مراسم تودیع و معارفه اعضای هیات مدیره «خانه سینما» برگزار شد

مراسم تودیع و معارفه اعضای هیات مدیره «خانه سینما» در محل معاونت امور سینمایی و سمعی و بصری برگزار شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی معاونت امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مراسم تودیع و معارفه اعضای هیات مدیره سابق و فعلی «خانه سینما» محمدرضا جعفری‌جلوه در ابتدای سخنان خود ضمن تسلیت ایام شهادت امام دهم شیعیان، امام هادی (ع) به میهمانان و سینماگران حاضر و طلب هدایت وافر و مستمر از اهل‌بیت(ع)، افزود: از باب انجام وظیفه که در سنت‌های زیبایمان بوده و هست، سپاسی خواهیم داشت از هیات مدیره سابق، کسانی که صحنه را آراستند و با تلاش خودسیاق و شیوه و افعالی را به شکل یک دُرِ گران‌بها به کسانی سپردند که به صحنه آمده تا کار را با ظرافت و دقت ادامه دهند و انشاءالله آنها هم از خود سنت حسنه و سیره و میراثی برای آیندگان بگذارند. به این عزیزان نیز خیر مقدم می‌گوییم.
معاون امور سینمایی و سمعی و بصری با تاکید بر سخنانی که در روز افتتاح خانه شماره 2 سینما داشت، افزود: در شرایط موجود و در عرصه‌های مختلف، عده‌ای فضا را باز و بدون هر گونه محدودیت می‌خواهند و فقط به استیفای حقوق خود می‌اندیشند. عده‌ای دیگر محدودیت‌های مضاعفی را مدنظر دارند و از جماعت صرفا ادای تکلیف طلب می‌کنند. در این شرایط ایستادن در میانه و مطالبه توامان حق و تکلیف صبوری بسیار و طاقت و تحمل بالا می‌خواهد که اگر چنین ادای وظیفه کند، باید به او دست مریزاد گفت. در عرصه فرهنگ و هنر نیز همینگونه است مطالبات گوناگونی که گاه متناقض می‌نماید وجود دارند که گاه حتی به شکل طنزآمیز این نگاه‌های معارض در کنار هم در یک جریده و حتی در یک صفحه تیتربندی می‌شوند با این مختصات که در یک سوی شهر منش، رویه و فردی به را وادادگی و در سوی دیگر شهر او را به تصلب متهم کرده و می‌کنند.
جعفری‌جلوه با اشاره به ایام سپری شده تیرماه و یاد هفتاد و دو شهید هفتم تیر گفت: در اوایل انقلاب اسلامی هم افرادی چون شهید بهشتی را داشتیم که از سویی به تحجر متهم بود و از سوی دیگر او را عنصری محافظه‌کار و لیبرال می‌خواندند اما او در وسط ایستاده بود و عرصه اندیشه و فرهنگ و سیاست جامعه را با اصولگرائی و آزاداندیشی توامان تدبیر می‌کرد تا به آنجا که راست قامت جاودانه تاریخ شد.
معاون امور سینمایی در ادامه افزود: عرصه فرهنگ امروز با چنین شمایلی توصیف می‌شود و در چنین شرایطی در عرصه سینما و در خانه سینما بنا بر این است که جمع و طیفی از سلایق و علایق گوناگون حضور داشته و به حداکثر مقدور، ضمن استیفای حقوق فردی خود نسبت به انجام تکالیف جمعی و ملی مقید و متعهد باشند. یعنی مدیریت خانه باید هم به همه این دیدگاه‌ها پاسخگو باشد و استیفای حقوق گسترده از صنوف کند و هم در تکلیفی قطعی آنها را در جهت مسئولیت‌های ملی و حرکت به سوی و جهتی متعالی سوق و یاری دهد.
وی افزود: در دوره‌ای که گذشت و تدبیر و اقداماتی که هیات مدیره خانه سینما داشت و در جناب آقای سیدرضا میرکریمی بروز و تجلی یافت به سبب صداقت در اندیشه و عمل توفیقاتی حاصل شد که باید هم آن توفیقات را شکرگزاری کرد و هم بر آن تاکید کرد.
جعفری جلوه در این مراسم، ایستادن برای توجه همزمان و ادای حق و تکلیف را وظیفه همیشگی مدیریت‌ها بویژه در عرصه مدیریت فرهنگی دانسته و گفت: این دوره از فعالیت دو ساله هیات مدیره قبلی خانه سینما به دلایل گوناگون دوره حساسی بود ، پاسخ گفتن به مطالبات متفاوت و گاه متضاد و معارض در عرصه فرهنگ امری بسیار مهم و ظریف است که همواره بر عهده مدیران هوشمند فرهنگی بوده است و خواهد بود البته این مقوله کار ساده‌ای نیست.
معاون امور سینمایی و سمعی و بصری در ادامه اضافه کرد: صادقانه در میان ایستادن و دستی در فضیلت‌ها و اصول داشتن و همزمان دستی برای یاری در میان جماعت گشودن، طریق صحیح مدیریت در عرصه فرهنگ، هنر و سینماست در این عرصه نمی توان هر دو دست را در یک سو نهاد و به یکسو آغوش گشود.
معاون امور سینمایی و سمعی بصری با اشاره به مراسم گرامیداشت یاد قربانیان حادثه سقوط ایرباس ایرانی گفت: یکی از ثمرات این مدیریت صحیح به صحنه کشاندن خود انگیخته سینماگران کشور بود در این برنامه و در قبال آرمان، تاریخ ، میراث معنوی و مظلومیت مکتوم پیشینیانمان که امروز آرمان و اعتراضی جهانی است. آیین ماندگار و زیبایی بود از عزیزانی که با همت بالا آن را به انجام رساندند سپاس ویژه داریم. اعم از کسانی که تدبیر کردند و کسانی که با حضور خود چاووشی خوان حمیت و حماسه و عشق شدند.
جعفری جلوه در پایان سخنانش ضمن تشکر از هیات مدیره سابق خانه سینما و تبریک به جمع جدید هیات مدیره گفت: شما نیز برآمده از انتخاب جمعی صنوف خانه سینما هستید و امیدوارم در روندی همچنان رو به اعتلا در حرکت باشید و انشاءالله در مسئولیت حساسی که عهده‌دار شده‌اید، موفق باشید.
در ادامه جلسه میرکریمی مدیرعامل قبلی خانه سینما نیز با تشکر از تیم صبور و حرفه‌ای که در هیات مدیره خانه سینما با آنها همکاری داشته گفت: این جمع هیچ تلاشی برای دیده شدن نداشت و اجازه داد تمام افتخارها به نام من ثبت شود این الگویی است که اگر خانه سینما شاهد آن باشد بسیاری از مشکلات و حاشیه هایی که داشتیم دیگر به وجود نخواهند آمد.
میرکریمی افزود: با نزدیک شدن به انتخابات خانه سینما جو مطبوعاتی گرم و مناسبی را در این خصوص شاهد بودیم و این میزان از حساسیت و ارزش گذاری به این جایگاه یک دستاورد مهم بود و هست این لطف خداست و مطمئنم جمع هیات مدیره جدید که قطعا شاهد برکات و ثمراتشان خواهیم بود قدر این موقعیت را خواهند دانست.
میرکریمی در ادامه گفت: من باید از جناب جعفری جلوه که از حضورم در شبکه دو افتخار آشنایی با ایشان را داشتم حلالیت بطلبم که گاه در استیفای حقوق هم صنف های خود رعایت موقعیت، سن و سال و برخی موارد را نکرده و با سختی و تندی پیگیری کرده ام. از ایشان عذر می‌خواهم و مطمئنا ایشان سماجت های بنده را در جهت پیگیری حقوق سینما گران و خانه سینما خواهند گذاشت.
