اولین جشن سالانه انجمن منتقدان ایران برگزار می‌شود

نشست مطبوعاتی اولین جشن سالانه انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی، صبح امروز با حضور جواد طوسی رئیس انجمن منتقدان، مصطفی محمودی نایب رئیس، کیوان کثیریان و محمدتقی فهیم اعضای این انجمن در سالن کنفرانس وزارت کار برگزار شد.
به گزارش«پایگاه خبری فیلم کوتاه» در ابتدای این نشست جواد طوسی گفت: انجمن منتقدان می‌
خواهد حضور پر رنگی در عرصه فرهنگی داشته باشد. با توجه به نزدیک بودن زمان برگزاری بیست و پنجمین جشنواره فیلم فجر ما با آقای ایل بیگی مسئول روابط عمومی جشنواره وارد مذاکراتی شدیم و پیشنهاداتی مطرح کردیم که برخی از موارد بر اساس مصلحت ایشان منتفی شد. بر طبق این مذاکرات مسئولیت برگزاری جلسات جشنواره فیلم فجر به انجمن منتقدان داده شد.
این امر محکی است برای اعضای انجمن و سیاست گذاران جشنواره فیلم فجر. برای گزینش منتقدین این جلسات افرادی در الویت خواهند بود که در برگزاری این گونه جلسات سابقه داشته باشند. قصد داریم در برگزاری این جلسات تنوع اعمال بکنیم. برای دامن نزدن به شائبه‌ها می‌خواهیم به جلسه نقد و بررسی تبدیل نشوند.
رئیس انجمن منتقدان درباره برگزاری اولین جشن سالانه انجمن منتقدان گفت: امیدواریم بتوانیم اولین دوره این جشن را به شکل آبرومندانه‌ای برگزار کنیم. اما در زمان محدود فرصت بها دادن به فعالان این عرصه مثل جایزه به بهترین منتقد، نویسنده و خبرنگار را نداشتیم. و ترجیح دادیم بیشتر بزرگداشت‌هایی برای پیشکسوتان سینمای ایران که در یک نقطه مهجور مانده‌اند، برگزار کنیم. ضرورت این انتخاب‌ها بر می‌گردد به یک نگاه کارشناسانه و حوزه مستقلی که بعضی افراد برگزیده کاملا در آنجا قرار می‌گیرند.
در ادامه جلسه محمدتقی فهیم درباره عملکرد انجمن و برنامه‌های آتی گفت: ما سعی کردیم زیاد به دنبال خبر و رسانه نباشیم. اقدامات زیادی انجام شد. جلسات متعددی برگزار شد.
از جمله قرار است که در بهار سال آینده که مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی جایزه شهید آوینی را برگزار می کند، انجمن حضور پر رنگی داشته باشد. انجمن هم در بخش داوری فعالیت خواهد داشت و هم عهده‌دار و متولی کتاب مقالات شهید آوینی است.
همچنین قرار است ماهنامه‌ای از طرف ما توسط خانه‌سینما منتشر شود. البته این قضیه در حد طرح است که اگر با خانه‌سینما به توافق نرسیم، توسط خود انجمن منتشر خواهد شد.
در ادامه جواد طوسی درباره ضرورت برگزاری مستقل جشن انجمن منتقدان بیان داشت: حضور انجمن با توجه به اینکه یک تشکل صنفی در خانه‌سینما است، منحصرا به یک انتخاب بهترین فیلم در جشنواره فجر محدود می‌شد. فکر کردیم بهتر است یک نگاه مستقل را به انجمن تزریق کنیم و آن حضور محدود و منفرد زیاد نمی‌توانست به یک نقطه ارضا کننده برسد. از خرداد ماه امسال برنامه ریزی کردیک که از جشن خانه‌سینما منفک بشویم. از آن تاریخ سعی کردیم به الویت‌هایمان در عرصه فرهنگی با یک نگاه نقادانه و کارشناسانه پوشش بدهیم. اما چون قرار شد دی‌ماه این جشن برگزار کنیم، فرصت انتخاب برتر مطبوعاتی نداشتیم.
در ادامه جلسه کیوان کثیریان از احیای مجدد کانون فیلم خانه سینما خبر داد و گفت: با توجه به همزمانی جشنواره فیلم فجر، این کانون فعالیت خود را بعد از برگزاری جشنواره با نمایش فیلم‌های ایرانی و خارجی همراه با جلسات نقد و بررسی از سر می‌گیرد.
وی اعلام کرد: انجمن منتقدان امسال نیز در جشنواره فیلم فجر داوری خواهد کرد و جایزه‌ای در بخش جنبی از طرف این انجمن اهدا خواهد شد.
وی از به عضویت در آمدن انجمن منتقدان ایران در انجمن جهانی منتقدان سینمایی (فیپرشی) خبر داد و گفت: با پی گیری دو نفر از اعضا و حمایت شورا انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران به عضویت فیپرشی درآمد.
در ادامه جلسه مصطفی محمودی با اشاره به زمان برگزاری اولین جشن انجمن منتقدان گفت: انجمن منتقدان اولین صنفی است که پیشگام برگزاری جشن مجزا از خانه‌سینما شد. در ابتدا پیشنهاد شد این جشن در  سالن خانه سینما برگزار شود اما چون می خواستیم جشن بهتری برگزار کنیم، اولین جشن سالانه انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی روز سه‌شنبه ۲۶ دی‌ماه ساعت 18 در سالن تلاش وزارت کار برگزار می‌شود.
طوسی درباره بخش های مختلف این جشن گفت: در این مراسم چند مراسم بزرگداشت برای پیش کسوتان سینمای ایران برگزار می‌کنیم.
بزرگداشت از شهلا ریاحی به عنوان اولین کارگردان زن ایرانی، بزرگداشت از فرامرز قریبیان، بزرگداشت اسدالله یکتا به عنوان الگوی مناسبی برای اعضای جامعه سینما.
طوسی درباره علل برگزاری بزرگداشت برای اسدالله یکتا توضیح داد: اگر بخواهیم قربانیان جامعه سینما را رقم بزنیم، یکتا یکی از شاخص ترین آنهاست. که در یک دوره تاریخی حضور پررنگی داشته است.
انجمن با نگاه کنایه‌آمیز خود در این انتخاب، قصد دارد به بخشی از جامعه سینما و قربانیان آن بپردازد.
وی از بزرگداشت دو منتقد خبر داد و گفت: از جمشید ارجمند و دکتر هوشنگ کاووسی نیز در این مراسم تقدیر خواهد شد.
و همچنین مراسم‌های بزرگداشتی برای مسعود کیمیایی، مرحوم مهدی سلیمی، هوشنگ کاوه مدیر سینما عصر جدید، مرحوم بابک بیات و خانواده کنترل چی سینما بهمن تهران برگزار خواهد شد.
انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی برگزیدگان خود را از میان فیلم‌هایی که در جشنواره فیلم فجر سال گذشته تا پایان آذر ماه 8۵ به نمایش درآمدند، معرفی می‌کند.
در بخش فیلم بلند سینمایی 11 جایزه و در بخش فیلم کوتاه تجربی 2 جایزه شامل یک تندیس و یک دیپلم افتخار اهدا خواهد شد.
همچنین 3 جایزه ویژه انجمن منتقدان به 3 فیلم برگزیده سال ۸۵ اهدا خواهد شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.