شمقدری: لغو پروانه ساخت «فرهادی» به‌خاطر حرف‌هایش در جشن سینما

شمقدری از نیویورک پیرامون دو بحث روز سینمای ایران، لغو پروانه ساخت فیلم اصغر فرهادی و معرفی فیلم بدرود بغداد به آکادمی اسکار نقطه‌نظراتش را مطرح کرد.
در مورد معرفی فیلم بدرود بغداد به آکادمی اسکار با توجه به مقررات این آکادمی که باید فیلم در ایران اکران عمومی شده باشد و حضور در جشنواره‌های جهانی گفت: مهمترین موضوع، اکران این فیلم در آمریکاست و من در این سفر برای اکران در آمریکا هماهنگ کردم و تا دسامبر (دی ماه) باید این فیلم اکران شده باشد و مهمتر از آن نشان دادن در آکادمی اسکار است که من اینجا با برخی از اعضای آکادمی در جریان سفر صحبت کردم و قرار شد بعد از اینکه برگشتم به تهران، فیلم را به همراه اطلاعات بفرستیم.
وی یادآور شد: حداقل باید یک هفته در آمریکا اکران شود و برای اعضای آکادمی اسکار نیز به نمایش درآید.
شمقدری خاطرنشان کرد: من در جریان دیدار با برخی از اعضای آکادمی اسکار گفتم که این فیلم، فیلم متفاوتی است و ما فکر می‌کنیم شانسی دارد.
معاون سینمایی وزارت ارشاد گفت: بسیار مهم است که برای اعضای آکادمی اسکار بتوانی فیلمت را معرفی کنی و نظر آنها را جلب بکنی. البته مهمتر از آن این است که فیلم در فضای رسانه‌ای اینجا مقداری بازتاب داشته باشد. من با بعضی از ایرانیانی که در فضای رسانه‌ای اینجا فعالیت می‌کنند صحبت کردم و قرار شد که فیلم را برای آنها بفرستم تا در دانشگاه‌های لس‌آنجلس به نمایش بگذارند و در مورد مسائل این فیلم مطلب در رسانه‌ها منتشر کنند.
وی ادامه داد: این هماهنگی بود که ما انجام دادیم و امیدوارم وقتی که به تهران برگشتیم مراحل بعدی که اجرای کار است را پی بگیریم.
شمقدری در مورد لغو پروانه‌ ساخت فیلم اصغر فرهادی نیز، گفت: این موضوع به خاطر صحبت‌هایی است که وی در مراسم جشن خانه‌ سینما داشت و حرف‌هایی که ایشان زدند حرف‌های جالبی نبودند، پس از آن نیز به ایشان یک هفته‌ فرصت می‌دهند، حرف‌هایشان را اصلاح کنند اما این کار را انجام نمی‌دهند و سپس منجر به این تصمیم‌گیری می‌شود.
معاون سینمایی وزارت ارشاد در پاسخ به اینکه لغو مجوز ساخت یک فیلم در هنگام فیلمبرداری برای اولین‌بار اتفاق می‌افتد پاسخ داد: ما بطور کلی به سمتی می‌رویم که روش‌هایمان کاملا آشکار، شفاف باشد و سعی می‌کنیم پنهانکاری نداشته باشیم. یعنی ملت بدانند که دلیل تشویق یک فیلم‌ساز و دلیل منعی که برای یک فیلم‌ساز ایجاد می‌شود، چیست.
شمقدری در پاسخ به این سوال که آیا به نظر شما این شیوه باعث ایجاد محدودیت نمی‌شود، پاسخ داد: اگر حرف‌هایی که شنیده‌ام،ایشان گفتند واقعیت داشته باشد، حرف‌های بسیار ناجوری بوده است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.