نمایی از فیلم پایین رودخانه

افشاگری مستند کوتاه کانادایی درباره فاجعه زیست‌محیطی

مستند کوتاه پایین رودخانه که امسال در فهرست اولیه جوایز اسکار قرار گرفته است، از یک فاجعه زیست‌محیطی در کانادا پرده برداشته است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» لزلی ایورکس در این مستند نشان می‌دهد که چگونه تاسیسات نفتی حاضر در ایالت آلبرتا کانادا علاوه بر آلودگی محیط زیست، جان مردم ساکن منطقه را به خطر انداخته است.
شخصیت محوری این فیلم، دکتر جان اوکانر است که متوجه شد آمار ابتلای سرخ‌پوستان بومی منطقه به بیماری سرطان به شکل باورنکردنی بالا است.
این پزشک محلی حدس می‌زد که دلیل این مساله ورود مواد سمی تاسیسات نفتی به رودخانه‌های محلی است، اما وقتی این مساله را با یک خبرنگار در میان گذاشت، از سوی مقام‌های مسئول به شدت تحت فشار قرار گرفت.
خانم ایورکس برای ساخت مستند خود سعی کرد با مقام‌های محیط زیست منطقه صحبت کند، اما به جز یک نماینده رسانه‌ای از شرکت‌های نفتی کانادا، کسی حاضر به صحبت نشد.
او به هر حال فیلم خود را ساخت، اما وقتی توانست حمایت شبکه فیلم آن‌لاین بابل‌گام را به دست آورد، دولت ایالتی آلبرتا نیز 67 هزار دلار کمک هزینه به فیلم اختصاص داد.
اما این پایان ماجرا نبود. چون وقتی فیلم در میان نامزدهای اولیه رشته مستند کوتاه اسکار قرار گرفت، مقام‌های ایالت آلبرتا از موضوع فیلم باخبر شدند و با انتقاد از آن اعلام کردند بدون اطلاع از موضوع فیلم، به ساخت آن کمک کرده‌اند.
با این حال لزلی ایورکس معتقد است که فیلم او اثری منفی درباره ایالت دورافتاده آلبرتا نیست. او می‌گوید: همه کاری که ما کردیم، آشکار کردن یک موضوع مربوط به حقوق بشر بود.
او در پاسخ به انتقادهای مسئولان محلی می‌گوید میزان آلودگی آب رودخانه‌های منطقه به حدی زیاد است که بدون چشم مسلح نیز می‌توان آن را دید.
ایورکس که با مستند خود در سطح رسانه‌های کانادایی خبرساز شده است، قصد دارد پایین رودخانه را با جذب سرمایه لازم به مستندی بلند تبدیل کند.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.