بزرگداشت «هوشنگ کاووسی» در خانه هنرمندان

مراسم بزرگداشت دکتر هوشنگ کاووسی، فیلمساز و نویسنده و منتقد سینمایی، ۷ خردادماه به همت مجله بخارا در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در این مراسم دوستان و همکاران دکتر کاووسی درباره وی سخنرانی می‌کنند.
هوشنگ کاووسی متولد 1301 تهران، دارای مدرک کارشناسی ارشد فیلمسازی از مدرسه عالی آموزش فنی سینماتوگرافی ایدک و دکتری از دانشکده ادبیات دانشگاه سوربن است.
وی زمان تحصیل در فرانسه برنامه زبان فارسی رادیو پاریس را بنیانگذاری و پس از بازگشت به ایران سال 1333 فعالیت سینمایی را با کارگردانی ناتمام فیلم ماجرای زندگی نصرت الله محتشم آغاز کرد.
وی عضو اسبق و فعال مجمع فرانسوی مهندسان و تکنیسین های سینما، صاحب امتیاز و مدیر مجله هنر و سینما، معاون اسبق اداره کل امور سینمایی و رئیس اداره نمایش وزارت فرهنگ و هنر، دبیر کل جشنواره فیلم فیلمسازان آسیا و اقیانوسیه از سال 13۵3 تا 13۵7بوده است.
از دیگر فعالیت های کاووسی می توان به کارشناس رسمی سینما در وزارت دادگستری، مدیریت خانه فرهنگ فیلم، نماینده ایران در دومین مجمع فیلمسازان و نویسندگان سینمایی در پاریس (1956)، نماینده ناظر ایران در هیات داوران دهمین دوره جشنواره فیلم کن (19۵7)، بنیانگذار نقد تحلیلی سینما در ایران، ترجمه کتاب‌های داستانی و تاریخی و شعرهای فارسی به فرانسه و تدریس اشاره کرد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها