جشنواره با حضور جلال قلعه‌شاخانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، سیدمحسن علوی مدیرکل سازمان میراث فرهنگی استان، سالم صلولتی دبیر جشنواره، جمعی از مسئولان و هنرمندان آغاز به کار کرد.
 • برنامه نشست‌ها و کارگاه‌های تخصصی جشنواره «ژیار»

  برنامه نشست‌ها و کارگاه‌های تخصصی جشنواره «ژیار»

  برنامه نشست‌ها و کارگاه‌های تخصصی دهمین جشنواره منطقه‌ای فرهنگ بومی «ژیار» کردستان اعلام شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جشنواره شش برنامه تخصصی برای فیلمسازان و عکاسان حاضر در جشنواره برگزار می‌کند.
 • پوستر جشنواره منطقه‌ای «ژیار» رونمایی شد

  پوستر جشنواره منطقه‌ای «ژیار» رونمایی شد

  پوستر دهمین جشنواره منطقه‌ای فرهنگ بومی «ژیار» کردستان رونمایی شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این پوستر که توسط هنرمند سنندجی جمشید محمدی طراحی شده؛ طی مراسمی با حضور مسئولین جشنواره «ژیار» رونمایی شد.
 • معرفی داوران بخش فیلم دهمین جشنواره منطقه‌ای «ژیار»

  معرفی داوران بخش فیلم دهمین جشنواره منطقه‌ای «ژیار»

  مجید برزگر، جلال نصیری‌هانیس و آیدا پناهنده کار قضاوت فیلم‌های بخش مسابقه دهمین جشنواره منطقه‌ای فرهنگ بومی «ژیار» را عهده‌دار شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» 69 فیلم حاضر در بخش نهایی جشنواره ژیار توسط مجیدبرزگر، جلال نصیری‌هانیس و آیدا پناهنده مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.
آخرین خبرها