نشست خبری جشنواره نماز و نیایش برگزار شد

پنجمین جشنواره ملی نماز ونیایش  از 2 تا 5 بهمن ماه در استان قم و همزمان در 30 استان سراسر کشور  برگزار خواهد شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» نشست خبری جشنواره ملی نماز و نیایش به روایت دوربین روز26دی ماه با حضور مرتضی اسماعیلی طبا مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم و دبیر جشنواره و همچنین هاشم میرزاخانی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران و رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره در محل انجمن سینمای جوانان ایران با حضور اصحاب رسانه و مطبوعات برگزار شد.
در ابتدای این نشست مژگان زرگر معاون جشنواره ها، اموربین الملل و بازرگانی انجمن ضمن خیرمقدم به حاضران و تشکر از حضورشان دراین نشست گفت: انجمن سینمای جوانان ایران در ماههای دی و بهمن دو جشنواره ملی را در حال برگزاری دارد که همانطور که مطلع هستید دومین جشنواره ملی عکس ایران از عصر روز 24 دی ماه در موسسه فرهنگی و هنری صبا با حضور ریاست محترم سازمان امورسینمایی و همچنین سایر مسئولین فرهنگی، عکاسان، علاقه مندان و اصحاب رسانه رسما افتتاح و برگزیدگان نیز معرفی شدند.
زرگر از دبیر جشنواره ملی عکس ایران – هاشم میرزاخانی خواست تا قبل از ورود به بحث جشنواره نماز و نیایش توضیحاتی را در خصوص جشنواره ملی عکس ایران که تا 7 بهمن ماه در صبا برپا می باشد اعلام نماید.
میرزاخانی با خیرمقدم به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم و همچنین خبرنگاران حاضر در این نشست  با اشاره به پیشینه عکاسی در انجمن سینمای جوانان ایران گفت: همانطور که می دانیم انجمن هرگز از آموزش فارغ نبوده و متاسفانه یک وقفه ای در دوره های آموزشی آن افتاد که سعی می کنیم   آن را جبران کنیم.
میرزاخانی با اشاره به جشنواره های منطقه ای سینمای جوان و جشنواره ملی نماز و نیایش گفت: در انجمن ، مقوله عکس از جشنواره های منطقه ای جدا نشد و در حاشیه جشنواره های منطقه ای همواره جشنواره عکس داشته ایم و ان شا ا.. به زودی با برگزاری چهل و نهمین دوره جشنواره منطقه ای سینمای جوان شاهد برگزاری مستقل این بخش همچنان خواهیم بود.
دبیر جشنواره ملی عکس ایران، دلیل انتخاب موضوع این جشنواره را به دلیل جامعه گسترده ای که با این موضوع سروکار دارند ابراز کرد و ادامه داد: موضوع عکاسی طبیعت  قشر بزرگی را تحت پوشش قرار می دهد. سینماگران و عکاسانی که دوست دارند از زیبایی ایران لحظاتی را ثبت کنند. اتخاب این حوزه با عنوان یک زبان گویا از زیبایی های کشورمان با همفکری که با اهالی آن شد اتفاق میمونی بود که سال گذشته 124 عکس انتخاب و در یک کتاب فاخر منشر شد.
میرزاخانی به ارائه مجموعه عکسهای منتخب جشنواره در فستیوال های خارجی و بازارهای بین المللی به عنوانی یک کالای فرهنگی فاخراشاره کرد و گفت: اکثر فستیوال های خارجی فیلم مستند و کوتاه از این کتاب بهره مند شد. من خودم به بیش از 40 مدیر جشنواره، فیلمساز و تهیه کننده در جشنواره ها و  بازارها کتاب را هدیه کردم که موجب دگرگونی تصور ذهنی از ایران شد.
مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران به تبلیغات منفی از کشور ایران و جهان سومی نامیدن آن در کشورهای خارجی اشاره کرد و گفت: عکس به عنوان یک رسانه و حوزه  عام اثر گذار در یک لحظه توانست واقعا اثرات جدی در ایران شناسی انجام دهد و من تلاش کردم مسئولین محترم میراث فرهنگی و گردشگردی در این برنامه در کنار شما باشند و متاسفانه جای این عزیزان خالی است و اگر زیبایی ایران از طریق این مدیا در اختیار توریست ها و علاقه مندان قرار بگیرد بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
