محمد آفریده: جشنواره «روح‌الله» جشنواره همدلی است

نشست خبری نخستین جشنواره فیلم کوتاه «روح‌الله» امروز دوشنبه 20 اردیبهشت‌ماه با حضور کمال تبریزی، محمد آفریده دبیر جشنواره، حجت‌الاسلام و المسلمین علی کمساری معاون فرهنگی و هنری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) و رضا استادی مدیر روابط عمومی جشنواره در موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) برگزار شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در این نشست کمال تبریزی با اشاره به اینکه زوایایی از شخصیت امام خمینی (ره) مغفول و پشت غبار مانده است، گفت: شرایط جامعه امروزی ما فاصله نجومی با دیدگاه‌های امام (ره) دارد.
این فیلمساز که به عنوان یکی از جوانان پیرو خط امام (ره) شناخته می‌شود، همزمان با رونمایی پوستر جشنواره فیلم روح‌الله ادامه داد: به عنوان کسی که با ایشان فعالیت هنری‌ام را آغاز کرده‌ام، باید بگویم اگر امام نبود الان من مهندس بودم. اما دیدگاه‌های ایشان در مورد هنر باعث شد از رشته مهندسی ترک تحصیل کنم و خود را مدیون امام (ره) می‌دانم، چرا که نظراتشان بر نسل ما بسیار تاثیرگذار بود و باعث شد بسیاری از ما وارد عرصه هنری شویم.
وی ابراز امیدواری کرد: امیدوارم جشنواره فیلم روح‌الله بتواند مستمر برگزار شود، چرا که سینمای ما به آن نیاز دارد و این گونه جشنواره‌ها راه را برای ورود جوانان خوش‌فکر به سینما باز می‌کند.
وی یادآور شد: این جشنواره پیش از این در چند دوره و البته با نام دیگری برگزار اما بعدا متوقف شده است و حالا امیدوارم با احیای آن، فیلمسازان جوان به ویژه در حوزه فیلم کوتاه وارد فضای سینما شوند و با طرح‌های نوین خود سینمای ما را از کهنگی بیرون بیاورند.
تبریزی اضافه کرد: این جشنواره باید ادامه پیدا می‌کرد و توقف آن لطمه زده است اما خوشحالم که بار دیگر آغاز به کار می‌کند و به ویژه نام جدید آن «روح‌الله» تاثیر بسیار خوبی در شناساندن جنبه‌هایی از شخصیت امام (ره) که پیش از این مغفول مانده، خواهد داشت.
در ادامه این جلسه کمال تبریزی با همراهی حجت‌الاسلام علی گمساری معاون فرهنگی و هنری موسسه و رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره و محمد آفریده دبیر جشنواره فیلم «روح‌الله» از پوستر این جشنواره رونمایی شد. محمد آفریده دبیر جشنواره‌ روح‌الله نیز خاطر نشان کرد: جشنواره روح‌الله جشنواره همدلی است، چرا که حضرت امام (ره) مظهر یکپارچگی و وحدت است.
وی ادامه داد: همیشه تلاش کرده‌ام در مسیر اندیشه‌های امام (ره) حرکت کنم و امیدوارم بتوانیم چراغ این جشنواره را روشن نگه داریم و سرمایه‌ها و گنجینه‌های بزرگ‌مان را که همان جوان‌ها هستند به خوبی با این جشنواره مرتبط کنیم.
دبیر جشنواره افزود: امسال به تعداد سال‌های تولد امام، 114 فیلم در این جشنواره خواهیم داشت و تلاش می‌کنیم جوانان را بر سر سفره انقلاب بنشانیم.
این جشنواره از سوم خردادماه همزمان با سالروز پیروزی خرمشهر در اصفهان آغاز به کار می‌کند و به طور همزمان در 13 مرکز استان برگزار خواهد شد.
آفریده همچنین از برپایی تعدادی نشست در این جشنواره با حضور هنرمندانی همچون احمدرضا درویش خبر داد و افزود: در بخش بزرگداشت‌ها نیز از آقایان عبدالله اسفندیاری که پیش از این دبیری جشنواره را بر عهده داشته، احمدرضا درویش و محمدعلی فارسی تقدیر خواهیم کرد و در تلاش هستیم تا کلید تولید یک مجموعه را در اصفهان و با حضور مسئولان این استان بزنیم.
وی در پاسخ به پرسشی درباره ضرورت برگزاری جشنواره‌ای بدین شکل توضیح داد: جشنواره‌های موضوعی می‌تواند بر مبنای یک فرد خاص باشد اما امام (ره) یک فرد معمولی نبود بلکه جشنواره روح‌الله بیانگر نگاه اسلام به انسان است. زیرا اندیشه‌های امام مبتنی بر نوعی نگاه اسلامی به انسان است و در بردارنده مفاهیمی همچون مقاومت، تعهد، امید، تلاش و... است.
محمد آفریده درباره تفاوت‌ها و برداشت‌های گوناگونی که از سخنان امام (ره) وجود دارد و گاه تناقض‌آمیز است، توضیح داد: جشنواره ما جشنواره همدلی است و ما بر اشتراکات تمرکز داریم. یکی از آفت‌های انقلاب این است که هر کسی عمل خود را منتسب به امام (ره) می‌کند در حالی که امام مانند کوه دماوند، خلیج فارس و... است و نباید با سوءبرداشت‌های خود، نسل جوان و تشنه را از این دریا بی‌بهره کنیم.
در ادامه نشست حجت‌الاسلام گمساری رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری جشنواره «روح‌الله» با اشاره به پیشینه این جشنواره افزود: یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های موسسه حفظ و نشر آثار امام، حفظ همه آنچه که مربوط به ایشان است را شامل می‌شود که دربردارنده سخنرانی‌ها، عکس‌ها، فیلم‌ها و... است و این گردآوری همچنان در دستور کار ماست.
وی اضافه کرد: یکی دیگر از وظایف اصلی ما ترویج اندیشه‌های ایشان به عنوان بنیانگذار نظام است و بویژه این اندیشه‌ها را باید به نسل‌های بعدی بشناسانیم که در این راه ابزارهای مختلفی وجود دارد و یکی از اصلی‌ترین ابزارها هنر است.
گمساری تاکید کرد: منظورم استفاده ابزاری از هنر نیست بلکه مقصودم زبان و گونه هنری است که در قالب آثار ادبی، موسیقی،‌سینمایی و... متبلور می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: برگزاری جشنواره‌ها با دو هدف در مجموعه ما پیگیری می‌شوند؛ کشف استعدادهای جوان و جریان‌سازی. در همین راستا پیش از این هفت دوره جشنواره را با نام آینه و آفتاب برگزار کردیم اما چند سال به دلایلی تعطیل شد و در دوره جدید با رویکردی متفاوت و با نام روح‌الله آن را برگزار می‌کنیم.
این جشنواره از حالت یک جشنواره چند بخشی خارج شده و به جشنواره‌ای برای نمایش فیلم‌های یک تا سه دقیقه‌ای تبدیل شده است.
گمساری ادامه داد: در وهله اول می‌خواستیم امکان حضور هنرمندان جوان را فراهم کنیم و در وهله بعدی تصمیم داشتیم محتوا برای عرضه در فضاهای مجازی تهیه کنیم چرا که فضای مجازی رسانه قدرتمند امروز است و یکی از اهداف مهم ما تولید محتوا برای این فضا است.
نخستین جشنواره فیلم «روح الله» به دبیری محمد آفریده از سوم تا پنجم خردادماه در اصفهان برگزار می‌شود و همزمان در 13 استان دیگر نیز فیلم‌های آن نمایش داده خواهد شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان نخستین جشنواره فیلم «روح الله» معرفی شدند

