منتقد انگلیسی درباره «یک شب»: یک آغاز قابل قبول

نمایی از «یک شب»جف اندرو منتقد نشریه تایم اوت در گزارش های روزانه اش از پنجاه و هشتمین جشنواره کن به یک شب ٬ نخستین فیلم نیکی کریمی در مقام کارگردان پرداخته و آن را «آغازی قابل قبول» خوانده است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این منتقد انگلیسی درباره داستان فیلم می نویسد: دختر جوانی به دلیل افراط مادرش در رابطه با دوست شوهرش از خانه بیرون می آید و شب در تهران سرگردان است. بیشتر فیلم حرکت او به مقصدهای گوناگون توسط سه مرد و هم کلام شدن با آنها درباره زندگی و رابطه زن و مرد است.
اندرو معتقد است که این موقعیت به شکل اجتناب ناپذیری ده(عباس کیارستمی) و بیست انگشت(مانیا اکبری) را به یاد می آورد.
او در ادامه می نویسد: اما اواخر فیلم با صحنه ای یادآور طلای سرخ(که کیارستمی نوشته بود) برخورد می کنیم و سپس صحنه ای دیگر که ابتدا به تغییر وضعیت پایان طعم گیلاس شباهت دارد، ولی سپس پایان زندگی و دیگر هیچ را به یاد می آورد.
اندرو ادامه می دهد: دیدن تاثیر پذیرفتن فیلمسازان از کیارستمی بهتر از تحت تاثیر بودن از مایکل بی[فیلمساز هالیوودی] است، اما ای کاش آنها از سبک و اصول سینمای او بیاموزند تا تقلید ساده از فیلم های داستانی اش.
جف اندرو در پایان می نویسد: می توان گفت یک شب یک فیلم اول تاثیرگذار، روشنفکرانه و کارآمد است و جالب است که ببینیم او در فیلم بعدی اش چه می کند.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.