میرکریمی در ادامه گفت: هیات مدیره جدید مسلما دقت خواهد کرد که در چه دوره حساسی مدیریت میکند و میزان آستانه تحمل در مدیران و جامعه ما چه میزان است. ما در جامعه متحول و روبه رشدی هستیم که اگر مقداری از مطالبات و سرعت رشد و حرکتمان کم یا زیاد شود از بین خواهیم رفت.
کارگردان به همین سادگی افزود: ما جزئی از یک صنف بسیار بزرگ هستیم که باید به همان میزان که پیگیر حقوق بزرگان و نامداران سینما هستیم در پی حقوق یک سیاهی لشکر هم که سی سال در این عرصه فعالیت کرده نیز باشیم.
میرکریمی گفت: تمام اعضای هیات مدیره و شخص بنده بیشترین تلاشمان را در تمام موارد و مشکلاتی که برای فیلم‌ها، تهیه کنندگان و کارگردانان به‌وجود آمد انجام دادیم و در بسیاری از شرایط هم توانستیم با کمک معاون امور سینمایی و سمعی و بصری شرایط را تعدیل کنیم و مسلما این پیگیری و تعامل در هیات مدیره جدید نیز وجود دارد و ثمره آن برای سینمای ایران قابل وصول خواهد بود.
میرکریمی در پایان سخنانش از پرویز پرستویی برای حضور فعال در برگزاری جشن خانه سینما در سال گذشته و بخاطر فعالیت در پاسداشت بیستمین سالگرد حادثه هواپیمای ایر باس تشکر کرد و این اقدام را حاصل زحمات محمدرضا شرف الدین، حبیب احمد زاده و حمید آخوندی اعلام کرد.
محمود اربابی مدیر کل اداره ارزشیابی و نظارت سینمای حرفه ای نیز در این نشست با تشکر از اعضای سابق و جدید هیات مدیره خانه سینما گفت: دوره‌ای که گذشت ویژگی بارزی داشت و آن نگاه احساسی گرا توام با منطق افرادش بود عقلانیت و احساسی گرائی لازمه عرصه هنر است که ترکیب این عناصر در دوره سپری شده بروز پیدا کرد و به موفقیت این گروه انجامید و در بستر جدیدی که فراهم شده نیز روزهای خوبی را برای اهالی سینما پیش بینی می‌کنیم.
در پایان مراسم ضمن تقدیر جمعی از هنرمندانی که یاد قربانیان حادثه هواپیمای ایر باس را گرامی داشتند از پرویز پرستویی،حبیب احمد زاده، حمید آخوندی و محمد رضا شرف‌الدین تقدیر بعمل آمد.
همچنین با اهدای هدایا، لوح سپاس و تقدیرنامه از اعضای قبلی هیات مدیره خانه سینما شامل سید رضا میرکریمی، علی معلم، کامران ملکی، رویا تیموریان، محمد رضا سکوت، محمد سریر، مسعود اطیابی، ابراهیم مختاری، اصغر پورهاجریان و علیرضا خمسه قدر دانی به عمل آمد و با اهدای هدیه‌ای نمادین به هیات مدیره جدید خانه سینما شامل محمدمهدی عسگر پور ، مرتضی رزاق کریمی، فرهاد توحیدی، محمد سریر، محمد رضا سکوت، کامران ملکی، امین تارخ، مسعود اطیابی امیر عابدی، ابراهیم مختاری، محمد رضا صابری نیز خیر مقدم گفته شد.
در این مراسم جمعی از سینماگران و مدیران سینمای کشور از جمله غلامرضا موسو ، منوچهرمحمدی، علیرضا رئیسیان، منوچهر شاهسواری و مدیران و مشاوران معاونت امور سینمایی شامل ابراهیم داروغه زاده، محمود اربابی، مجید مسچی، بهمن حبشی، سعید رجبی فروتن، مهدی حقیقی، رمضانعلی حیدری خلیلی، مهدی گلجان، مهدی مسعود شاهی، جعفر صانعی مقدم و... حضور داشتند.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها