عظیمی: جشنواره فیلم کوتاه تهران در دنیا شناخته شده است

بهرام عظیمی درباره تعیین هیات مشاوران دبیر جشنواره به جای هیات انتخاب در دوره سی و سوم جشنواره فیلم کوتاه تهران، عنوان کرد: این تصمیم  الگوبرداری از جشنواره‌های موفق خارجی است و حتما جشنواره را پربارتر می کند اما درستی این تصمیم باید به تجربه و در عمل سنجیده شود.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» وی اضافه کرد: من در جشنواره‌های بین المللی که به عنوان داور حضور دارم همواره آثار سینمایی انتخاب می‌شوند و ما آن‌ها را داوری می‌کنیم اما در برخی از جشنواره‌های خارجی به پیشنهاد دبیر جشنواره آثاری را از ایران همراه خودم می‌برم. آن‌ها به دلیل اعتمادی که به من دارند این آثار را بدون ارائه به هیات انتخاب، مستقیم به بخش مسابقه می‌برند. آثاری که من به این شیوه به جشنواره‌ها برده‌ام بدون استثنا موفق بوده‌اند و حداقل دو جایزه گرفته اند.
کارگردان انیمیشن «سیاساکتی و داوودخطر» درباره حمایت صداوسیما از بخش انیمیشن، تصریح کرد: صداوسیما حمایت خوبی نسبت به انیمیشن نداشته است. حتی موسسه هنری و فرهنگی صبا نیز پس از گذشت 20 سال همواره با تغییر مدیریت مواجه بوده است. انتظار این است که این موسسه باید طی این سالها اوج می گرفت و با این حجم از فراز و فرود مواجه نمی‌بود.
وی درباره نقش جشنواره فجر در رشد آثار سینمایی، گفت: در جشنواره فجر و در زمینه انیمیشن سینمایی بین فیلمسازان این حوزه اندک رقابتی وجود دارد. زمانی که من «تهران1500» را ساختم به آن توجه شد و در سالن اصلی جشنواره فجر اکران خوبی داشت. این استقبال موجب شد که رقابت در بخش انیمیشن حالتی جدی‌تر به خود بگیرد. اما درحال حاضر انیمیشن «شاهزاده روم» به لحاظ کیفیت چندپله بالاتر از «تهران 1500» است. انیمیشن‌ساز بعدی باید از «شاهزاده روم» نیز کار باکیفیت‌تری بسازد.
عظیمی جشنواره فیلم کوتاه را جشنواره‌ای موفق در حوزه فیلم کوتاه دانست و اعلام کرد: جشنواره فیلم کوتاه تهران جشنواره‌ای شناخته شده در دنیا است اما به طور تخصصی به انیمیشن نمی‌پردازد. در دوره‌های گذشته حتی در بین اعضای هیات داوران یک متخصص در زمینه انیمیشن وجود نداشت که آثار را داوری کند. البته این جشنواره توانسته به طور مقطعی به انیمیشن کشور کمک کند اما پرداختن به انیمیشن نیازمند نگاه تخصصی و کارشناسی است.
وی در پایان عنوان کرد: به نظر من دوسالانه انیمیشن کانون پرورش فکری و دوسالانه کاریکاتور تهران از نظر برگزاری، آدم‌ها و داوران بسیار به جشنواره‌های بین المللی شبیه است و اختتامیه باشکوهی دارد. جشنواره بین‌الملی باید از افراد طراز اول در حوزه خودش بهره بگیرد تا بتواند توجه جهانیان را به خود جلب کند.
سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری فرید فرخنده کیش 18 تا 24 آبان ماه برگزار می‌شود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط