نظرروابط عمومی انجمن سینمای جوان درباره‌دو مستندحذفی فجر

دو فیلم مستند ایست بازرسی در حریم ممنوعهو در دامان سرخ کوه از بخش چشم واقعیت بیست و سومین جشنواره فجر کنار گذاشته شدند.
شهنام صفاجو،مدیر روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران و مرکز گسترش سینمایی مستند و تجربی با اعلام این مطالب گفت: دو فیلم ایست بازرسی در حریم ممنوعه (علیرضا اکبرپور) و در دامان سرخ کوه (محمدرضا وطن‌دوست) علیرغم اینکه در بخش مسابقه آثار مستند جشنواره فیلم فجر تحت عنوان چشم واقعیت پذیرفته شده بود کنار گذاشته شد و دلیلی که برای کنار گذاشتن آن آورده‌اند این است که این دو فیلم در جشنواره دیگری به نمایش درآمده و جایزه گرفته بودند در حالی که بحثی که عنوان شده هرگز در مقررات جشنواره فجر نیامده است.
وی با اشاره به مقررات جشنواره فجر درباره فیلم‌های مستند شرکت‌کننده اظهار داشت: در مقررات جشنواره آمده کلیه آثار مستند بلند و کوتاه که بعد از سال 1382 تولید شده باشند می‌توانند در این بخش شرکت کنند.
می‌بینیم که هیچ قانونی و تبصره دیگری لحاظ نشده است در سالهای قبل شاهد این روند بودیم به گونه‌ای که فیلم مطرح مستند کشتی‌نوح (سودابه باباگپ) پس از اینکه در جشنواره‌های داخلی و خارجی شرکت و جایزه‌های بسیاری گرفت در بخش چشم واقعیت جشنواره فجر هم سیمرغ بلورین دریافت کرد.
صفاجو تصریح کرد: در لیست فصلی بخش آثار مستند بیست و سومین دوره فیلم فجر 23 فیلم وجود داشت که اینکه 21 فیلم شده در میان این 21 فیلم چندین فیلم در جشنواره‌های مختلف داخلی به نمایش درآمده و جوایز بسیاری گرفته‌اند که البته از ذکر نام آنها خودداری می‌کنم.
وی با اعتقاد بر اینکه اختلاف تغییر به نفع جشنواره فجر نیست ادامه داد: چنین قانونی در بخش مستند نبوده ممکن است این قانون شامل حال فیلم‌های سینمایی باشد اما این اختلاف تغییر باعث می‌شود که مستندسازان از حضور در بخش مسابقه فیلم‌های جشنواره فجر مایوس شوند و ضعیف‌تر از گذشته به کار خود ادامه دهند.
صفاجو همچنین یادآوری کرد: فیلم ارزشمند من با خدا حرف می‌زنم (کاوه بهرامی‌مقدم) نیز به همین دلیل کنار گذاشته شد و من نه به عنوان یک مسئول بلکه به عنوان یک تماشاگر فیلم‌های مستند از اینکه نمی‌توانم این دو فیلم را ببینم ناخرسندم چرا که حق مردم و فیلمساز است که این فیلم به نمایش درآید.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.