برگزیدگان جشنواره فیلم کمدی «گل‌آقا» معرفی شدند

چهره‌های برگزیده جشنواره فیلم کمدی گل آقا از طهماسب، مهرجویی و آئیش تا جواد علیزاده و فیروز کریمی در شب‌کمدین‌های ایرانی، جوایز ویژه به همراه «سینی شاغلام‌» گرفتند.
شب کمدین‌های ایرانی شب گذشته در فرهنگستان هنر برگزار شد، ابتدا فیلم کوتاهی از کیومرث صابری فومنی (صاحب‌امتیاز گل آقا) پخش شد. در این فیلم صابری گفت: گمان نمی‌کنم ،خنده بی‌تفکر متعلق به انسان باشد. همانطور که گریه امری جدی است،خنده هم مقوله‌ای جدی است.
سپس برنامه با اجرای نمایش سیاه‌بازی شروع شد و علیرضا خمسه که دبیر جشنواره فیلم کمدی گل آقا نیز بود، به عنوان مجری به روی صحنه رفت و بصورت نمایشی از دبیر جشنواره دعوت کرد تا سخنرانی کند. خمسه در جایگاه دبیر جشنواره، با یک کاراکتر دیگری به عنوان مجری صحبت می‌کرد.
خمسه گفت: اولین جشنواره فیلم کمدی گل آقا آغاز شد. امیدواریم عمرش ادامه داشته باشد. کارها با معیارهای گل‌آقایی انتخاب شدند که شادی در ردیف اول آنها قرار داشت.
در شب کمدین‌ها، ابتدا از ایرج طهماسب و حمید جبلی به پاس سال‌ها فعالیت در عرصه کمدی تقدیر شد. در این بخش مرضیه برومند و فرشته طائرپور جوایز این دو هنرمند را اهدا کردند. طائرپور گفت: جای خالی طهماسب و جبلی در سینمای کودک حس می‌شود و امیدوارم به این سینما برگردند.
برومند نیز افزود: این هنرمندان در عرصه سینمای کمدی نقش مهمی دارند و بدون این دو سینمای کمدی می‌لنگد. 
برگزیدگان جشنواره کمدی گل‌آقا «سینی شاغلام نشان» اهدا شد و برخی از آنها دوربین عکاسی و فیلمبرداری دریافت کردند.
در ادامه مراسم، از جواد علیزاده پیشکسوت عرصه کاریکاتور تقدیر به عمل آمد و احمد اروانی جوایز وی را اهدا کرد.
نکته جالب توجه در شب کمدین‌ها این بود که از فیروز کریمی(مربی استقلال) به عنوان «چهره‌ای که لبخند روی لب می‌نشاند» تقدیر شد.
همچنین فرهاد آئیش و مائده طهماسبی نمایش طنزی را اجرا کردند و سپس گلاب آدینه و فرهاد توحیدی برای اهدای جایزه بهترین فیلمنامه‌نویس گل‌آقا به صحنه آ‌مدند و جایزه را به پیمان قاسم‌خانی دادند. 
در بخش تجلیل از مرتضی احمدی، تصاویری از این هنرمند پخش شد که در ادامه احمدی، به روی سن آمد و گفت: پس از ۶۴ سال کار در عرصه هنر، تنها پیشکسوتم عزت‌الله انتظامی است و چقدر لذت دارد که انسان به پیشکسوت خودش احترام بگذارد.
انتظامی در روی صحنه گفت: این جوایز کم است و حق این بود که کسان دیگری هم پیشقدم می‌شدند تا جوایز بیشتری اهدا می‌شد. ای کاش ایران خودرو که به دنیا ماشین صادر می‌کند به احمدی یک ماشین می‌داد.
وی ادامه داد: ما که دیگر آینده‌ای نداریم اما این بار هم مثل همیشه تحمل می‌کنیم و امیدواریم جوایر پربارتر شود.
او راجع به احمدی‌ گفت: او سالهای طولانی را طی کرده و طاقت آورده تا به اینجا رسیده است.
پوپک صابری فومنی، دختر کیومرث صابری گفت: حد توان ما به عنوان بخش خصوصی در همین حد بود تا از اساتیدمان تشکر کنیم.
امیدوارم که مسئولین باعث پربارتر شدن فرهنگ تجلیل‌ها شود. در این بخش به مرتضی احمدی یک دستگاه تلویزیون و سینی شاغلام نشان اهدا شد.
محمدرضا جعفری جلوه (معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) در این مراسم گفت: این عرصه غافلگیری است، عرصه طنز و طنازی، پاسداشت پیشکسوتان و نشاندن گل خنده بر لب عزیزان.
وی با ذکر حدیثی سخنانش را ادامه داد و گفت: مومن کسی است که غم‌ها و رنج‌ها و همه گونه مرارت‌ها را بر دل خود نگه دارد و در مواجه با دیگران چهره گشاده‌ای داشته باشد به گونه‌ای که امید را تقسیم کند. این سرلوحه کسانی است که در عرصه طنز شادی آفرینی می‌کنند که ما از آنها سپاسگزاریم.
ژالو علو و رضا کیانیان در ادامه جایزه بهترین بازیگر کمدی را به فرهاد آئیش تقدیم کردند. این هنرمند که از این جایزه غافلگیر شده بود گفت: مثل اینکه یکی از اصل‌های این جشنواره غافلگیری است.
ماشاء‌الله شاه مرادی زاده از بازیگران دفاع مقدس، نیز خاطرات طنزی از دفاع مقدس ایراد کرد.
در مراسم شب کمدین‌ها، منوچهر محمدی به روی صحنه آمد و جایزه بهترین تهیه‌کننده طنز را به یدالله صمدی داد.
داریوش کاردان نیز در سخنانی طنز و کنایه گفت: خنده در جامعه زیاد است، هیچ کس افسردگی ندارد. شما را به خدا کمی تولید طنز کاهش دهید. در رادیو، تلویزیون، سینما و مطبوعات کاری کنید که مردم غصه داشته باشند.
داریوش مهرجویی نیز به عنوان کارگردان برگزیده طنز انتخاب شد که در مراسم حضور نداشت.
در انتهای این مراسم که نزدیک به 3 ساعت به طول انجامید، ایلیا منفرد به اجرای موسیقی پرداخت.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.