وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره نماز و نیایش پیام داد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی پیامی برگزاری جشنواره نماز و نیایش را هدف متعالی برای انجمن سینمای جوانان ایران خواند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، متن کامل پیام  دکتر حسینی به شرح زیر است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 « الصلاة عمود الدین »
 در فرصتی که ذوق بدست نیاز داد
 عالیترین نمایش خود بر نماز داد
 ناز ستیغ، بارش الطاف میغ شد
 دستی فراز کن، که نشان روی باز داد
 زیباترین جلوه عشوه آدمی، نیایش است و نماز عالیترین نمایش ستایش!
 نماز هدیه خداوندی در شیوه شکر از رب ودود است و نیایش، ابتکار عبد در نازش کلام به اظهار بندگی در مقابل معبود!
 نماز دریچه پذیرش عبودیت است به ساحت محاسبت، که  ان قبلت، قبلت ما سواها  و دعا و نیایش، سویدای سودای عبادت، که  الدعاء مخ العباده
 دست یازیدن به همنشینی با خدای تبارک و تعالی در کنف نازیدن به ذکر اوست، چه خفا چه آشکارا! و عاجزترین مردم کسی است که از اظهار بندگی، به غرور سرباز می زند و یا از ابراز آن، با ناتوانی، اعراض می کند.
 کسی که از قدردانی عاجز است، کجا بر نعمت حائز است؟!
 امیرالمؤمنین فرمود  اَعجِزُ الناسِ مَن عَجِزَ عَنِ الدّعاء  ناتوان ترین مردم کسی است که از دعا کردن عاجز باشد.
 و اینک این جشنواره مظهر نمایش نیایش است، به هرطریق که توفیق رهنما باشد؛ و گشایش است بر باوری به وسعت  لان شکرتم لازیدنکم
 آن امانتی که آسمان بارش را نمی توانست کشید، قرعه اش بنام آدمی رسید، چرا که خدایش بر او روح دمید؛ پس به قوت روح اللهی جامه تعلق به دنیا بتوان درید و هیچ مقراضی برنده تر از دو لبه نماز و نیاز نیست.
جشنواره ملی نماز و نیایش  پنجمین دوره خود را به همت جوانان متعهد و متعبد به عرصه عرضه آورده اند. امید آنکه به اعجاز خلوصشان عجز عاجزان از عبادت و دعا را تحت الشعاع هنرمندانه خود قرار دهند.
 الّا لیعبدون علت خلقت است و نشانه گرفتن آن از تعهد و تیزهوشی است. انجمن سینمای جوانان ایران را به این هدف متعالی، مژده برکت باید داد.
 توفیق، رفیق طریق عزت و اعتبار و تلاشتان باد.
 سید محمد حسینی / وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

به کار گیری ابزار های هنری در تقویت باورها و ارزشهای دینی موثر است
مدیر کل صدا و سیمای قم گفت: به کار گیری ابزار های هنری و خلق آثار هنری جذاب در موضوعات دینی سبب تقویت باورها و ارزشهای دینی می شود.
بهرام محمدی نیا در گفتگو با ستاد خبری پنجمین جشنواره نمار و نیایش به روایت دوربین، با بیان اینکه نماز و نیایش دو مقوله مهم دینی هستند اظهارداشت: برگزاری جشنواره هایی همچون جشنواره نماز و نیایش می تواند در برجسته کردن این دو مقوله مهم دینی نقش مهمی داشته باشد.
وی تصریح کرد: اینگونه جشنواره ها در توسعه و نهادینه کردن فرهنگ نماز و نیایش بسیار موثر است و باعث تشویق و ترغیب هنرمندان و ارتقاء سطح فرهنگ و بینش هنری و تقویت باور ها و ارزشهای دینی بخصوص مقوله نماز و نیایش می شود.
مدیر کل صدا و سیمای قم با بیان اینکه به کار گیری ابزار های هنری و خلق آثار هنری جذاب در موضوعات دینی سبب تقویت باورها و ارزشهای دینی می شود تصریح کرد: به عنوان مثال یک فیلم یا یک عکس میتواند دنیایی از معارف دینی  را نشان دهد و این معارف نسل به نسل انتقال داده شود که ما نمونه های از انها را امروزه به خصوص از دوران دفاع مقدس شاهد هستیم.
محمدی نیا بیان داشت:اینگونه جشنواره ها سبب تقویت گرایش های دینی هنرمندان می شود و همین امر سبب رشد فضائل اخلاقی و تشویق و ترغیب آنان به گام برداشتن در مسیر معارف دینی می شود.
وی نقش رسانه ها را در ترویج فرهنگ نماز و نیایش مفید دانست و ادامه داد:با توجه به ظرفیت ها یی که رسانه ها به خصوص در بعد اطلاع رسانی دارند باید از این ظرفیت ها در گسرش فرهنک نماز و نیایش و تقویت مبانی فرهنگ عمومی مبتنی بر ارزشها و باورهای دینی بهره گرفت و در این زمینه صدا وسیمای مرکز قم با پخش برنامه های مختلف به خصوص نماز جماعات در این راستا اقدامات خوبی را انجام داده است.
پنجمین جشنواره ملی نماز ونیایش از 2 تا 5 بهمن ماه توسط انجمن سینمای جوانان ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در قم و همزمان سی مرکز استان کشور برگزار می شود.

