دردسر بزرگ برای مستندساز مشهور آمریکایی

نپرداختن به آمریکایی‌های لاتین تبار در مجموعه مستندی درباره جنگ جهانی دوم برای کن برنز مستندساز برجسته آمریکایی و شبکه تلویزیونی PBS دردسرساز شده است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این مجموعه 1۴ ساعته با عنوان جنگ قرار است از ماه سپتامبر 2007 روی آنتن برود، اما فعالان و کهنه سربازان لاتین اعتراض دامنه‌داری را آغاز کرده‌اند و معتقد است که برنز در مستند خود نقش آمریکایی‌های لاتین تبار را نادیده گرفته است.
ماجرا از آنجا آغاز شد که در ماه نوامبر، برنز تصاویری از فیلم را در در یک موزه به نمایش گذاشت و وقتی از مدیر نمایش فیلم پرسیده شد که آیا با لاتین‌ها نیز مصاحبه شده است، او پاسخ منفی داد.
اکنون فعالان مدافع حقوق لاتین‌ها و کهنه سربازان‌شان مساله سیاسی پیچیده‌ای را برای کن برنز و مسئولان PBS ایجاد کرده و خواستار اضافه کردن نکات مربوطه شده‌اند.
با این حال سازندگان مستند قصد قانع کردن رهبران این نهضت اعتراضی را دارند، درحالی که تحت فشار قرار گرفتن یک فیلمساز برای تغییر دیدگاهش بر اثر اعتراض اتفاق کم‌سابقه‌ای است.
برنز درباره این بحران گفت: ما قصد محروم کردن لاتین‌ها را نداشتیم، همان‌طور که گروه‌های دیگر نیز اینگونه بودند. در حقیقت بسیاری از داستان‌هایی که افراد هنگام فیلمبرداری گفتند، در فیلم نیامد. ما تجربه‌های انسانی از جنگ و نبرد را تنها در چهار شهر آمریکا جست‌وجو کردیم.
این درحالی است که ریواس رودریگز یکی از رهبران معترضان گفت که مردم کن برنز را به عنوان مستندساز مشهور کشور می‌شناسند و از او توقع بیشتری دارند. معترضان تا زمان تامین نظرشان حاضر به متوقف کردن اعتراض نیستند.
مجموعه مستند جنگ چهار شهر آمریکا در ایالت‌های مختلف را در خلال سال‌های جنگ جهانی دوم مورد توجه قرار داده است.
برنز علاوه بر سربازانی که از این چهار شهر به جنگ فرستاده شدند، بر خانواده و دوستان سربازان هم تمرکز کرده است.
گروه فیلمسازی با ۴۰ نفر که در جبهه‌های نبرد جنگیده‌اند یا در آن سال‌ها زندگی کرده‌اند مصاحبه کرده و بازیگرانی که تام هنکس هم در میانشان هست، مقاله‌های روزنامه‌ها درباره عده‌ای دیگر را در فیلم می‌خوانند.
فیلم‌های خانوادگی و صحنه‌های مستند آرشیوی از جنگ نیز در این مستند به چشم می‌خورد.
برنز که متولد 19۵3 در نیویورک است، دو بار برای مستندهای بلندش نامزد دریافت جایزه اسکار بوده و سه بار جایزه امی را دریافت کرده است.
او در دهه 1990 هم مجموعه مستند مشهور جنگ داخلی را کارگردانی کرده بود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.