وی همچنین مردم ایران را مردمی با ذوق و علاقه به سفر خواند و گفت: قطعا دیدن این عکسها موجب برنامه ریزی برای سفرهای آتی ما هم خواهد بود.
دبیر جشنواره ملی عکس ایران به برنامه ریزی انجام شده در زمینه  عکاسی در انجمن طی دوره جدید فعالیت آن اشاره کرد و گفت:  در طرح درس های بلند مدت فیلمسازی ؛ عکاسی به عنوان یک پایه در فیلمسازی گنجانده شده زیرا عکاسی برای قاب بندی، زیباشناسی، تفسیر و عمق میدان و دگوپاژ ضروری است و لذا  ما از این مقوله غفلت نکردیم و در دوره های فیلمسازی عکس را به عنوان یک درس مهم در ترم یک گنجانده ایم و توانسته ایم با این متد جدید عده  زیادی را آموزش دهیم.
وی ادامه داد: درحوزه عکاسی شاخص هم ورود کرده ایم. طرح درس عکاسی پرتره هم آماده شده و به زودی به دفاتر انجمن در سراسر کشور می رود و دعوت می کنم که از این پتانسیل علاقه مندان استفاده کنند.
بانک اطلاعاتی عکاسان سراسر کشور از دیگر موارد اشاره شده توسط میرزاخانی بود و در این رابطه گفت: اساتید زبده ای در دفاتر ما در حال تدریس هستند و در شاخه های دیگر هم فعالیت خواهیم کرد مثل طبیعت و خبری که این کار در حوزه آموزشی و فرهنگی انجمن در حال برنامه ریزی است.
ادامه بخش  صحبتهای مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران آمار آموزش آن بود. آموزش 650 عکاس در درون تکدرس سال 91 در 54 دفتر، آموزش 1150 نفر در 40 دفتر در ترم اول ورودی سال 91 آموزش بلند مدت فیلمسازی، آموزش 750 نفر در 40 دفتر در تکدرس عکاسی سال 90، همچنین ترم اول سال 90 – 91 در 40 دفتر آموزش 850 نفر در مجموع ، آموزش 2500 علاقه مند به عکاسی رقم چشمگیری است که در این مدت اتفاق افتاده است.
میرزاخانی با بیان این مطلب که به یاری خدا کانون عکس انجمن سینمای جوانان را در مرکز سه استان به شکل نمونه راه اندازه شده که با استقبال خوب و در خوری همراه بوده و انجمن در صدد است با راه اندازی  کانون عکس در کلیه دفاتر انجمن سینمای جوانان در مراکز استانها پایگاه محکم تری در دفاتر و شهرستانها برای این هنر فراهم نماید و با امکانات عکاسی آنالوک و دیجیتال گام موثرتری در این حوزه ورسانه مستقل بردارد.
وی در پایان گفت: با اعلام فراخوان جشنواره تعداد 3677 عکس از 733 عکاس سراسر کشورمان به دبیرخانه جشنواره واصل گشت و اساتید محترم جناب آقایان علی قلمسیاه/ مسعود زنده روح کرمانی/علی اصغر داود آبادی فراهانی/ سعید محمودی ازناوه وکیارنگ علایی پس از بازبینی این تعداد عکس، 120 عکس را برای شرکت در دو بخش مسابقه و ویژه - بخش طبیعت و تولید ملی  - انتخاب کرد که 24 دی ماه همزمان با افتتاح گالری برگزیدگان جشنواره معرفی شدند.
میرزاخانی از تمامی علاقه مندان دعوت کرد تا 7 بهمن ماه برای دیدن عکسهای منحصر به فرد از طبیعت زیبای ایران به موسسه فرهنگی و هنری صبا مراجعه نمایند.
در این بخش کلیپ عکسهای نمایشگاه برای خبرنگاران به نمایش در آمد.
سپس زرگر سرپرست روابط عمومی انجمن از اسماعیلی طبا خواست تا در خصوص کم و کیف جشنواره ملی نماز و نیایش و ابعاد برگزاری آن توضیحاتی ارائه نماید.
اسماعیلی طبا گفت: این جشنواره به منظور تشویق و ترغیب هنرمندان در جهت اعتلای جایگاه والای نماز و نیایش، گسترش فرهنگ نماز و نمازخوانی، تقویت مبانی فرهنگ عمومی مبتنی بر باورها و ارزشهای دینی و به کارگیری ابزارهای هنری ارایه ی آفرینش های جذاب در حیطه ی موضوعات دینی و پرداختن به امر معنوی نماز و نیایش به منزله یکی از جلوه های بی بدیل روحی انسان توسط انجمن سینمای جوانان ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در سه بخش فیلم کوتاه ، فیلمنامه و عکس برگزار می شود.
