آکی کوریسماکی

رقابت اسکار فیلم خارجی تحت تاثیر مخالفت فیلمساز فنلاندی

61 کشور در پایان مهلت قانونی نماینده خود را برای شرکت در رقابت بهترین فیلم خارجی جایزه اسکار 2007 معرفی کردند.
به گزارش رویترز این تعداد در قیاس با سال گذشته که 58 کشور در رقابت حاضر بودند افزایش یافته است، اما ممکن است فیلم معرفی شده از طرف فنلاند از فهرست خارج شود.
فنلاند امسال نورهای گرگ و میش ساخته آکی کوریسماکی را به آکامی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا معرفی کرده، اما کوریسماکی ثبت نام فیلمش توسط هیات انتخاب فنلاند را نپذیرفته است.
او در سال 2003 نیز به خاطر ابراز مخالفتش با جنگ عراق فیلم مرد بدون گذشته را که به جمع پنج نامزد نهایی راه یافته بود، از رقابت اسکار خارج کرد.
با این حال آکامی می‌کوشد نظر کوریسماکی را تغییر دهد و مارک جانسون رئیس کمیته فیلم خارجی آکادمی با این فیلمساز برجسته فنلاندی وارد مذاکره شده است.
امسال برای ولین بار فیلمی از قزاقستان نیز برای رقابت اسکار معرفی شده است. این فیلم را که نوماد نام دارد، سه نفر به شکل مشترک کارگردانی کرده‌اند.
از آثار سرشناسی که برای نامزدی در رشته بهترین فیلم خارجی اسکار 2007 رقابت می‌کنند باید به بازگشت ساخته پدرو آلمودوار از اسپانیا، هزارتوی پن به کارگردانی گیرمو دل تورو از مکزیک، نفرین گل طلایی ساخته ژانگ ییمو از چین، ضیافت به کارگردانی فنگ زیائوگنگ از هنگ کنگ اشاره کرد.
فرانسه خیابان مونتاین از دانیل تامپسون، آلمان زندگی دیگران ساخته فلورین هنکل، دانمارک بعد از ازدواج به کارگردانی سوزان بیر و روسیه شرکت نهم ساخته فیودور بوندارچوک را معرفی کرده است.
کافه ترانزیت به کارگردانی کامبوزیا پرتوی هم از طرف هیات انتخاب ایران به اسکار 2007 فرستاده شده است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها