حضور حدادعادل و رونمایی از کتاب «اقتباس در سینما»

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن بازدید از جشنواره سینماحقیقت، گفت: عرصه سینمای مستند بسیار گسترده‌تر و عمیق‌تر از دنیای سینمای داستانی است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری جشنواره، در صبح چهارمین روز از برگزاری پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند سینماحقیقت، غلامعلی حداد عادل رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس به عنوان مهمان ویژه جشنواره به تماشای فیلم «مرز پر گهر» نشست. وی در این زمینه گفت: علاوه بر علاقه شخصی‌ام به مرحوم گل گلاب، از آن جایی که وی در واژه گذاری از جمله اساتید با ارزش این مملکت محسوب می‌‌شدند و فرهنگستان هنر نیز در همین راستا در حال فعالیت است، با اطلاع از ساخت این مستند و پخش آن در جشنواره سینماحقیقت، برای تماشای فیلم آمدم.
وی اظهار داشت: همت فیلمساز به منظور زنده نگه داشتن یاد گل گلاب به واسطه اثری که تولید کرده امری ستودنی است.
حداد عادل با اشاره به این که عرصه مستند بسیار گسترده‌تر و عمیق‌تر از دنیای سینمای داستانی است، اظهار داشت: بی تردید به واسطه مستندی همچون «مرز پر گهر» آیندگان از حضور افرادی در تاریخ این کشور آگاه می‌شوند که با عشق به ایران و ادبیات فارسی خدمات و رشادت‌های بسیاری انجام داده‌اند. این فیلم تحسین برانگیز، به راحتی توانسته این اثر بصری برای آیندگان ثبت کند.
همچنین كتاب «اقتباس در سینما» پژوهش و نگارش «محمدعلی فرشته‌حكمت» با حضور هنرمندان و اصحاب رسانه رونمایی شد.
این كتاب شامل 6 فصل «اقتباس»، «در مسیر بیست‌سال تاریخ سینما»، «نگاهی اجمالی به تولید سینمای ایران»، «روند اقتباس ادبی در سینمای ایران»، «فیلم‌نامه‌نویسی بعد از انقلاب» و «نگاهی به شناسنامه فیلم‌های اقتباسی از 1358 تا پایان 1386» به همراه بخش ضمیمه «قصه‌های قرآنی»(مناسب برای اقتباس، برگرفته از كتاب قصص قرآن استاد صدر بلاغی) است.
كتاب «اقتباس در سینما» در 2000 نسخه و 296 صفحه با قیمت شش هزار تومان توسط مركز گسترش سینمای مستند و تجربی منتشر شده است.
مراسم رونمایی از کتاب «اقتباس در سینما» اثر جدید «محمدعلی فرشته حکمت» با حضور شفیع آقامحمدیان، فرشاد فرشته حکمت، اکبرحر، عابدین مهدوی و جمعی دیگر از مستندسازان برگزار شد.
محمد علی فرشته حکمت با اشاره به این‌که با دیدن پیوست کتاب غافل‌گیر شده است، بیان کرد: نسخه پیوست بسیار جالب و در خور توجه است. اقتباس قرآنی قداست زیادی دارد و باید به صورت گسترده روی آن کار کرد. چه خوب بود این پیوست در اثری جداگانه چاپ می‌‌شد.
وی درباره انگیزه خود از نوشتن این کتاب عنوان کرد: همیشه جای خالی یک اثر مدون و مکتوب درباره اقتباس در سینما را احساس می‌کردم. کار من پژوهش نیست و رمان نویس هستم. پیوند ادبیات با سینما برای من همواره دغدغه‌ بوده، چرا که آثار ادبی بزرگی تاکنون به اثر هنری تبدیل شده‌اند.
نویسنده کتاب «اقتباس در سینما» درباره این کتاب گفت: شمار زیادی از فیلم‌های اقتباسی از 1314 تا 1357 در یک مرحله و آثاری نیز از سال 1357 تا 1386 در مرحله‌ای دیگر در کتاب گردهم آمده است، اما مبنای گردآوری اثر شکل داستانی آثار است.
وی ادامه داد: در کتاب نقل قول‌ها، نظریه‌ها، بعضی از انتقادهای فیلم نامه‌نویسان بدون اعمال نظر نویسنده، آورده شده است تا از این طریق سعی کردم بدون شبهه و ابهام کتاب را تهیه کنم؛ اما ادعایی هم ندارم.
«اکبر حر» معاون سرپرست معاون آموزش و پژوهش مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اظهار داشت: مدیریت جدید بر تالیف و ترجمه تاکید زیادی دارد. در تیرماه سال 1389 متن کتاب آقای فرشته حکمت به مرکز گسترش آورده شد و پس از بررسی قرار شد تا رسالت و اقتباس قرآنی استاد صدر بلاغی به کتاب پیوست شود.
وی ادامه داد: اقتباس گستره وسیعی دارد. برای تقویت سینمای ضعیف، باید از قصه‌های قرآنی و فیلمنامه‌های قرآنی استفاده بیشتری کرد.
پس از آن، «شفیع آقامحمدیان» مدیرعامل مرکز سینمای مستند و تجربی به روی سن رفت و اعلام کرد: مرکز از کتب تالیفی و ترجمه‌ای حمایت می‌کند و اهتمام زیادی به آثار تالیفی ورزیده است. ما نیروهای جوان و پیشکسوت زیادی داریم که می‌توانند خلاقانه کتاب بنویسند.
در ادامه مراسم از کتاب «اقتباس در سینما» اثر جدید «محمدعلی فرشته حکمت» رونمایی شده و فرشته حکمت تعداد زیادی از کتاب‌ها را امضا کرده و به حاضران در سالن تقدیم کرد.
پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران: سینماحقیقت، طی روزهای 16 تا 21 آبان ماه 1390 در شهر تهران برگزار می‌شود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان پنجمین جشنواره‌ «سینماحقیقت» معرفی شدند

  برگزیدگان پنجمین جشنواره‌ «سینماحقیقت» معرفی شدند

  برگزیدگان پنجمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» طی مراسمی که در تالار وحدت معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» اسامی برگزیدگان ‌١٠ گونه‌ موضوعی بخش مسابقه ملی و بهترین فیلم‌های مستند کوتاه، نیمه‌بلند و بلند جشنواره سینماحقیقت اعلام شد.
 • گزارش نشست‌های روز ششم جشنواره «سینماحقیقت»

  گزارش نشست‌های روز ششم جشنواره «سینماحقیقت»

  در روز پنجم پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران: سینماحقیقت، دیروز جمعه 20 آبان ماه سه نشست نقد و بررسی برگزار شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» یکی از این نشست‌ها به نقد و بررسی فیلم «حماسه تیس» به کارگردانی محمد علی هاشم‌زهی اختصاص داشت.
 • اسامی نامزدهای جشنواره «سینماحقیقت» اعلام شد

  اسامی نامزدهای جشنواره «سینماحقیقت» اعلام شد

  اسامی نامزدهای بخش «مسابقه ملی» پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران: سینماحقیقت اعلام شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هیات داوری جشنواره پس از بازبینی فیلم‌های منتخب 9 گونه‌ موضوعی از بخش «مسابقه ملی» جشنواره، نامزدهای دریافت جایزه را معرفی کردند.
 • اختتامیه بخش بیداری اسلامی «سینماحقیقت» برگزار شد

  اختتامیه بخش بیداری اسلامی «سینماحقیقت» برگزار شد

  آیین نکوداشت و اهدای جوایز بخش بیداری اسلامی جشنواره سینماحقیقت شب گذشته 19 آبان در تالار ایران فرهنگستان هنر برگزار شد.به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» آقا محمدیان دبیر جشنواره گفت: در بخش بین‌المللی40 اثر متعلق به فیلم‌های بیداری اسلامی بود.
 • گزارش شب‌های نقد سومین روز جشنواره «سینماحقیقت»

  گزارش شب‌های نقد سومین روز جشنواره «سینماحقیقت»

  در سومین شب جشنواره سینما حقیقت، نشست‌های نقد و بررسی با حضور حسین سلطان محمدی (مجری- کارشناس) زهرا مشتاق (منتقد) و مازیار مشتاق گوهری کارگردان مستند گاندو و الهام حسامی کارگردان مستند نقاشی مذهبی در سالن شماره 2 سینما فلسطین برگزار شد.