بخش فیلم در دو زیر مجموعه شامل 110 ثانیه و بخش آزاد برگزار می شود. 
در این جشنواره که با استقبال 1541اثر از هنرمندان  روبرو شد  تعداد344 فیلم از فیلمساز، 931 قطعه عکس و 272 فیلمنامه دریافت شد که نسبت به دوره گذشته75 درصد افزایش را نشان می داد.
در بخش فیلم 80 فیلم، در بخش عکس56 عکس و 11 فیلمنامه  به بخشهای مسابقه راه یافته و هیات های انتخاب و داوری در سه زیر مجموعه فیلم کوتاه – عکس و فیلمنامه آثار را ارزیابی نمودند.
دبیر جشنواره ملی نماز و نیایش در معرفی هیئت انتخاب و داوران گفت: در بخش فیلم آقایان محمد درمنش، پرویز شیخ طادی، پژمان لشکری پورآثار را انتخاب و با اضافه شدن آقایان ، فضل ا.. شریعت پناهی و جواد مزد آبادی داوری این بخش انجام شد در بخش عکس:  آقایان رضا برجی، ابراهیم صافی و محمد روح الامین همچنین در بخش فیلمنامه حسن نجاریان، محمود سالاری و تیرداد سخایی آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره را مورد ارزیابی و داوری قرار داده اند.
اسماعیلی طبا در ادامه اظهار داشت:  پنجمین جشنواره ملی نماز و نیایش در سینما وتوس یکی از بهترین سینماهای قم که دارای یک سالن نمایش با امکان دیجینال و 35 میلیمتری هستند و با یک سالن کوچک با امکان نمایش دیجیتال و همچنین گالری عکس برای به نمایش گذشتن عکسهای بخش مسابقه برای برگزاری جشنواره در نظرگرفته شده است.
میرزاخانی مدیرعامل انجمن به برنامه ریزی و هماهنگی برگزاری هزمان جشنواره در سراسر کشور اشاره کرد و گفت : دفاتر انجمن در سراسر کشور در حال برنامه ریزی برای نمایش آثار بخش مسابقه و جنبی جشنواره در استان خود هستند و شهرستانهای استان نیز که امکانات نمایش را مهیا نموده اند نیز امکان برگزاری همزمان را دارند.
دبیر جشنواره از انتشار کتاب فیلم شناخت جشنواره و همچنین 5 شماره نشریه روزانه در ایام برگزاری جشنواره خبر داد.
اسماعیلی طبا در ادامه با ذکر این مطلب که در استان قم مراکز مختلفی از جشنواره و برگزاری آن حمایت کرده اند گفت: طی توافق انجام شده بین مدیر محترم شبکه قرآن و معارف و مدیرعامل محترم انجمن سینمای جوانان ایران این شبکه با پوشش گسترده خبری جشنواره شامل پخش تیزر جشنواره، اختصاص یک برنامه 20 دقیقه ای، پوشش مراسم افتتاحیه و اختتامیه و پخش آن از این شبکه و همچنین کمک هزینه سفر حج عمره، عتبات عالیات و مشهد مقدس این جشنواره را یاری نموده اند که از مدیرعامل انجمن و مدیر شبکه قرآن و معارف تقدیر و تشکر کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان قم گفت: مراسم افتتاحیه جشنواره عصر روز اول بهمن ماه با حضور مقامات استانی و هنرمندان و خبرنگارن و اصحاب رسانه در حرم حضرت معصومه (س) پس از اقامه نماز مغرب و عشا برگزار می‌شود. 
نقد و بررسی فیلمهای بخش مسابقه جشنواره هر شب پس از پایان آخرین نمایش در سالن کوچک سینما وتوس، توسط یک منتقد سینمایی و یک چهره سینما گر با حضور هنرمندان حاضر در جشنواره برگزار می شود.
کارگاه تخصصی عکاسی همراه با شرکت در تورهای عکاسی با حضور عکاسان شرکت کننده در جشنواره و همراهی آقای ابراهیم صافی برگزار می شود.
همچنین کارگاه کارگاه فیلمنامه نویسی و فیلمنامه خوانی نیز با حضور محمود سالاری عضو محترم هیات داوران برنامه ریزی شده است. 
هاشم میرزاخانی رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره گفت: به منظور نمایش آثار برگزیده سایر کشورهای جهان با محوریت جهان اسلام، در این دوره از جشنواره شاهد نمایش 13 فیلم کوتاه و در سه سانس نمایش تحت عنوان جهان اسلام خواهیم بود.
