اینگمار برگمان امسال هم در کن حضور دارد

مستند سه قسمتی اینگمار برگمان کامل:برگمان و سینما/ برگمان و تئاتر/ برگمان و جزیره فارو روز دوشنبه 26 اردیبهشت در بخش کلاسیک های کن به نمایش درآمد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این مستند به کارگردانی ماری نیره رود که سال گذشته میلادی روی آنتن تلویزیون سوئد رفت و به یکی از پرطرفدارترین برنامه های سال تبدیل شد، تماشاگر را به محلی که برگمان اولین فیلمنامه اش را در شهرک سینمایی «فیلم استادن» در اطراف استکهلم نوشته است، می برد و او دفتر کاری را که در آن روی فیلم هایش کار می کرده و با گرتا گاربو ملاقات داشته، نشان می دهد. (ادامه...)
این محل، همچنین جایی است که برگمان فیلمسازی را از ویکتور سیوستروم(کارگردان فیلم های صامت که بعدها به هالیوود رفت و به موفقیت رسید) آموخت. «فیلم استادن» همان جایی است که استاد پیر سینما تعدادی از مهم ترین فیلم هایش مثل مهر هفتم و توت فرنگی های وحشی و نور زمستانی را کارگردانی کرد.
در برگمان و جزیره فارو کشف می کنیم که او این جزیره را وقتی در جست و جوی یک ساحل شنی برای فیلم همچون در یک آینه بود پیدا کرده و علاوه بر آن که تعدادی از فیلم هایش را در این محل ساخته، در آن اقامت دارد.
برگمن علاوه بر کارگردانی فیلم و تئاتر از سال های 1950 دوربین کوچکی را همراه داشته و مستند خانم نیره رود قطعه های نادری از این دفتر خاطرات روزانه برگمان را در مستندش ارائه داده است.
برگمان و تئاتر رابطه چهل ساله او با تئاتر دراماتیک سلطنتی(دراماتن) را مورد کاوش قرار می دهد. او در مجموع 125 نمایشنامه را در در استکهلم، مالمو و هلسینگبورگ روی صحنه برده است.
بسیاری نمی دانند که فیلم مشهور و جریان ساز صحنه هایی از یک ازدواج یک تله تئاتر بوده است. در این تله تئاتر لیو اولمن و ارلاند یوزفسون بازی می کردند و وقتی زمان پخش آن فرا می رسید، خیابان های سوئد خالی می شد. این تله تئاتر واقعا آمار طلاق را در سوئد افزایش داد.
آخرین فیلم برگمان با عنوان ساراباند(2003) سرنوشت دو شخصیت یوهان و ماریان را تعقیب می کند و در آن اولمن و یوزفسون بازی می کنند.
حضور ابدی برگمان در کن همیشه احساس شده است، جایی که او به خاطر لبخند شب تابستان جایزه ویژه هیات داوری جشنواره در سال 1953 را به دست آورد و سپس شهرت جهانی پیدا کرد. پس از موفقیت این فیلم بود که برگمان شناخته شد و فیلم های بعدی اش پخش کننده بین المللی پیدا کرد. او تا به حال چهار بار جوایزی را از جشنواره کن به دست آورده است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.