برگزیدگان همایش «تصویر عاشورا» معرفی شدند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون امور سینمایی وزارت ارشاد در مراسم پایانی همایش «تصویر عاشورا» ضمن امیدواری بر ایجاد «ژانر عاشورایی» در سینمای ایران، بر جهانی شدن این سینما برای شناخت حقیقت عاشورا تاکید کردند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم پایانی همایش «تصویر عاشورا» که با حضور 15 فیلم مستند از دوم تا چهارم بهمن ماه توسط مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شد، گفت: اگر به واقعه‌ عاشورا و امتداد آن تا امروز نگاه کنیم، به این دیدگاه می‌رسیم که عاشورا همچون یک فیلم سینمایی است که بیش از هزار سال پیش‌، تولید شده و هر چه که زمان می‌گذرد، نه تنها کهنه نمی‌شود بلکه طرفداران جدیدی هم پیدا می‌کند.
وی در این مراسم که شب 3 بهمن در سالن سینما حقیقت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برپا شد،اظهار داشت: به عبارتی دیگر، ضمن این که جذابیت‌های این واقعه کم نمی‌شود، جاذبه‌های جدیدی نیز برایش خلق می‌شود. این واقعه، محصول هنرمندی توانا است.
صفارهرندی گفت: باید خیلی هنرمند بود که اثری را خلق کرد که در ذهن نسل بعدی بماند و این همان هنر امام حسین (ع) بود که چنین اثر جاودانه‌ای را خلق کرد. در این راستا اگر شاخصه‌های آن هنر بزرگ را بشناسیم، می‌توانیم تکلیف هنر امروز را مشخص کنیم و می‌توانیم اثری را خلق کنیم که ماندگار باشد.
وی افزود: امروز‌ تاسی به هنرمند بزرگی که این توانایی را داشته باشد، می‌تواند برای سینماگر ما آموزنده باشد.
صفارهرندی گفت: امام حسین(ع) با خدا یکدل شده بود و پای اعتقادش ایستادگی می‌کرد. این موارد عناصر هنرمندی است که توانسته جاودانه شود و در این عرصه برای خلق یک اثر بزرگ و جاودانه، باید هزینه کرد و از خوشی‌ها گذشت. از منابع باید عبور کرد، از مصالح رد شد و به بسیاری از مطلوبیت‌ها پشت پا زد. باید بر بسیاری از دل‌نگرانی‌ها غلبه کرد تا هنرمندی شوی که سال‌ها بعد وقتی افراد نامش را می‌شنوند، شروع به دلدادگی ‌کنند.
وی ادامه داد: هر هنرمندی به این عناصر تبدیل شود، رمز ماندگاری را پیدا می‌کند و هنرمندترین هنرمندان کسانی هستند که بتوانند این رموز را در زندگی روزمره بیایند.
وزیر ارشاد گفت: در حوزه‌ فرهنگ نیز کارهای ما باید چنان باشد که چنین ستایشی را در همه ایام به دنبال بیاورد.
محمدحسین صفار هرندی همچنین تصریح کرد: من از برپایی همایش «تصویر عاشورا» خشنود هستم و امیدوارم مقدمه‌ای فراهم شود تا از این پس شاهد به وجود آمدن یک «ژانر عاشورایی» در سینمای ایران باشیم.
محمدرضا جعفری‌جلوه معاون امور سینمایی و سمعی بصری وزارت ارشاد نیز طی سخنانی گفت: سینما بیش از هر زمانی باید نسبت خود را با عاشورا تعریف کند، تا بتواند برای سعادت بشر، گام‌هایی را بردارد.
وی تصریح کرد: ما نیز باید در این راستا مسئولیت‌های خودمان را بیش از گذشته مرور کنیم.
وی گفت: سینما به عنوان یک هنر رسانه برتر که همه هنرها را در خود جمع کرده، باید بتواند حقیقت عظیم کربلا را آرام دریابد، با آن آشنا شود و با عمیق شدن در آن، آن را نشان بدهد. وقتی امروز دوره‌ چنین زبان توانایی است، باید بپذیریم که امروز عصر زبان عاشورا است. عصر حقیقتی به ظاهر در کربلا پایمال شد، اما وقتی این حقیقت برملا می‌شود، عصر ظهور حقیقت فرا می‌رسد. جعفری جلوه متذکر شد: اگر امروز از زبان جهانی سینما برخورداریم، باید به ظهور حقیقت نزدیک شویم و آنگاه است که با سینما، میلیاردها مخاطب این حقیقت را خواهند دید و آن را خواهند شناخت.
معاونت امور سینمایی وزیر ارشاد، متذکر شد: اگر امکان بیان زبان کربلا و عاشورا در یک هیات جهانی فراهم شود، به خونخواهی کربلا در سطح جهانی پاسخ داده خواهد شد و امروزه، همه حیثیت ما در برقراری نسبت درست با این حادثه در سینماست.
جعفری جلوه ادامه داد: امید است که حرکتی به نام «سینمای عاشورایی» فرصتی برای تامل بیشتر و برنامه‌ریزی فردا ایجاد کند چرا که سینمای عاشورایی، بطن سینمای ملی و حرکت به‌سوی تکالیف بزرگ در نهاد سینما است.
در این مراسم جایزه‌ اول همایش تصویر عاشورا به فیلم پولکه، یک آیین مذهبی ساخته مجید صباغ بهروز تعلق گرفت.
جایزه‌ دوم را فیلم ذوالجناح، روز پنجاه هزار سال به کارگردانی محمدرضا وطن‌دوست، دریافت کرد.
فیلم کاروان ساخته‌ محسن امیریوسفی جایزه‌ سوم را به‌ دست آورد.
در ادامه مراسم، فیلم مش ممد ساخته عباس خسروجردی جایزه‌ ویژه‌ هیات داوران همایش تصویر عاشورا را از آن خود کرد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.