میرزاخانی در ادامه گفت: در این دوره از جشنواره علاوه بر بخش ملی، بخش جهان اسلام را شامل آثاری که با رویکرد هنری نسبت به اصول راستین اسلام و براساس مفاهیمی همانند عدالت، راستی و کمال، نقش آیین ها در زندگی امروزی و اعتقادات معنوی در ایجاد ارتباطات انسانی و همچنین با آروزی ساختن جهانی بهتر در جهان تولید شده برای علاقه مندان به نمایش در خواهیم آورد.
13 فیلم کوتاه از کشورهای تونس، استرالیا، کانادا،  پاکستان، ایتالیا، مصر، فنلاند، اسلوونی، امارت متحده عربی، بوسنی و هرزگوین و همچنین  مالزی 11 کشوری هستند که با 13 فیلم آثارشان در جشنواره به نمایش در خواهد آمد.
در این دوره از جشنواره همانند دوره گذشته سه فیلم بلند سینمایی برای ایام برگزاری جشنواره انتخاب که در پایان هر روز از برگزاری جشنواره برای علاقه مندان و شرکت کنندگان در جشنواره نماز و نیایش به نمایش درخواهند آمد.
مدیرعامل انجمن افزود: فیلمهای  شور شیرین ساخته جواد اردکانی ، سیب و سلما ساخته حبیب ا.. بهمنی و روزهای زندگی ساخته پرویز شیخ طادی به ترتیب و از 2 تا 4 بهمن ماه از ساعت  19 الی 30 :20 در سینما وتوس قم به نمایش در خواهد آمد.
ضمنا پس از نمایش فیلم های مذکور در جمع فیلمسازان و علاقه مندان همزمان با برنامه نقد و بررسی فیلمهای بخش مسابقه از کارگردان این آثار تقدیر به عمل خواهد آمد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان قم در ادامه اعلام کرد: هنرمندان میهمان در قم از مراکز تاریخی استان قم در روز صبح پنجشنبه 5 بهمن ماه دیدن می کنند و همچنین برای شام یک شب میهمان جمکران خواهند بود.
میرزاخانی مدیرعامل انجمن از تقدیر و برگزاری مراسم نکوداشت  شهریار بحرانی کارگردان نامی کشورمان  در مراسم اختتامیه جشنواره خبر داد.
شهریار بحرانی متولد 1330 تهران، فارغ التحصیل انیمیشن از مدرسه سینمایی لندن است. وی فعالیت هنری را با گروه تلویزیونی «سپاه» آغاز کرد و سال 1368 به عنوان یکی از مؤسسین، دفتر سینمایی «مهاب فیلم» را راه اندازی کرد.
فیلمهای ملک سلیمان، مریم مقدس، دنیای وارونه، حمله به اچ 3، آب را گل نکنید ، گذرگاه از آثار این سینماگراست. 
اسماعیلی طبا با اشاره به استقرار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در ساختمان جدید که دارای یک گالری عکس استاندارد و همچنین یک سالن نمایش با ظرفیت 300 نفر میباشد گفت: هرچند در قم سالن های بسیار خوبی برای برگزاری مراسم اختتامیه وجود دارد اما تصمیم گرفتیم برای بازدید هنرمندان از امکانات اداری و ساحتمان این اداره کل مراسم را در سالن آمفی تئاتر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار نماییم.
او از دعوت از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین ریاست سازمان امورسینمایی و معاونین و مدیران کل این حوزه برای شرکت در مراسم اختتامیه نام برد و ضمن دعوت از اصحاب رسانه و خبر از آنها خواست در صورت امکان در مراسم اختتامیه جشنواره حضور یابند.
مدیرکل همچنین به تقارن این مراسم با هفته وحدت اشاره کرد و گفت به همین مناسبت برنامه های ویژه ای برای مراسم اختتامیه در نظر گرفته ایم و ان شاا.. شام را میهمان آستان مقدس حضرت معصومه (س) خواهیم بود و زیارت اختصاصی نیز برای میه در حال برنامه ریزی است.
در پایان اسماعیلی طبا گفت: یکصد و ده میلیون ریال جایزه نقدی به همراه 10 حمایت از تولید اثربعد  در بخش فیلم و فیلمنامه به همراه 11 تندیس به برگزیدگان جشنواره در این مراسم اهدا می شود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • هنرمند باید از یک روح تعهد و ارزش محوری برخوردار باشد