  برگزیدگان نخستین جشنواره فیلم «روح الله» معرفی شدند

  نخستین جشنواره فیلم «روح الله» پنجم خرداد ماه با برگزاری مراسم اختتامیه در تالار «اهل بیت» شهر اصفهان به کار خود پایان داد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هیات داوران جشنواره متشکل از: کمال تبریزی، مریلا زارعی، فرشته طائر پور، ابوالفضل جلیلی و محمد حسین حقیقی برگزیدگان خود را معرفی کردند.
 • ارزیابی اعضای هیات انتخاب جشنواره روح الله

  ارزیابی اعضای هیات انتخاب جشنواره روح الله

  «مجید استکی» و «رقیه توکلی» از اعضای هیات انتخاب نخستین جشنواره روح الله، در گفت و گویی کوتاه به ارزیابی آثار حاضر در بخش مسابقه نخستین جشنواره فیلم روح الله پرداختند.
 • درویش: امام خمینی متعلق به همه آزادی خواهان است

  درویش: امام خمینی متعلق به همه آزادی خواهان است

  احمدرضا درویش کارگردان سینمای دفاع مقدس و سینمای دینی در دومین روز برگزاری جشنواره روح الله در نشستی با فیلم سازان جوان گفت: امام(ره) متعلق به تمام لایه های اجتماعی است و امروز بیش از هر زمانی در مقوله سینما نیازمند توجه به بیانات امام(ره) هستیم.
 • جشنواره «روح الله» در اصفهان افتتاح شد

  جشنواره «روح الله» در اصفهان افتتاح شد

  «ابراهیم حاتمی کیا» کارگردان سینمای دفاع مقدس با گلایه از اینکه در طول سال‌های گذشته هیچ گاه به خاطر پرداختن به امام خمینی (ره) در آثارش مورد تشویق قرار نگرفته، ابراز امیدواری کرد برگزار کنندگان این رویداد فیلم سازان جوانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند را مورد حمایت و تشویق قرار دهند.
 • نمایش تصاویری تاریخی از اصفهان در جشنواره «روح الله»

  نمایش تصاویری تاریخی از اصفهان در جشنواره «روح الله»

  هم‌زمان با برگزاری نخستین جشنواره فیلم کوتاه روح الله در شهراصفهان، با نمایش فیلم تاریخی «ایران سرزمین خورشید»، تصاویری برای اولین بار از گذشته تاریخی اصفهان پیش روی مردم این شهر قرار داده می‌شود. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» بخش اعظمی از این فیلم به شهر اصفهان اختصاص دارد.