نمایشگاهی هنری با فوکوس بر «خوردن و سینما» در حاشیه جشنواره «کلرمون فران»

قصیده گلمکانی- کلرمون فران: چهلمین جشنواره جهانی فیلم کوتاه «کلرمون فران» فرانسه به عنوان مهم‌ترین رویداد سالانه فیلم کوتاه جهان از دوم فوریه در حال برگزاری است.
امسال، شب تولد ساخته امید شمس و محصول مدرسه ملی سینما در بخش مسابقه بین‌الملل حضور دارد. همچنین فیلم‌های دو کارگردان ایرانی‌الاصل دیگر در این جشنواره شرکت کرده‌اند: بهشت برین ساخته عماد علی دهكردی (محصول ایران و فرانسه) در بخش مسابقه ملی و فیلم پروانه ساخته تلخون حمزوی نیز در بخش مرور بر سینمای كوتاه سوییس.
برنامه‌های فرهنگی و هنری به اضافه‌ نمایش فیلم‌ها در «کلرمون فران» در دوران جشنواره کم نیستند و از آن جمله می‌توان به نمایشگاه Se lécher les bobines اشاره کرد. در افتتاحیه آن، آنتوان لوپز که برگزارکننده این نمایشگاه است، درباره چگونگی انتخاب آثار و هم‌چنین ریشه نام نمایشگاه که از ۱۶ سال پیش هم‌زمان با جشنواره برگزار می‌شود توضیح می‌دهد. یادآوری این موضوع که فرانسوی‌ها ملتی هستند که به غذا و هنر آشپزی اهمیت زیادی می‌دهند موضوع جدیدی نیست. هم‌چنین یادآوری این‌که بسیاری از فیلم‌های سینمایی ربطی مستقیم یا غیرمستقیم به غذا و یا حتی «شکم‌چرانی» دارند! از آن جمله فیلم‌های: شکم‌چرانی بزرگ به کارگردانی مارکو فرری، اغذیه‌فروشی به کارگردانی ژان-پیر ژونه، مارک کارو و پوره لوبیای شیرین به کارگردانی نائومی کاواسه و بسیاری فیلم‌های دیگر.
نام نمایشگاه هم از بازی با اصطلاحی که مربوط به «لیسیدن ته‌مانده‌ غذای روی سبیل» توسط حیوانات است می‌آید. لذتی که ته‌ماده‌ی غذای لذیذ را پس از خوردن آن دوباره می‌چشند. بازی با کلمه و اصطلاحی که تبدیل به «لیسیدن حلقه‌های فیلم» شده است!
با همین تیتر و موضوعیت، سی و هفت هنرمند اهل کلرمون‌فران و منطقه، آثار خود را که ربط مستقیم به ارتباط بین غذا و سینما دارند را از ۲۹ ژانویه تا ۱۷ فوریه به نمایش می‌گذارند. در افتتاحیه آن، از هنرمندان تا عوامل جشنواره و شخصیت‌های سیاسی منطقه حضور داشتند.
این نمایشگاه هر سال با استقبال مردم شهر کلرمون و هنرمندان و سینماگرانی که به واسطه جشنواره از سراسر فرانسه و جهان به کلرمون سفر می‌کنند؛ روبرو می‌شود.
نمایشگاه هر روزه از ساعت ۲ تا ۶ به جز یکشنبه‌ها و روزهای تعطیل برپاست و ورود برای عموم به آن آزاد است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.