نشست خبری جشنواره «اترک» برگزار شد

صبح امروز نشست خبری چهل و ششمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان «اترک» با حضور هاشم میرزاخانی مدیرعامل سینمای جوان، حسین ثابت‌قدم مدیرکل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمال و دبیر جشنواره، مژگان زرگر مدیر امور جشنواره‌ها و مدیر روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران و جمعی از خبرنگاران در دفتر جدید سینمای جوان برگزار شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در ابتدای این نشست ثابت‌قدم طی سخنانی گفت: خراسان شمال با تمدن 5000 ساله و بهره‌مند بودن از همه مظاهر طبیعی و اقوام مختلف لوکیشنی غنی برای کار فیلمسازان است.
دبیر جشنواره اترک ادامه داد: دبیرخانه جشنواره 14 آبان‌ماه در سینمای جوان مرکز تشکیل و ارسال 2000 جلد فراخوان به دفاتر مختلف سینمای جوان، مراکز صدا و سیما و نهادهای دولتی و غیر دولتی را آغاز کردیم. 
علاوه بر این از طریق پیامک، ایمیل و همچنین پایگاه اطلاع‌رسانی سینمای جوان هم علاقه‌مندان را در جریان فراخوان جشنواره قرار دادیم که با استقبال خوبی مواجه شد و در نهایت 1721 اثر از هنرمندان فیلمساز، عكاس، طراح پوستر و فیلمنامه‌نویس؛ شامل: 47  فیلم، 14پوستر، 57 عکس و 17 فیلمنامه به بخش‌های مسابقه راه یافتند.
مدیرکل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمال افزود: در بخش فیلم حمید دهقانپور، شهاب ملت‌خواه و مهدی عظیمی، در بخش عكس و پوستر فیلم حسن غفاری، مجتبی آقایی و امیرعلی جوادیان و همچنین در بخش فیلمنامه حمید جمدر، محمود سالاری و محمدجعفر یوسفیان آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره را مورد ارزیابی و داوری قرار داده‌اند.
ثابت‌قدم با اشاره به اهداف برگزاری جشنواره گفت: ایجاد فرصتی برای طرح و معرفی قابلیت‌های استان، افزایش سطح دانایی و توانایی هنرمندان، ایجاد فضای امید، نشاط و شوق و... از جمله اهداف برگزاری این جشنواره بوده است.
وی اضافه کرد: بنا داریم در سال‌های آتی کارهای ویژه‌ای را در دستور کار قرار دهیم و جشنواره استانی با رویکرد شهرستانی برگزار کنیم. پی‌گیر این هستیم که دفتر سینمای جوان را بیشتر تجهیز کنیم و با دعوت از اساتید دوره‌های آموزشی برگزار کنیم.
دبیر جشنواره با اشاره به افتتاح نخستین سالن سینمای استان گفت: نخستین سالن سینمای استان مدتی قبل به منظور برگزاری این جشنواره راه‌اندازی و تجهیز شده است.
هاشم میرزاخانی مدیرعامل سینمای جوان در تکمیل صحبت‌های ثابت قدم گفت: زمانی که استانی را برای برگزاری جشنواره منطقه‌ای انتخاب می‌کنیم؛ او پایه‌های برگزاری را بررسی می‌کنیم. اولین مقوله برایمان سینمای مناسب برای نمایش آثار و محل اسکان مهمان‌هاست. در چند جشنواره منطقه‌ای گذشته نیز تمام موارد فنی نمایش آثار جشنواره را بررسی کردیم. ضمن اینکه اگر لازم باشد تجهیزات فنی را برای نمایش فیلم در استان‌ها از مرکز می‌بریم.
در ادامه مژگان زرگر مدیر امور جشنواره‌ها با اشاره به بالا بودن سطح کیفی آثار دریافتی اترک گفت: باتوجه به کیفیت بالای آثار رسیده، داورها تصمیم گرفتند 470 فیلم را برای 10 سانس دو روز نمایش انتخاب کنند. کیفیت کارها به حدی بود که در نهایت تصمیم گرفته شد از هر فیلمساز تنها یک اثر انتخاب شود. اگر زمان بیشتری برای برگزاری جشنواره داشتیم؛ می‌توانستیم تا شش روز هم نمایش فیلم‌ها را ادامه دهیم.
میرزاخانی نیز با شاره به کارگاه‌های آموزشی جشنواره توضیح داد: کارگاه تخصصی عکاسی همراه با شرکت در تورهای عکاسی با حضور عکاسان شرکت کننده در جشنواره و همراهی حسن غفاری و امیرعلی جوادیان برگزار خواهد شد.
همچنین دو نشست با موضوع  انسان و هنربا حضور امیر علی جوادیان و گپ خودمانی (نقد و تحلیل عکسهای نمایشگاه) با حضور حسن غفاری در محل گالری عکس برگزار می‌شود.
همچنین کارگاه فیلمنامه‌نویسی با حضور عزیزالله حاجی‌مشهدی برگزار خواهد شد. ضمن اینکه ایشان فیلم‌های جشنواره را هم نقد و بررسی می‌کنند.
چهل و ششمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان «اترک» 21 تا 23 اسفند برگزار می‌شود.
مراسم اختتامیه این جشنواره 23 اسفندماه با حضور دکتر حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جواد شمقدری ریاست سازمان سینمایی و سمعی و بصری در مجتمع فرهنگی و هنری گلشتن بجنورد برگزار می‌شود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
  • میرزاخانی: فیلم‌های کوتاه اپیزودیک به جشنواره فجر می‌روند

    میرزاخانی: فیلم‌های کوتاه اپیزودیک به جشنواره فجر می‌روند

    هاشم میرزاخانی مدیرعامل انجمن سینمای جوان در نشست جشنواره «اترک» به ارائه گزارش عملکرد سینمای جوان در سال 90 پرداخت. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» وی اعلام کرد: طبق صحبت‌هایی با رئیس سازمان سینمایی، فیلم‌های کوتاه از سال آینده به صورت اپیزودیک امکان شرکت در جشنواره فیلم فجر را خواهند داشت.
آخرین خبرها