نگاه جستجو گرانه عکاسان در جشنواره  عکس طبیعت جذاب بود
مهدی نور محمدی مدرس عکاسی و تصویر برداری دفتر ایلام انجمن سبنمای جوانان ایران در گفت وگو با ستاد خبری جشنواره ملی عکس ایران در باره ارزیابیش از جشنواره امسال گفت: طبیعت بهترین آموزگار انسان است. همراه بودن یک دوربین عکاسی در طبیعت باعث می شود انسان درس های طبیعت را برای همیشه ثبت و ضبط کند. انسان زمانی که به طبیعت می رود حس کنجکاوی و جستجوگریش شکوفا می شود. دوربین عکاسی می تواند خیلی از رازهای طبیعت را بر ملا کند به شرط آنکه نگاهی تیز بین وجستجوگر پشت دوربین قرار گیرد .نگاه جستجوگرانه و پرمعنای پذیرفته شدگان در بخش مسابقه دومین جشنواره ملی عکس ایران  برای  من کلاس پر باری از زیبایی های بی بدیل طبیعت ایران است.
وی در ادامه تصریح کرد: برگزاری جشنواره و درایت عکاسان خوب سرزمینمان در ثبت زیبایی های این طبیعت چهار فصل نقطه عطفی است در عکاسی زیبای طبیعت ایران.
این مدرس عکاسی با اشاره به ویژگی های عکاسهای جشنواره عنوان کرد: زاویه دید اغلب عکاسان متفاوت و جذاب بود و زوایای جدیدی از طبیعت ایران در این عکسها ثبت شده وکاردربندی های زیبا و کمپوزیسیون های حرفه ای دراغلب عکسها وجود داشت.
دومین جشنواره ملی عکس ایران توسط انجمن سینمای جوانان ایران از 24 دی ماه کار خود را آغاز کرده که نمایشگاه تا 7 بهمن ماه در موسسه فرهنگی و هنری صبا برپا خواهد بود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • هنرمند باید از یک روح تعهد و ارزش محوری برخوردار باشد

  هنرمند باید از یک روح تعهد و ارزش محوری برخوردار باشد

  مسعود زنده روح کرمانی داور جشنواره ملی عکس ایران گفت: عکاسی طبیعت برای مردم جذاب است.
 • برگزیدگان جشنواره ملی نماز و نیایش معرفی شدند

  برگزیدگان جشنواره ملی نماز و نیایش معرفی شدند

  مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره ملی نماز و نیایش بعدازظهر روز پنجشنبه 5 بهمن ماه در حالی برگزار شد که سالن شهید آوینی اداره کل فرهنگ و اراد اسلامی مملو از علاقه مندان به هنر هفتم بود.
 • چند خبر از پنجمین جشنواره نماز و نیایش

  چند خبر از پنجمین جشنواره نماز و نیایش

  نظام کیایی رئیس صنف صدابرداران سینمای ایران در باره برگزاری جشنواره گفت: برگزاری جشنواره نماز ونیایش گام مهمی در نهادینه کردن فرهنگ عبادت در جامعه و به خصوص جوانها است و باید جشنواره و برگزاریش مورد حمایت جدی قرار بگیرد.
 • گزارش اولین روز برگزاری پنجمین جشنواره نماز و نیایش

  گزارش اولین روز برگزاری پنجمین جشنواره نماز و نیایش

  جشنواره نماز و نیایش روز اول خود را در حالی پشت سرگذاشت که 42 فیلم کوتاه، فیلم سینمایی شور شیرین مجید اردکانی ونقد و بررسی فیلمهای بخش مسابقه از برنامه های اصلی آن بود.
 • پنجمین جشنواره نماز و نیایش افتتاح شد

  پنجمین جشنواره نماز و نیایش افتتاح شد

  پنجمین جشنواره ملی نماز و نیایش به روایت دوربین در حرم حضرت معصومه (س) افتتاح شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، شب گذشته – اول بهمن ماه – پس از اقامه نماز مغرب و عشا در حرم مطهر حضرت معصومه (س) جشنواره ملی نماز و نیایش با سخنان استاد حوزه و دانشگاه و تقدیر وی از برگزارکنندگان این جشنواره افتتاح شد.