آرین‌منش: سینما جایگاه خود را بین توده‌های متدین پیدا نکرده است

جواد آرین منش، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در خصوص برگزاری دومین سوگواره لحظه‌های عاشورایی اظهار داشت: به طور کلی ابزارهای جدید اطلاع رسانی و هنری مثل فیلم و سینما و کتاب و رمان و ... وسایل ارزشمندی برای انتقال پیام محسوب می‌شوند و با توجه به سوژه‌های فراوانی که در مفاهیم دینی ما وجود دارد بایستی بیش از پیش در بهره‌گیری از این روش‌ها بکوشیم.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری دومین سوگواره لحظه‌های عاشورایی، وی با بیان اینکه ما از منابع عظیم و غنی خود در سینما غافل هستیم افزود: متاسفانه جهت انتقال پیام‌های دینی و فرهنگ حسینی در استفاده از این ابزارها موفق نبوده‌ایم و دلیل آن هم فقدان یا کمبود نیروهای متعهد متدین است که هم فرهنگ اسلامی را بشناسند و با تاریخ اسلام آشنایی داشته باشند و هم بتوانند این مفاهیم را در قالب یک فیلمنامه یا یک اثر هنری و سمعی ـ بصری به جامعه عرضه کنند.
نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس ابراز داشت: سینمای غرب کاملا ایدئولوژیک عمل می‌کند و هالیوود در جهت اهداف استعماری خود از سینما بهره می‌گیرد در حالی که ما در جهت اهداف حق خود استفاده لازم را نمی‌کنیم.
وی با اشاره به اینکه سینما هنوز جایگاه واقعی خود را در بین توده‌های متدین مسلمان پیدا نکرده است تصریح کرد: متدینان، علما و طلابی که با فرهنگ اسلامی عاشورایی آشنایی دارند بایستی با ورود به عرصه هنر از دانش خود استفاده و آن را به نرم افزارهایی که می‌تواند خوراک مناسب برای سینمای امروز باشد تبدیل کنند که اگر این اتفاق بیفتد مردم هم با سینما آشتی خواهند کرد.
آرین منش با بیان اینکه خلأ اطلاع رسانی مفاهیم اسلامی را بیشتر در بین جوانان شاهد هستیم ادامه داد: در حال حاضر مخاطبان سینمای ما را اقشار خاصی تشکیل می‌دهند که به سینما به عنوان یک تفنن جهت گذران اوقات فراغت خود می‌نگرند و چندان به دنبال بار علمی ـ فرهنگی این رسانه ارزشمند نیستند که در صورت ورود طلاب، سینما به یک مرکز علمی ـ آموزشی پرجاذبه تبدیل خواهد که قادر است پیام ارزشمند اسلام را به جامعه و خصوصا نسل جوان که بیشترین مخاطبان سینما هستند منتقل کند.
گفتنی است دومین سوگواره لحظه های عاشورایی در بخش های فیلم، عکس و فیلمنامه با موضوعات «نگاه مردم به عاشورا و حماسه حسینی»، «عزاداری سنتی و عزاداری امروزی» و «روحانیت و نهضت امام حسین(ع)» از سوی گروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار می‌شود.
علاقمندان می توانند آثار خود را تا بیستم فروردین به نشانی: مشهد، خیابان سنایی، میدان صاحبالزمان(عج)، مرکز فرهنگی تبلیغی شهید هاشمینژاد، گروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی ارسال کنند.
گفتنی است دسترسی به فرم مقررات شرکت در سوگواره اینجا امکان پذیر است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • کارگاه تخصصی فیلمنامه‌نویسی در حاشیه لحظه‌های عاشورایی

  مدیرگروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: کارگاه تخصصی فیلمنامه نویسی ویژه مبلغان هنرمند 30 و 31فروردین در مشهد برگزار می‌شود.
 • لحظه‌های‌عاشورایی حرکتی بالنده در فضای فرهنگی کشور

  لحظه‌های‌عاشورایی حرکتی بالنده در فضای فرهنگی کشور

  عضو هیات داوران سوگواره لحظه‌های عاشورایی این برنامه را حرکتی بالنده در فضای فرهنگی هنری کشور دانست و گفت: ادامه اینگونه برنامه ها می‌تواند در تغییر فضای سینمایی و ارتقا سواد بصری جامعه موثر باشد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری سوگواره لحظه‌های عاشورایی، محمود عبدالحسینی رییس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران گفت: هر حرکتی در جهت ارتقا سواد بصری جامعه قابل حمایت، تشویق و تقدیر است.
 • سینمای عاشورا باید چگونه حسین شدن را به تصویر بکشد

  سینمای عاشورا باید چگونه حسین شدن را به تصویر بکشد

  پرویز شیخ طادی با تاکید براینکه هنرمندان باید با اهداف الهی و بومی پیش روند گفت: متاسفانه در اغلب موارد فضای عاشورا را فضای افسرده و تراژدی صرف معرفی می‌کنیم در حالی که اگر پویایی عاشورا و پتانسیلی که در آن وجود دارد را ملاک قرار دهیم بسیار اثربخش خواهد بود.
 • فرخنده‌کیش: مفاهیم عاشورایی نمود بارز سینمای دینی است

  فرخنده‌کیش: مفاهیم عاشورایی نمود بارز سینمای دینی است

  فرید فرخنده کیش، مدرس و پژوهشگر سینما گفت: قلت آثار فاخر مذهبی در سینما و عدم فرهنگسازی در این زمینه، موجب افت سلیقه مخاطبان در حد نمودهای کلیشه‌ای شده است. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری سوگواره لحظه‌های عاشورایی، وی در خصوص برگزاری سوگواره سراسری لحظه‌های عاشورایی اظهار داشت: ظرف چند سال گذشته با حضور جشنواره‌های تخصصی سینمای دینی و به ویژه جشنواره رویش، این نگاه در سینما تقویت شده اما کافی نیست.
 • معرفی داوران دومین سوگواره لحظه‌های عاشورایی

  معرفی داوران دومین سوگواره لحظه‌های عاشورایی

  اعضای هیات داوران دومین سوگواره لحظه‌های عاشورایی معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری سوگواره لحظه‌های عاشورایی، ابراهیم حاتمی‌کیا، سيدرضا ميركريمی و سيدعباس مير هاشمی در هیات داوران این سوگواره حضور دارند.
آخرین خبرها