  هنرمند باید از یک روح تعهد و ارزش محوری برخوردار باشد

  مسعود زنده روح کرمانی داور جشنواره ملی عکس ایران گفت: عکاسی طبیعت برای مردم جذاب است.
 • برگزیدگان جشنواره ملی نماز و نیایش معرفی شدند

  برگزیدگان جشنواره ملی نماز و نیایش معرفی شدند

  مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره ملی نماز و نیایش بعدازظهر روز پنجشنبه 5 بهمن ماه در حالی برگزار شد که سالن شهید آوینی اداره کل فرهنگ و اراد اسلامی مملو از علاقه مندان به هنر هفتم بود.
 • چند خبر از پنجمین جشنواره نماز و نیایش

  چند خبر از پنجمین جشنواره نماز و نیایش

  نظام کیایی رئیس صنف صدابرداران سینمای ایران در باره برگزاری جشنواره گفت: برگزاری جشنواره نماز ونیایش گام مهمی در نهادینه کردن فرهنگ عبادت در جامعه و به خصوص جوانها است و باید جشنواره و برگزاریش مورد حمایت جدی قرار بگیرد.
 • گزارش اولین روز برگزاری پنجمین جشنواره نماز و نیایش

  گزارش اولین روز برگزاری پنجمین جشنواره نماز و نیایش

  جشنواره نماز و نیایش روز اول خود را در حالی پشت سرگذاشت که 42 فیلم کوتاه، فیلم سینمایی شور شیرین مجید اردکانی ونقد و بررسی فیلمهای بخش مسابقه از برنامه های اصلی آن بود.
 • پنجمین جشنواره نماز و نیایش افتتاح شد

  پنجمین جشنواره نماز و نیایش افتتاح شد

  پنجمین جشنواره ملی نماز و نیایش به روایت دوربین در حرم حضرت معصومه (س) افتتاح شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، شب گذشته – اول بهمن ماه – پس از اقامه نماز مغرب و عشا در حرم مطهر حضرت معصومه (س) جشنواره ملی نماز و نیایش با سخنان استاد حوزه و دانشگاه و تقدیر وی از برگزارکنندگان این جشنواره افتتاح شد.
آخرین خبرها